Сабақ 49
Сыныбы: 7-сынып
Тақырыбы:
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары
Күні,айы:
Мұғалімнің аты-жөні: Ахмедова Шахноза Ахмадваевна
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
7.2.1.10
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
7.2.1.11
қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану;
Негізгі мақсаттары
Қысқаша көбейту формулалары туралы түсініктерін кеңейту, екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі туралы түсінік беру, ережесі және формуласымен таныстыру,
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар:
. Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын пайда-ланып, ол формуланы өрнектерді ық-шамдауда қолдана білу бейімділігін қалыптастыру
Оқушылардың басым бөлігі:
Көпмүшелерді көбейткіштерге көрсетілген формулаларды кері тәртіпке қолдана білу қабілетін қалыптастыру,оқушылардың шығар-машылық ізденісін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету
Кейбір оқушылар:
Тақырып бойынша мысал келтіреді, оны шешеді, өз сөзімен баяндайды, қорытынды жасайды.
Тілдік мақсат
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары танып біледі ;
Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары туралы түсінік қалыптасады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының қалыптасуына көз жеткізеді
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Топқа бөлу барысында жағымды психологиялық ахуал тудырамын. Балалармен бірге топ ережесі құрылады.
Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша:
Ережелер, есептер шығару: №980-982, №992-997, №1005.
Алдыңғы тақырып
(меңгерген дағдылар)
Статистикалық мәлоіметтерді жинақтап табуды орындайды, түсіндіреді.
Жоспар
Жоспар-
ланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар
Ресурстар
ескертпелерді жазыңыз)
Басталуы:
. минут
. минут
. минут
Ынтымақтастық атмосферасы мен көтерінкі көңіл-күй:.
Топқа бөлу:.
Зейінді шоғырландыру:.
Композициялық талдау жасау арқылы сұрақ жауап өткізу
Үй тапсырмасын кайталау
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады
а) Бірмүше дегеніміз не?
ә) Көпмүше дегеніміз не?
б) Коэффициент дегеніміз не?
в) Бірмүшені көпмүшеге көбейту дегеніміз не?
г) Екі өрнектің квадраттарының айырымы неге тең болады?
1) Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау тәсілін қолданады?
2)Көпмүшелерді көбейту ережесін айтындар
3)Есеп шығару :
- (2а-3в)(2а+3в)
- (8х+9у)(8х-9у)
- (7m-8n)(7m+8n)
Ортасы:
. минут
Мұғалім оқу материалын қосымша ресурстар арқылы түсіндіруді ұйымдастырады.
Жаңа тақырыпты түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең.
(а-в)(а+в)=а2-в2 немесе а2-в2=(а-в)(а+в)
Оқушы рефлексиясы: «Бармақ» әдісі бойынша.
Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді
Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады,ойланады.Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. Ізденеді.
І топ: Екі өрнектің айырамасынның олардың қосындысына көбейтіндісі осы өрнектердің квадраттарының айырмасына тең.
(а-в)(а+в)= а2 +ав – ав – в2 = а2 – в2
ІІ топ: Екі өрнектің квадраттарының айырамасы осы өрнектердің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісіне тең. а2 – в2 = (а-в)(а+в)
Оқушы рефлексиясы: «Плюс-минус-қызықты» әдісі бойынша
Тапсырма
. Есептендер:
1) 552-452=(55-45)(55+45)=10·100=1000
2) 642-362=(64-36)(64+36)=18·100=1800
3) 862-142=(86-14)(84+14)=72·100=7200
4)3282-1722=(328-172)(328+172)=156·500=78000
2-2=(-)(+)=·6=8
Көбейтуді орындандар:
- a+=
3)(3mn+1)(3mn+1)=9m2n2-1
Критерийалды бағалау:
№
Критерийлер
Бағалау
1
2
3
Тапсырма №992-997.
Критерийалды бағалау:
Т.б.
Аяқталуы
. минут
Карточкамен жұмыс:
№1 кеспе қағаз
(m-4)(m+4)
№2 кеспе қағаз
(x-1)(x+1)
№3 кеспе қағаз
(3a-b(3a+b)
№4 кеспе қағаз
(6m-5n)
№5 кеспе қағаз
(-x-5)(-x+5)
№6 кеспе қағаз
c2-16n2
№7 кеспе қағаз
169z2-144
№8 кеспе қағаз
g2-4r2
№9 кеспе қағаз
v2+25+(m+5)(m-5)
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
Мұғалім жалпы сабақ барысына, оқушылардың жұмыстарына талдау жасайды, жұмыс орыны жинастырылады.
Көрме: Оқушылар жасаған жұмыстарын қабырғаға ілу арқылы көрме ұйымдастырады. Барлық оқушылар достарының жұмыстарымен танысады.
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Анағұрлым қабілетті
оқушыларға
жаттығуларды
күрделендіруді қалай жасайсыз?
Бағалау-оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пəнаралық байланыс.
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері.
АКT байланыстары.
Құндылықтардағы
байланыс.
Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар, сарамандық жұмыстар беру арқылы қаблетті оқушыларды дамытамын.
«Бармақ» әдісі бойынша, «Плюс-минус-қызықты» әдісі бойынша бағалау және критерий бойынша өзін-өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау.
Геометрия(сандарды кескіндеу), физика(өлшем бірліктер), латын тілі алфавиті (белгісіз сандарды белгілеу).
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?
Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға
жазыңыз.(Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.)
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.
2.