kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тақырыбы: Геометриялық прогрессияның алғашқы  n мүшесінің қосындысы

Мақсаты: 

9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n – ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиеттерін білу және қолдану;

9.2.3.7 арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы»

«Бекітемін»

Оқу ісі жөніндегі орынбасары

___________

«04» желтоқсан 2019 ж.

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2А Тізбектер

Мектеп: №273 орта мектеп

Күні:04.12.2019ж.

Мұғалімнің аты- жөні:Пернебай А.С.

Сынып: 9 "Б"

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n – ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиеттерін білу және қолдану;

9.2.3.7 арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:  геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiнің, алғашқы n мүшесінiң қосындысының формyлаларын біледі, сипаттамалық қасиетiн анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiнің,алғашқы n мүшесінiң қосындысының формyлаларын түрлендiрiп есептер шығарады.

Кейбір оқушылар орындай алады: өспелi, кемiмелi прогрессиялардың алғашқы n мүшесiнiң қосындысының формyлаларын қолданып есептер шығарады, дәлелдейдi.

Бағалау критерийлері

- геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiн, алғашқы n-мүшелерiнiң қосындысының формyлаларын сипаттамалық қасиетiн анықтайды;

- арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығарады;

Тілдік мақсаттар

Лексика және терминология, тақырыпқа қатысты сөздік:

Тiзбек, геометриялық прогрессия,геометриялық прогрессияның еселігі, геометриялық прогрессияның n – ші мүшесі, геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

1) Геометриялық прогрессия дегеніміз не?

2) Геометриялық прогрессияның n-ші мүшесін қалай табамыз?

3) Геометриялық прогрессияның қандай қасиеттері бар?

4) Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысын табу формуласы қандай?

Құндылықтарды дарыту

топтық жұмыcтар арқылы қарым-қатынаc жаcаy, өзгелердiң көзқараcтарына құрметпен қараy, бiр – бiрiн сыйлаyға қадам жасаy

Пәнаралық байланыстар

тарих

Ресурстар

Оқулық, топқа бөлуге арналған кеспе, жеке, топтық тапсырмалар, презентация

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Сандар тiзбегi, сандар тiзбегiнiң мүшелерi, арифметикалық прогрессияның n-шi мүшесi, арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесiнiң қосындысы тyралы бiлiмi бар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут





1 минут














2 минут


























2 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасу, түгелдеу.

Психологиялық ахуал тудыру. "Әр елдің амандасуы"


Топқа бөлу.

Сандар тізбегі бойынша топқа бөлу.

І - топ. 2; 4; 8; 16; 32; 64

ІІ - топ. 1; 5; 25; 125; 625; 3125

ІІІ- топ. 729; 243; 81; 27; 9; 3

ІV - топ.4200: 420; 42; 4,2; 0,42


Үй жұмысын тексеру.

Үй тапсырмасы ауызша тексеріледі. Бір оқушы тапсырманы оқиды. Дұрыс жауабы интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Қалған оқушылар өздерін тексеріп, қателерін жөндейді.

№446, 130-бет












b1 = 24, n = 4

т\к: S4 - ?

Үшбұрыштың орта сызығының қасиеті бойынша:

b3 = b4 · , q =


S4 = = = = = 45

Жауабы: 45

Үй жұмысын қорытындылау.

Тапсырма интербелсенді тақтадан көрсетіледі. Оқушылар ауызша жауап береді.

Берілген тізбектердің еселігін табыңдар:

1) 256; 128; 64; 32; 16; ...

2) 3; 3; 3; 3; 3; ...

3) 5; -25; 125; -625; ...

4) 2; 2 ; 6; 6 ; 18; ...

5) 2; 8; 32; 128; 512; ...

6) 6; 62; 63; 64; 65; ...

7) 550; 55; 5,5; 0,55; ...

8) 270; 90; 30; 10; ...

9) 1; -2; 4; -8, 16; ...

10)1,45; 14,5; 145; 1450; ...






Сандар жазылған карточкалар








Презентация































презентация

Сабақтың ортасы

8 минут





















10 минут

















































2 минут


























6 минут

























5 минут














Оқулықпен жұмыс.

Оқулықтан №448 есепті тақтаға шығару. Есептің жауабы тақтадағы берілген кестеден әрпімен қоса сызылып отырады. Қалған әріптерден "16 желтоқсан" сөзі пайда болады.

1

4

6


Ж

А

Е

Л

5

62


Т

Е

О

Қ

С

Т

А

Н

248

75

10


Дескриптор:

- геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданады;

- геометриялық прогрессияның еселігін табады;

- геометриялық прогрессияның бірінші мүшесін табады;

- геометриялық прогрессияның алғашқы 6 мүшесінің қосындысын табады.

Бағалау: мадақтау арқылы бағалау.


Топтық жұмыс.

І топ. Сәйкестендіру тесті.

1) b1 = 1, q = -2, S6 - ?

2) b1 = 0,5, q = 3 , S3 - ?

3) b1 = 3, q = 4, bn = 192, n - ?

4) b2= 6, q = 3, S7 - ?

5) b3 = 625, q = 5, S4 - ?

ІІ топ. Семантикалық карта.

ж ауаптары

Берілгені

5


8

12

4374

6534

189

b2 · b4 = 64, b3 - ?

Ф

Т

Ц

В

Д

Х

b1 = 9, q = 4, S3 - ?

А

Р

Ө

Ж

Г

І

96; 48; 24; ... келесі мүшесін табыңдар

Р

П

З

Ф

Ы

Ц

b1 = 54, q = 3, S5 - ?

Т

Ы

Ң

Ә

Б

З

S7 = 635, q = 2, b1 - ?

Е

З

Ұ

С

Ш

О

b1 = 6, q = 9, S4 - ?

Ь

Н

Ү

К

З

Й


ІІІ топ. Бос орынды толтыр.

1) S8 = 2) b9 = b4 · q5

3) b5 = 4) b12 = b8 · q4

5) b1 · b9 = b4 · b6 6) 3; 15; 75; 375

7 ) b3 = 8, q = 2, b1 = 2 8)77; 693; q = 9

9) 19; 133; 931; 6517 10) b1 · b13 = b5 · b9

11) bn = b1 · qn - 1 12) b1 =

ІV топ

1) Кәсіпкер 2001 жылы 50000 теңге көлемінде кіріс тапты. Келесі әр жыл сайын оның кіріс көлемі алдыңғы жылға қарағанда 200%-ға өсіп отырды. 2009 жылы кәсіпкердің тапқан табысының бірінші цифрын табыңдар? (Жауабы:1)

2) Массасы 4096 г болатын радиациялық белсенді заттың салмағы тәулік сайын екі есе азайып отырады. Заттың массасы нешінші күні 64 г болады? (Жауабы:7)

3) 0,005 және 500 сандарын қоса алғанда геометриялық прогрессия геометриялық прогрессия құрайтындай олардың арасына төрт сан бар. Төртінші мүшесін табыңдар. (Жауабы:5)


Шыққан жауаптардан 175 саны пайда болады. Абай Құнанбаевтың 175 жылдығы.


Бағалау: Топтар бір-бірін "Шапалақ" әдісі арқылы бағалау.


Сергіту сәті.

"Сағат бойынша достар"

1. Қолын қысыңыз

2. Арқасынан қағыңыз

3. Массаж жасаңыз

4. Қол бұлғаңыз

5. Көзіңізді қысыңыз

6. Комплимент айтыңыз

7. Басынан сипаңыз.

8. Алғыс айтыңыз.

9. Күлімсіреңіз.

10. Бір тілек айтыңыз.

11. Құшақтаңыз

12. Қол ұстасып 3 рет секіріңіз


Жұптық жұмыс.

Г рафикалық диктант. Оқушылар төмендегі тұжырымдар дұрыс болса " " белгісін, дұрыс болмаса "___" белгісін қояды.

1) 2; 4; 6; 8; 10; 12; ... тізбегі геометриялық прогрессия болады.

2) Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы: Sn =

3) 96; 48; 24; 12; 6; ... тізбегі кемімелі геометриялық прогрессия болады.

4) 1; 2; ... геометриялық прогрессияның алғашқы 4 мүшесінің қосындысы 16-ға тең.

5) 2; 16; 128, 1024; ... геометриялық прогрессияның еселігі 8-ге тең.

6) ...; 15; 45; геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 3-ке тең.

7) Геометриялық прогрессияның n-шi мүшесiнің формуласы:

bn = b1 · qn

8) 16; 8; 4 ... геометриялық прогрессияның келесі мүшесі 0-ге тең.


Жеке жұмыс.

А деңгейі

а) b1 = 5, q = 2, S6 - ?;

Дескриптор:

- геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданады;

- геометриялық прогрессияның алғашқы 6 мүшесінің қосындысын табады;


В деңгейі

а) b4 = 16, b6 = 64, b1 - ?, q = ?, S10 - ?;

Дескриптор:

- геометриялық прогрессияның n- мүшесінің формуласын қолданып, прогрессияның еселігін табады;

- геометриялық прогрессияның бірінші мүшесін табады;

- геометриялық прогрессияның алғашқы 10 мүшесінің қосындысын табады;

С деңгейі

ә) b1 + b2 + b3 + b4 + b5 = 61, q = - 3 , S7 - ?;

Дескриптор:

- геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданып, прогрессияның бірінші мүшесін табады;

- геометриялық прогрессияның алғашқы 7 мүшесінің қосындысын табады;

Оқулық «Алгебра

9-сынып», тақта, бор



















































Топтарға арналған тапсырмалар, презентация

Сабақтың соңы

3 минут


Үй жұмысы.

№449, 131-бет


Рефлексия.

"Бес саусақ" әдісі.

Бас бармақ – Бүгінгі сабақ ұнады ма?

Балан үйрек - Өзіңе қандай баға қойдың?

Ортан терек – Бүгінгі сабақта қандай білім мен тәжірибе алдың?

Шылдыр шүмек – Бүгін сабақта не нәрсе қиын болды? Не нәрсе ұнаған жоқ?

Кішкентай бөбек – Көңіл-күйің қандай?







А4 парақ

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Жеке жұмыс арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріліп, оқушылар денгейін анықтауға және жалпы сыныптың денгейін саралауға мүмкіндік туады.

1. «Шапалақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

2. Оқулықпен жұмыс кезінде мадақтау арқылы бағалау.

3. Сабақ соңында "Бес саусақ" әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.

Сергіту сәті

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Алгебра

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы

Автор: Пернебай Айжан Сериккызы

Дата: 20.04.2020

Номер свидетельства: 547330
