Разработка урока
по английскому языку в 10 классе
по теме “Political System of the World”
(«Политические системы стран»)
из цикла “Western Democracies”.
(Учебник английского языка для X-XI классов.
Авторы: В.П.Кузовлёв, Н.М.Лапа, Э.Ш.Перегудова и др.).
Выполнила учитель 1 категории
МБОУ «Черемшанский лицей»
с.Черемшан РТ Гумерова А.С.
Тема урока: Political system of the world.
Воспитательная цель: осознание реалий родной культуры.
Развивающие цели: развитие способности к сравнению, формирование выводов из полученной информации.
Образовательная цель: обобщение знаний о политических системах мира.
Учебные цели:
- совершенствование лексических навыков;
- развитие умения воспринимать на слух содержание аутентичных текстов;
- развитие монологической речи;
Языковой и речевой материал:
- лексический раздел “Western Democracies”,
- модальный глагол shall.
Методы: работа в микрогруппах, метод эврестического исследования,
Наглядно-иллюстративный метод.
Оснащение: мультимедийный проектор, слайд-проект, флаги США, России, Великобритании, портреты лидеров, карточки с определением политических терминов, компьютеры для индивидуальной работы, магнитофон, опорный конспект для рефлексии.
Ход урока:
I Организационно-психологический момент
В начале урока звучит гимн Российской Федерации (один куплет).
Teacher (T): Good morning, children! I’ happy to see you! We have begun our lesson with the national anthem of our country. We are all citizens of Russia. In my opinion a man can’t live outside of state. The life of citizens depends on the political system of the state. I’m convinced that every citizen has to know everything about it. That’s why our theme today is Political System of the World. Today we will talk about the main parts of different political systems. Imagine that we are participants in a conference about the political system of different countries.
You will be divided into three groups. The first group will be politicians from Russia. The second group will be politicians from the USA. The third group will be politicians from the United Kingdom. (На столы групп ставятся флаги стран).
II. Фонетическая и речевая зарядка.
T: Government policy is the theme of many aphorisms. Look at the blackboard, read these aphorisms, and try to find the correct translation.
- Every nation has the government that it deserves! (J.D.Maistre).
- The best government is that which governs most! (J.O’Sullvans).
- The whole art of government consists in being honest! (T.Jefferson).
Ученики выбирают правильный из предложенных вариантов перевода:
- Лучшее правительство то, которое управляет больше.
- Каждая нация имеет правительство, которое заслуживает.
- Искусство управления в честности.
III.Повторение и обобщение учебного материала.
T: All political systems have the same parts. But there are many other kinds of differences. Now we’ll make them clear. Choose a representative from tour group. He or she must go to the blackboard and complete the right information in the table. (По одному представителю от каждой группы заполняют колонку о своей стране, используя предложенные части политического устройства).
The parts of the political system
The United Kingdom
The USA
The Russian Federation
Heard of state
The Monarch
The President
The president
Executive Branch
The Government
The President and the Cabinet
The Federal Government
Parts of the Executive Branch
The Cabinet; Non-Cabinet Ministers
The Cabinet
The Cabinet of Ministers
Legislative Branch
Parliament
Congress
The Federal Assembly
Parts of the Legislative Branch
The House of Commons; the House of Lords
The House of Representatives; the Senate
The Federation Council; the Duma
Во время работы трёх учеников у доски со всеми остальными организуется работа по повторению политических терминов. Для этого используются карточки, на которых на одной стороне напечатано определение термина, а на другой - термин.
T: Try to guess the political terms using their definitions:
- The head of the state in the United Kingdom (the Monarch)
- The legislative branch in the USA (Congress)
- The head of the Government in Russia (the Chairman)
- The executive branch in the UK (the government)
- The judicial branch in Russia ( the Supreme Court, the Constitution Court)
- The head of the state in the USA (the President)
- The legislative branch in Russia (the Federal Assembly)
- The head of the Government in the UK (the Prime Minister)
- The executive branch in the USA (the President and Cabinet)
T: Choose a pair of representatives from your groups. They must go to the blackboard and talk about the political system of their country.
IV. Активизация лексики.
T: In my opinion, the policy of the state depends on the leader of the state. This man should have various special qualities. Look at the blackboard and choose only the positive qualities of the right leader.
(Ученики выбирают положительные качества, а отрицательные убирают с доски).
Sociable, patient, honest, power-loving, skilful, gifted, loyal, prudent, reticent, risky, hypocritical, self-reliant, bossy, sly, ruthless.
T: I’m sure that your states have leaders with such qualities. What kind of leader is B.Abama? What kind of leader is V. Putin? What kind of leader is Brown?
(Ученики описывают руководителей государств, используя выбранные прилагательные).
T: Try to express your attitude towards them in a poem. For example,
……………………..
Honest, gifted.
Rules, appoints, signs.
Makes life better.
Our skilled president.
Ученики составляют синквейны (пятистишия) о своих лидерах, а затем зачитывают их для других групп, используя слайды с фотографиями лидеров.
V. Развитие навыков аудирования.
T: Every nation has its own symbols. They are as important as the leader and the work of all parts of all political systems. Now we will listen to the text about the symbols of your countries. If you hear information about your country’s symbol, show us this symbol. You have them on the tables. (Прослушиваются тексты, ученики должны поднять флаг, когда они слышат информацию о своём символе).
VI. Заключительный этап урока.
Лидеры озвучивают оценки, которые получают ученики его группы, объясняя каждую оценку.