Сабақтың мақсаты: а) білімділік: Оқушыларды екі өрнектің квадраттарының айырымасының
формуласымен таныстыру, оларды есептер шешуде қолдану
дағдысын қалыптастыру;
ә) дамытушылық: Оқушыларды өз бетінше есеп шығаруға, шығармашылықпен жұмыс жасауға баулу;
б) тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құрал-жабдықтар: интерактивті тақта, үлестірме қағаздар.
Сабақтың түрі: жаңа сабақты таныстыру
Әдіс тәсілдер: Блум таксаномиясы, сұрақ - жауап, өзіндік жұмыс(тест тапсырмалары).
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
Білу категориясы
2. Үй тапсырмасын тексеру
Түсіну категориясы
Математикалық формуланы сөзбен айтып беру;
3. Жаңа материалды түсіндіру
және көпмүшелерін көбейтейік.
Сонымен, (1)
Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең.
1-мысал. а)
ә)
б)
2-мысал.
(2) формуласын екі өрнектің квадраттарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу формуласы деп атайды.
– Екі өрнектің квадраттарының айырмасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
3-мысал. а)
ә)
б)
4-мысал.
Қолдану категориясы
Мұнда ережелерді, әдістерді, ұғымдарды, формулаларды практикалық тұрғыдан қолдану кіреді.
4. Есептер шығару
а)Ауызша орындалатын тапсырмалар
(m+n)(m-n)=m^2-n^2
(c-d)(c+d)=c^2-d^2
(x+y)(x-y)=x^2-y^2
(q-p)(q+p)=q^2-p^2
(a-c)(a+c)=a^2-c^2
(y-5)(y+5)=y^2-25
(x+2)(2-x)=4-x^2
(1-a)(1+a)=1-a^2
(n-2m)(n+2m)=n^2-4m^2
Ә)Оқулықпен жұмыс
№367(Тақтары), №369(Тақтары).
Талдау
Жасырын (көзге көрінбейтін) жәйттерді ашу;
Есептерді дұрыс шығару арқылы мәндеріне тиісті әріптерді қойсақ, қасиетті қазақ халқына тәуелсіздік туын желбіреткен қадірлі ай шығады.
(30+1)(30-1)=899 (20-1)(20+1)=399 (30+4)(30-4)=884 (50+7)(50-7)=2451
〖55〗^2-〖45〗^2=1000 〖76〗^2-〖24〗^2=5200 〖41〗^2-〖31〗^2=7200 〖37〗^2 〖-23〗^2=840
〖100〗^2-〖10〗^2=9900 «Желтоқсан»
Жинақтау
Қандай да болмасын проблеманы шешу үшін өз білімдерін шығармашылықпен қолдану.
Тест тапсырмалары
1-нұсқа 1)Формуланын жалғасын тап:a^2-b^2=
а)a^2-2ab+b^2 b)(a-b)(a-b) c)(a-b)(a+b)
2)Көбейтуді орындаңдар:(c-7)(c+7)=
a)49-c b)c^2-49 c)49-c^2
3) Көбейтгіштерге жікте:m^2-400=
a)(m-400)(m+400) b)(m-20)(m+20) c)(m+40)(m-40)
4)Есептеңдер:〖75〗^2-〖25〗^2= a)5000 b)6000 c)5500
5)Амалдарды орындаңдар:(2ab-c)(2ab+c)=
a)4ab-c b)2a^2 b^2-c^2 c) 4a^2 b^2-c^2
1-нұсқа 1)Формуланын жалғасын тап:a^2-b^2=
а)a^2-2ab+b^2 b)(a+b)(a-b) c)(a-b)(a-b)
2)Көбейтуді орындаңдар:(c-8)(c+8)=
a)64-c b)c^2-64 c)64-c^2
3) Көбейтгіштерге жікте:m^2-900=
a)(m-900)(m+900) b)(m-30)(m+30) c)(m+90)(m-90)
4)Есептеңдер:〖90〗^2-〖10〗^2= a)9100 b)9000 c)8000
5)Амалдарды орындаңдар:(5ab-c)(5ab+c)=
a)25ab-c b)25a^2 b^2-c^2 c) 25a^2 b^2+c^2
Тест кілті
1-Нұсқа 2-нұсқа
1)c 1)b
2)b 2)b
3)B 3)b
4)A 4)c
5)C 5)b
5. Сабақты қорытындылау Не білеміз? Не білдік? Не білгіміз келеді?
6. Оқушыларды бағалау
7. Үйге тапсырма: №368,370.