- развития навыков аудирования через использования контекстуальной или языкавой догадки при прослушивании текста еде;
- совершенствования коммуникативной и речевой компетенции учащихся в ходе групповой работы при изучении лексики о еде;
- формирования толерантного отношения к проявлениям иной культуры через знакомство с традициями Британии.
проблемный, частично - поисковый, словесный, практический, наглядный.
№ п/п | Дидактические цели элементов урока. Вид работы | Этапы работы |
1 | Организационный момент. Приветствие. Цель: -создать условия для установки речевого и эмоционального контакта со всей группой учащихся | I. Организационный момент. : Good morning, dear girls and boys! . Сообщение цели урока. (Слайд № 1) . - Today we’ll speak about about tasty, healthy and unhealthy food - And now let’s start our work. During our lesson I'll give you one point for every correct answer. If the answer is wrong, you’ll get no points. If you have 10 points I’ll put “a 5” . If you have 7-9 points I’ll put “a 4”. |
2 | Фонетическая зарядка -создать условия для совершенствования коммуникативных умений | Healthy Alphabet T: I see that you know a lot of food names and I want you to play Healthy Alphabet. . T: Very often we see these letters. You take a card and name food on this letter/ And use construction I like/ I don’t like. They are vitamins. (Ученики предлагается вытянуть букву из мешочка и называть любой продукт, используя конструкции I like… I don’t like) T: Take a card! P: A-apple-I like apples P: C-cheese – I don’t like cheese You are very clever! |
3 | (Фронтальная форма работы) - создать условия для расширения лексического запаса | Read the statements . Are they facts or opinions? 1.Carrot is my favourite vegetable. 2.Bread is made from flour . 3.Fruit and vegetables are healthy. 4.Potatoes are better than tomatoes. 5.I like ice - cream. 6.Beef is meat from a cow. 7.Milk is a dairy ( молочный) product. 8.Chocolate milk is tasty. 9.Yourkshire pudding is a British dish. 10.Strawberries taste so good. |
4 | (групповая форма работы) - создать условия для формирования умений высказываться по ситуации на уровне микромонолога; | Let’s rest. Let’s rest and play. Look around. You can see “Healthy food”, “Unhealthy food” . You have green and pink apples. We divided in two groups. Green apples pick up healthy food and pink apples pick up unhealthy food. Walk around the classroom, find right answer. And touch it. But don’t run. Read your answer. Do you agree? |
5 | (групповая форма работы)
научиться учащимся имитировать образец с частичным преобразованием структуры; | 6 “COOKING” T: Have you ever cooked any food yourself? It’s time to try. Now you will work in pairs. Each of you will get a plate and a number of food. There’s the name of your dish on the plate. Your task is to put all the necessary products in your plate. Write recipe and think of good name for your dish. Please, start doing. (Лист А4 с изображением тарелки и надписями Fruit Salad, Vegetable Soup, Vegetable Salad, etc) (после выполнения задания каждая пара представляет своё блюдо и рассказывает, какие продукты они использовали.). Do you think it’s healthy food? You‘ve done this task very well. |
6 | Аудирование текста. (Индивидуальная форма работы) - создать условия для развития умения извлекать нужную информацию | Listen and say what food the children like. Now we’re going to listen to the recording. Then you must say what food Max and Jane like (прослушивание записанного упражнения с диска, ответы уч-ся). Let’s check your answers |
7 | (индивидуальная форма работы) | Task 6 Test. There is a test on your tables. Let’s answer on these questions Add up your score one point for every a) answer and no point for b) answer. Read what your score means. Compare the results. Who has …? 6-7 points . You have got really sweet tooth. Do you often go to the dentist? Eat less sweets. 3 -5 You have got really sweet tooth but you don’t eat too many sweets. Good. 1 -2 you haven’t got a sweet tooth and you don’t like sweets . Isn’t your life boring. 1. Do you put sugar in your tea? a) yes b) no 2. Can you eat a jar of jam? a) yes b) no 3. Do you eat chocolate every day? a) yes b) no 4. Are carrots sweet? a) yes b) no 5. Did you have any sweets yesterday? a) yes b) no 6. Do you drink a lot of Coke? a) yes b) no 7. Do you like pasty (тесто) more than fruit? a) yes b) no | |
9 | | Task 7. Writing. - Open your notebooks, write the date, class work. Look at the screen. In this exercise you must put the words in the right order to make sentence. 1. eat, in the morning, porridge, 2. She, milk, with, coffee, drink, does not 3. hamburgers, they, with, like,cheese 4. We, eat, for breakfast, do not, salad, fish, or 5. For supper, would, I, orange, like,juice 6. Does not, Lizzy,mineral, drink,water |
| Рефлексия | . Making Your Choice Do you remember the words at the beginning of our lesson-HEALTHY and UNHEALTHY? Can you say now which food is healthy and which is not? Let’s put these words in the right column. Учитель: - Now, do you know what food is healthy and unhealthy for you? Yes, I do - Let’s try to value your impressions after our lesson. Today we spoke about healthy and unhealthy food and did many exercises.(анкетирование) I’d like you to finish next sentences: 1. Я съел бы еще этого…. 2. Пожалуйста, добавьте… You have apples on your tables. Write down your answer. Учащиеся записывают на листочках свое мнение об уроке, все листочки кладутся в корзину (коробку, мешок), затем выборочно учителем зачитываются мнения и обсуждаются ответы. Учащиеся мнение на листочках высказывают анонимно. |
| Подведение итогов. Выставление оценок.
| Ребята подсчитывают кол-во набранных фишек. Выставляются оценки. Thank you for your work Your marks are…(Выставление оценок) Our lesson is over. Good – bye! |