kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Рационал теңсіздіктер

Нажмите, чтобы узнать подробности

8 сынып "Рационал теңсіздіктер " тақырыбына құрастырылған қысқа мерзімді   жоспар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Рационал теңсіздіктер»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4А Теңсіздіктер

Мектеп: №12 жалпы білім беру орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенова Адеми Махтумбердиевна

Сынып: 8 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Рационал теңсіздік

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.9 рационал теңсіздіктерді шешу;

Сабақтың мақсаты

1.Рационал теңсіздіктерді шешу туралы мағлұмат беру;


2.Рационал теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді түсіндіру;


3.Рационал теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді пайдаланып, есептер шығаруды үйрету;

Бағалау критерийі

1.Рационал теңсіздіктерді шешу туралы мағлұмат алады;


2.Рационал теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешеді;


3.Рационал теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешудің алгоритмін пайдаланып, есептер шығарады;

Тілдік мақсаттар


Оқушы:

Рационал теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешуді түсінеді

Лексика және терминология:

  • сан осіндегі нүктенің координатасы

  • теңсіздіктің қасиеттері

  • рационал теңсіздіктер

  • қысқаша көбейту формулаларын қолдана отырып есептерді интервалдар әдісімен шешеді.

Құндылықтар ға баулу


Қоғамдағы ұлттық бірлік,бейбітшілік пен келісім құндылықтарын бойға дарыту мақсатында топтық жұмыстар орындай отырып,жақсы қарым-қатынастар орнату,ынтымақтастық дағдыларын қалыптастыру,сындарлы тіл табу,ортақ жауапкершілікті сезіндіру

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Сабақта Power Point презентациясы , ресурстар қолданылады.

Алдыңғы білім


квадрат теңдеу, квадрат үшмүше, квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу, квадрат теңсіздік

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин






2 мин







































2 мин







Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2.Ынтымақтастық атмосферасын туғызу.

Әдіс:«Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз»

Оқушылар қасындығы көршісіне математикалық терминдерді қолданып лебіздерін білдіреді.

ҚБ «Шапалақтау»(оқушылар өз сыныптастарының жылы лебіздеріне алғысын білдіріп, қолдарын шапалақтайды)

3. Алдыңғы білімді қайталау

(өткен тақырыбтар бойынша шағын тест алу )

Тест.

1.      Квадрат үшмүшеде а 0 болса, парабола тармақтары қалай қарайды?

A.    Төмен

B.     Жоғары.

2.      Квадрат үшмүшеде а 0 болса, парабола тармақтары қалай қарайды?

A.    Төмен

B.     Жоғары

3.      Квадрат үшмүшеде а = 0 болса, теңдеу квадрат теңдеу бола ма?

A.    Иә

B.     Жоқ

4.      Квадрат теңдеуде b = 0 болса, қандай теңдеу болады?

A.     Толық квадрат теңдеу

B.      Толық емес квадрат теңдеу

5.      Квадрат теңдеуде с = 0 болса, қандай теңдеу болады?

A.     Толық квадрат теңдеу

B.     Толық емес квадрат теңдеу

6.      Квадрат функцияда параболаның төбесін табу формуласын көрсет.

A.    m = -  B.     m = 

7.      Берілген теңсіздіктердің қайсысы квадрат теңсіздік?

A.    x3 – 3x -10 0

B.     x2 + 2x

8.  Квадрат функцияның графигін қалай атаймыз?

A.    Түзу сызық

B.     Парабола


Тест жұмысын қорытындылау, дұрыс жауаптарын интербелсеңді тақтадан тексеріп өзін өзі бағалайды.

1 – В; 4 – В 7 – В

2 – В; 5 – А 8 – В

3 – В; 6 – В


4.Топқа бөлу (топқа бөлу арқылы тақырыбты ашу)

Оқушылардың алдына квадраттық функция, квадрат теңдеу, квадрат теңсіздік және рационал теңсіздік жазылған карточкілер таратылып, ұқсас өрнектер бойынша топқа бөлініп, топтың атын атау ұсынылады.

« Балалар байқап тұрсаңдар, төртінші топтың өрнегі өзгеше, бұл қандай өрнек деп ойлайсыздар?» деп қайта бағыттау сұрағын қойып, жауабын аламын.

Ендеше бүгінгі бізің сабағымыздың тақырыбы: «Рационал теңсіздіктерді шешу» (интерактивті тақтада жазылады)



Сабақтың ортасы

3 мин





7 мин



















7 мин

































5 мин
















10 мин

1 . Жаңа материалдың тұсаукесер рәсімінде интерактивті тақтада


«Рационал теңсіздіктерді шешу» (интерактивті тақтада көрсетіледі)Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Бүгін біздің өтетін сабағымыздың тақырыбы «Рационал теңсіздіктерді шешу» (интерактивті тақтада көрсетіледі)«Рационал теңсіздіктерді шешу» тақырыбы бойынша видеоматериал ұсынылады.

2. Көрсетілім нәтижесі бойынша талқылау ұйымдастыру

  • Рационал теңсіздіктерді шешу үшін қандай әдіс қолданылды?

  • Сонымен бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болады?

3. Топтық жұмыс:

1. (постер қорғау) Оқушыларға оқулықтағы берілген мысалды талдай отырып рационал теңсіздіктерді интревалдар әдісімен шешу алгоритмін құрастыруды (постер) және топта құрастырылған алгоритммен негізгі алгоритмді салыстыру ұсынылады.

Рационал теңсіздіктерді интревалдар әдісімен шешу алгоритмі :
1. Теңсіздіктің сол жағын 
y=f(x)  функциясы түріне келтіру.    
2. Функцияның анықталу облысын табу (яғни функцияның мағынасы бар болуы қажет).
3. Функцияның түбірлерін табу (функцияның нөлдері).
4. Таңба тұрақтылық аралықтарын анықтау.    
5. Әрбір аралықта функцияның таңбасын анықтау.    
6. Теңсіздік тура болатын 
x-тің мәндерін жазып қою.

ҚБ: Мұғалімнің мадақ сөздері ( жарайсың, керемет,өте жақсы)

Жақсы жауап беріп, белсенді қатысқан оқушыларды мадақтап отырады.


2. Білімді бастапқы бекіту

1. «Кім жылдам?» әдісі арқылы оқулықпен топта жұптасып жұмыс жүргізіледі


1-топ: №5.67 есеп (жұп нұсқалары)


2) х(7-х)0


4) х2(3-х)(х+1)


6) 3х2-7х+2

Дискриптор: Білім алушы

- функция нөлдерін табады;

- функция нөлдерін сан осіне белгілейді;

- графигін салады/таңба тұрақтылық аралықтарын анықтайды; - жауабын жазады.

2-топ: №5.68 есеп (жұп нұсқалары)

2)


4)



3-топ: №5.69 есеп (жұп нұсқалары)


2) 0


4)



4-топ: №5.70 есеп (жұп нұсқалары)


2) ,

4) 3 есептері шығарылады.

Дискриптор: Білім алушы

  1. айнымалының мүмкін мәндер жиынын анықтайды;

  2. рационал бөлшектерді натурал санға азайтуды орындайды

  3. алымының және бөлімінің нолдерін анықтайды

  4. сан осіне өрнекті нөлге айналдыратын және анықталу облысына кірмейтін нүктелерді белгілейді;

  5. таңба тұрақтылық аралықтарын анықтайды;

  6. жауабын жазады.



Бақылау парағының А және В парағы арқылы бағалау жүргізіледі.


Соңында есептің дұрыс жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі. (8-стратегия «Түзетулерді орындау»)

1-топ: №576 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары:


2) (0;7) ;

4)

; 6)


2-топ: №577 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары:

2) (-

; 4) (-


3-топ: №578 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары:


2)

4) (-4;3)


4-топ: №579 есептің (жұп нұсқалары) жауаптары:


2) 4) (0;6)



2. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Бағалау критерийі Білім алушы

• Рационал теңсіздіктерді шешеді

1 тапсырма

;


Дескриптор: Білім алушы

- рационал теңсіздікті шешудің тиімді тәсілін таңдайды;

- айнымалының мүмкін мәндер жиынын анықтайды;

- өрнекті нөлге айналдыратын нүктелерді табады;

- сан осіне өрнекті нөлге айналдыратын және анықталу облысына кірмейтін нүктелерді белгілейді;

- таңба тұрақтылық аралықтарын анықтайды;

- жауабын жазады.

ҚБ Интербелсенді тақтадағы жауаптар арқылы «бағдаршам» әдісімен өзін өзі бағалайды.

Рефлексия:

https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/algebra/raczional-funkcziyalar/lesson/raczional-tengsizdikterdi-sheshu-adisteri








Оқулық «Алгебра»

8 сынып, Алматы «Атамұра» 2018


Сабақтың соңы

2 мин

Сабақты қорытындылау.

СИНКВЕЙН:

  • Бірінші жолда - бір сөзбен тақырыптың аты (әдетте зат есімі)

  • Екінші жолда – екі сөзбен тақырыпқа сипаттама (екі сын есім)

  • Үшінші жолда – үш сөзбен осы тақырыптағы әрекеттерге сипаттама

  • Төртінші жолда – төрт сөзбен тақырыпқа қатысты сөз тіркесі (фраза)

  • Соңғы жолда – тақырыпты ашатын бір синоним сөз



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Топтық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында тапсырманы орындау жолдарын бақылап үйренеді.

Оқушылардың тапсырманы орындаудағы белсенділіктерін бақылау арқылы формативті бағалаймын. Оқушы өзін-өзі бағалау арқылы неге жеткенін және неге әлі қол жеткізу керектігін бағалап отырады

Математика кабинетінде өзін-өзі ұстау ережелерін қадағалау, интерактивті тақтамен қолдану ережелерін қадағалау

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?






Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Ендеше балалар бүгін біз осы рационал теңсіздіктерді қалай шешеу керектігін үйренеміз. Бүгін біздің өтетін сабағымыздың тақырыбы «Рационал теңсіздіктерді шешу» (интерактивті тақтада көрсетіледі)


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Алгебра

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Рационал теңсіздіктер

Автор: Сарсенова Адеми Махтумбердиевна

Дата: 29.10.2020

Номер свидетельства: 561781
