«Әулиекөл ауданы әкімдігінің білім бөлімінің Аққұдық негізгі мектебі» ММ
Алгебра - 8 сынып ( Ашық сабақ )
Тақырыбы: Квадрат теңдеулерді
шешу
Орындаған: Ермекбаев Б. Ә. – математика пәнінің
мұғалімі
Сабақ № 40 Алгебра - 8 сынып
Тақырыбы: Квадрат теңдеулерді шешу
Мақсаты: 1. Оқушылардың алған білімдерін бір жүйеге келтіру, білім деңгейін тексеру
2. Оқушылардың танымдық белсенділігін дамыту, тез ойлауды дағдыландыру
3.Оқушылардың алған теориялық білімдерін іс жүзінде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру және белсенділігін арттыру.
Сабақтың түрі: Қайталау, жүйелеу сабағы
Сабақты өткізу әдісі: Топтық және өзіндік жұмыс, оқулықпен жұмыс, сайыс элементтері
Көрнекіліктер: Карточкалар, оқулық, кестелер
« Ақыл – ойды тәртіпке келтіретін математика» ( М. В. Ломоносов)
«Математиканың өз тілі бар – ол формула» ( С. В. Ковалевская)
Сабақ жоспары:
I. Ұйымдастыру
II. Математикалық диктант
III. Математикалық эстафета
IV. « Кім жылдам?»
V. Өзіндік жұмыс
VI. Үй тапсырмасы. Бағалау.
VII. Қосымша тапсырма.
VIII. Қорытынды
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру.
Оқушыларды тексеру. Сабақтың жоспарымен және мақсатымен таныстыру.
II. Математикалық диктант.
1) Квадрат теңдеудің жалпы формуласын жазыңдар
2) Берілген квадрат теңдеулердің коэффициенттерін көрсетіңдер
a) – 14 = 0 b) + 4 = 0
3) Квадрат теңдеудің неше түбірі болады?
a) D 0 Ә) D = 0 B) D 0
4) Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар: = ; x - ?
5) Виет теоремасын қолданып, квадрат теңдеудің тубірлерін табыңдар:
+ 5 = 0
Жауаптары:
1) + c = 0
2) a) a = 1; b = 0,5 ; c = – 14 ; b) a = 3 ; b = – 1; c = 4 ;
3) D 0; -- екі түбір; D = 0; -- жалғыз түбір; D 0; --түбірі жоқ
4) 9 · 8х = 4 · 45 ;
72x = 180; x = = 2,5 Жауабы: x = 2,5
5) + 5 = 0 Жауабы:
III. Математикалық эстафета
1 – топ : квадрат теңдеуді дискриминант арқылы шығару - – 12 = 0
2 – топ: квадрат теңдеуді Виет теоремасы арқылы шығару - – 12 = 0
Оқушылар тақтаға бір- бірден шығады, шығару жолдарын түсіндіреді.
1 – топ: – 12 = 0 D = – 4· 2 · (– 12) = 25 + 96 = 121 =
= = = – 4 = = = 1,5
2 – топ: – 12 = 0 (: 2) – 6 = 0 - келтірілген кв. теңдеу
Жауабы: – 4; 1,5
IV. « Кім жылдам ?»
Оқушылар өз орнында шығарып , тақтаға есепті жазып, шығару жолдарын түсіндіреді.
1 және 2 есеп : – «3 » - деген баға ; 1 және 2-3 есеп: –«4» деген баға;
4 және 5 есеп үшін: – «5» деген баға
1) 0 ; (А- деңгей) 4) – 0 ( В – деңгей )
9 ; (А- деңгей) 5) + 3 = 0 ( В – деңгей)
3) x – 6 ; (А- деңгей)
Шешуі:
1) 0 2) 9 ; ;
1 = ; – ;
3) x – 6 ; 0 0
x – 6 = 0 D = 4·1·(–7) = 36 + 28 = 64 =
= 0 = 7 ; = – 1
4) – 0
= 0 x + 4 = 0 ; x = – 4 ; Ж/бы: х = – 4
5) + 3 = 0 D = – 4 ·1· 28 = 121 – 112 = 9 =
+ 25 – x + 3 = 0 = 7;
+ 28 = 0 = 4;
V. «Өзіндік жұмыс»
Топтасып жұмыс істеу, кестені толтыру және ауызша тексеру.
№ | Квадрат теңдеу | a | b | c | D | | |
1 | 15 | 15 | –2 | –1 | 64= | | = – 0,2 |
2 | | 1 | –0,5 | –14 | 56,25= | 4 | |
3 | 8 | 8 | 2 | –1 | 36= | 0,5 = | –0,25 = – |
4 | 3 | 3 | –1 | –4 | 49= | | |
VI Үй тапсырмасы: § 6 - 11. Бағалау.
Бағалау кестесі.
№ | Аты-жөні: | Тапсырмалар: | Баға |
I | II | III | IV | V | VI | |
1 | Арайлым | 4 | 5 | 5 | 4 | 4 | | 4 |
2 | Әзиза | 3 | 4 | 3 | 3 | | | 3 |
3 | Нұргүл | 3 | 4 | 3 | 3 | | | 3 |
4 | Лаура | 4 | 5 | 4 | 4 | | | 4 |
5 | Лунара | 3 | 4 | 4 | 4 | | | 4 |
6 | Мейрамбек | 4 | 4 | 4 | 4 | | | 4 |
7 | Дархан | 3 | | | | 3 | | 3 |
8 | Самархан | 3 | | | | 3 | | 3 |
VII. Қосымша тапсырма: Оқулық: № 372 ( 129 -- бет) Мәтінді есепті шығару.
Тізбектей алынған екі натурал санның көбейтіндісі 156 болатын сандарды табыңдар. Шешуі:
натурал сандар: 1; 2; 3; 4; 5; 6; ......
х -- натурал сан; х + 1 -- келесі натурал сан
х(х +1) = 156
156 = 0 = = 12
D = 4·1· 156 = 625 = = = – 13
X + 1 = 12 + 1 = 13
Ж/бы: 12 және 13
VIII. Қорытынды: Алған білімді жүйелеу:
Виет теоремасы Түбірлер Рационал теңдеу
Биквадрат теңдеу Толымсыз кв. теңдеу
Дискриминант Келтірілген кв. теңдеу
Бос мүше Коэффициент