Яценко Надежда Семеновна, учитель английского языка 1 категории, сш. № 18 г.Тараз , Казахстан
План-конспект к уроку английского языка в 5 классе
Тема: « My best friend. Мой лучший друг»
Цель урока: Повторение и закрепление лексического материала по теме: «My friends» и грамматического по теме «Present Simple» через диалоговое обучения для использования в речи.
Задачи: 1. Повторить и закрепить лексическую тему «My friends» и грамматическую «Present Simple»
развивать способности к целеустремленной работе, способности осуществлять продуктивные речевые действия, формулировать выводы, дискутировать, планировать своё высказывание;
воспитывать культуру общения, поддержки, взаимопомощи; воспитание потребности выбирать друзей по положительным качествам личности.
по теме «Друзья».
Оборудование и материалы: ПК, проектор, экран, компьютерная презентация, приложения, CD с песней ‘The more we are together.”
Учебник:“English-5класс, Т. Аяпова.
Тип урока: Обобщающее повторение
Вид урока: Комбинированный
Методы и приемы: работа в группах, идивидуальная, фронтальная, диалоговое обучение , критериальное оценивание.
Ход урока
1. Ознакомление учащихся с темой урока, постановка личностно-значимой проблемы.
Teacher: Hello, pupils! How are you? I’m glad to see you! How are you?
T.: There are a lot of proverbs about friendship in English and Russian languages. Here are some of them. Let’s listen and read them .Repeat after me!
2.Речевая зарядка
(Слайд № 1)
1. A friend in need is a friend indeed.
Друг познается … в беде continue, please! в беде
2. A good friend is as the sun in winter.
Хороший друг – ясно солнышко в непогоду
3. A friend is easier lost than found.
Друзья трудно приобретаются ,да легко теряются.
4. When a friend asks, there is no tomorrow.
Сам пропадай, а товарища выручай.
What is the theme of our lesson?
The theme of our lesson is
(слайд №2- название темы урока) : « Мой лучший друг My best friend »)
Do you like apples, bananas or oranges? There are pictures of these fruit.
Who loves apples sit down at the table №1.
Who loves bananas sit down at the table №2.
Who loves oranges sit down at the table№ 3.
3.Фонетическая зарядка: (Слайд № 3)
Чтение буквы U, u [ ju: ] в ударном слоге.
Открытый слог Закрытый слог
[ ju: ] [ ʌ ]
student [ 'stju:dent ] nut [n^t]
pupil [ pju;pl] but [b^t]
duty [dju:ti] cut [k^t]
music [mju:zik] cup [ kʌp ]
trust [tr^st]
4.Повторение лексики
T: “What do our friends like?”
повторение лексического материала за учителем – фронтальный и индивидуальный режим работы с классом. Используется наглядность.
My friend likes to play chess.
My friend likes to study English.
My friend likes to help her mother in the house.
My friend likes to walk with his dog.
5.Повторение грамматики Present Simple.
Present Simple
I
you V
we
they
he
she V-s
it
Do V?
Does
do not V.
does
Работа на интерактивной доске в флипчарте
Task1. Complete the sentences in Present Simple. Закончи предложение.
1.Tom _______ chess very well.(play)
2.Alex and Anna ___________ in London. ( live)
3. Kate ______ the bus to school every morning. ( catch)
4. Elephants_______ grass. (eat) .
5. The flower _______ nice. ( smell)
6.You _______ English very well.
7. Helen______ her homework every day. (do)
8. Horses ______ very fast. ( run)
Task2. Choose right answer . Выбери правильный ответ по картинке.
1. He likes to read books.
He doesn’t like to read books.
2. She speaks English.
She doesn’t speak English.
3. They sleep at night.
They don’t sleep at night.
4. They eat apples.
They don’t eat apples.
5. It flies.
It doesn’t fly
6.They play football.
They don’t play football.
Task3. Choose the right variant . Выбери правильный вариант.
1. School always finishes at\on\in half past three.
2. I never wake up early at\on\in Sunday.
3. It rarely rains at\on\in summer.
4. Do you wake up at\on\in 7 o’clock?
5. Bird often sing at\on\in morning.
6. What time do you go to bed at\on\in night?
7. It often snows at\on\in December.
8. My friends often play at\on\in afternoon.
9. We don’t go to school at\on\in August.
10. I play piano at\on\in Wednesday evening.
6.Проверка домашнего задания
Ex.4a,b, p. 59
7.Физкульт минутка
8. Работа с текстами по группам
а) Чтение текстов учащимися
в) Заполнение таблицы
с) Беседа по прочитанному
9.Т: Let’s play the game ”We make a beautiful flower!” Each of us make a petal of the flower and write good words about your friends.
Учащиеся:
1. My friend is brave, because he isn’t afraid of dogs and dark. He isn’t afraid of anything.
2. My friend is calm, he doesn’t cry at lesson and at school.
3. My friend is hardworking; he works hard at his English and always helps his parents about the house.
4. My friend is so active, he is sporty boy, and he likes to play football, tennis.
5. My friend is frank, because he tells me everything about his life, and he tells always the truth.
Учитель: Let’s make a flower from your petals. We really have got a beautiful flower!
10. Объяснение домашнего задания.
Нарисовать друга ( подругу) и рассказать о нем ( ней)
11. Рефлексия урока.
Did you like our lesson?
Pupils show the proper pictures («смайлики») on whether they like the lesson or not.
7. Подведение итогов и исполнение песни «Чем чаще мы собираемся…» (“The more we get together…”).
T.: Our lesson is coming to the end. Your marks are…(выставляются оценки за урок) We’ll finish our work with a merry English song “The more we are together…”(урок заканчивается исполнением веселой песни «Чем чаще мы собираемся …»)–CD; текст песни –
The more we are together
Together, together
The more we are together
The happier are
For my friend is your friend
And your friend is my friend
The more we are together
The happier we are