Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3А бөлім: Қысқаша көбейту формулалары | Мектеп: №5 мектеп-лицей |
Күні: 21.01.2019 | Мұғалімніңаты-жөні: Жұмағұлова Ж.М. |
Сынып: 7 «г» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Қысқаша көбейту формулалары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.10 қысқаша көбейту формулаларын білу және қолдану |
Сабақ мақсаттары | Барлығы: қысқаша көбейту формулаларын біледі, оқиды, ажыратады. Басым көпшілігі: қысқаша көбейту формулалары арқылы өрнектерді көбейткіштерге жіктейді,; Кейбірі. қысқаша көбейту формулаларын өрнектерді ықшамдауды түрлендіруде қолданады |
Бағалау критерийлері | Оқушы: - қысқаша көбейту формулаларын біледі, оқи алады, - формулаларды бір-бірінен ажырата алады; - өрнектерді қысқаша көбейту формулалары арқылы көбейткіштерге жіктей алады; - қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді түрлендіре алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі; - ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеу тәсілінің талдауын дәйектейді; - көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің орындалуын түсіндіреді. Лексика және терминология -қысқаша көбейту формулалары; - көбейткіштерге жіктеу; - ортақ көбейткіш; |
Құндылықтарды дарыту | Сабақ барысында құндылықтарды дарытуда оқушылар ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, сыйластыққа және өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны қолдана білу; Интербелсенді тақта оқушылардың тапсырмалардың жауабын тексеру үшін қолданылады. |
Бастапқы білім | Санның квадраты, қысқаша көбейту формулаларын,анықтамаларын, ережелерін, қасиеттерін біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 10мин | Сабақтың эпиграфы: «Маған айтып берсең –ұмытып қаламын, көрсетсең – есте сақтармын, ал өзіме жасатсаң – үйренемін!» Ұйымдастыру кезеңі: 1) Амандасу. Оқушыларды түгендеу 2) Жағымды психологиялық ахуал тудыру. «Гүлмен тілек» әдісі. Мақсаты: Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл-күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар бір-біріне гүл сыйлап тұрып жақсы тілек айтады. | Презентация
Гүл |
| 3)Өткенге шолу. Өткен тақырыты сұрақ жауап арқылы қайталау. «Доп лақтыру» әдісі. Мақсаты: Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді. Өткенді еске түсіру мақсатында оқушылар бір-біріне доп лақтырып сұрақтар қояды. Оқушы қойған сұраққа байланысты формуланы жазады, әрі оқиды. 4) Үй жұмысын тексеру. «Жайылған кір» әдісі бойынша 5)Топқа бөлу «Жалғасын тап» әдісі бойынша топқа болу. Топқа болу кезінде оқушылар бір формуланың басы арқылы жалғасын табады.Бірдей құрастырылған формула арқылы топтасады. Күтілетін нәтиже: оқушылар қысқаша көбейту формулаларын еске түсіреді |
Доп
Формулалар қиындылары |
Сабақтың ортасы 8мин Топтық жұмыс 5 мин Ширату жаттығу: 2 мин | «Миға шабуыл» Жаңа тақырыпты түсіндіру Уәж туындату –сабақтың бастапқы кезеңі болғандықтан тақырыптың мақсатын өздері түсініп ашу мақсатында актуалды тапсырма беремін. Актуалды тапсырма: Актуалды тапсырманы оқушылармен бірлесе отырып, шешу жолдарын қарастырып, талқылап, талдап шешімін табамыз. Оқушылар тақырыпқа байланысты өткен тақырыптарды, яғни қысқаша көбейту формулаларын толық біледі, тұжырымдай алады. Топтық жұмыс (3-4 оқушы) Тарсия. Берілген карточкалардағы өрнектерді жауаптармен сәйкестендіру қажет. Нәтижесінде тең қабырғалы үшбұрыш шығу қажет. Дескриптор: -қажет формуланы қолдана алады; -түрлендіруді орындай алады; -өрнекті ықшамдайды. Күтілетін нәтиже: Есептеу барысында қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдана алады. Кері байланыс: Смайлик арқылы бірін-бірі арқылы бағалайды «Тормоз» ойыны Мақсаты: Ойын сергіту, шапшаңдыққа үйрету, есте сақтау қабілетін дамыту Шеңберде тұрып ретімен саналады. Жүргізуші өз санын айтып, қолын шапалақтайды. Барлығы солай қайталайды. Сосын басқа оқушының санын айтады, сол кезде сол оқушы әрі қарай жалғастыру керек. | «Ойлан-топтас-бөліс» әдісі
|
Жеке жұмыс 8 мин | Деңгейлік тапсырмалар Өздік жұмыс (жекелей жұмыс) 1. Есептеңіз: 5,2142-2,2142; ; 1005 ∙ 995; Дескриптор Білім алушы: -қажет формуланы қолданады; -түрлендіруді орындайды; -өрнектің мәнін табады. Күтілетін нәтиже: Есептеу барысында қысқаша көбейту формулаларының қолдану тиімділігін біледі. | Саралаудың «Тапсырма» тәсілі |
Сабақтың соңы 5 мин | Сабақты пысықтау «Бос орынды толықтыр» әдісі бойынша қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар. Мақсаты: Оқушының ойлау қабілетін дамыту Толықтырыңдар. 1. (200 - 1)(200 + 1) өрнегінің мәні _________________ 2. ( 11 + d)2 екімүшесінің үшмүше түріндегі жазылуы __________ 3. 27 - 27 d + 9d2 – d3 көпмүшенің екімүшенің кубы түрінде жазылуы __________________ 4. с3 – ( 1 + с)(1 – с + с2) өрнегінің мәні __________________ 5. а3 + а2 + с3 + с2 – ас көпмүшесінің көбейтінді түрінде жазылуы ____________________ Оқушылар тапсырманың дұрыстығын интербелсенді тақтада көрсетілген дұрыс жауабынан тексереді Кері байланыс: өзін-өзі бағалау Оқушылар өз қолын салады да, әрбір саусақта сәйкес жазуларды орындайды. Шынашақ (кіші бөбек)– ойлау процессі; мен бүгін қандай ақпарат не тәжірибе алдым? Аты жоқ саусақ– мақсатқа жету; мен бүгін не істедім және не нәрсеге қол жеткіздім? Ортан терек – көңіл-күй жағдайы; менің бүгінгі көңіл-күйім қандай және ол жұмыс барысына қалай әсер етті? Неліктен? Сұқ саусақ (балаң үйрек)– көмек, қызмет көрсету; мен бүгін кімге көмек көрсеттім? Ол қандай нәтиже берді? Бас бармақ – өзін-өзі бағалай, белсенділік таныту; Мен өзімді қалай сезіндім? Неліктен? | ҚБ арналған тест тапсырмалары Үлестірме қағаз |
Үй жұмысы 1 мин | № 35.8 | |
Бағалау 1мин | Оқушыларды мадақтау, сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтау | |
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі бойынша қабілеті жоғары оқушылар әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындағанда қысқаша көбейту формулаларын тиімді қолдану керек. Оқушыларға көмек қалыптастырушы тапсырмадан болды. | Өзара бағалау,бірін бірі бағалау әдіс тәсілдері. Сабақ кезінде мұғалімнің қалыптастырушы кері байланысы қолданылып отырады. | Сабақ барысында және сергіту сәті «Тормоз» ойынында қауіпсіздік ережесі сақталды. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпыбаға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |