Сынып: 9 пәні: Алгебра Пән мұғалімі: Канапьянова С.Ж. өткізілетін күні: 02.09.2017ж |
Тақырыбы | Арифметикалық және геометриялық прогрессия |
Сабақ мақсаттары | Арифметикалық және геометриялық прогрессия қасиеттері бойынша білімдерін бекіту |
Күтілетін нәтиже | Арифметикалық және геометриялық прогрессияның n-мүшесін табу формулаларын қолданып есептер шығара алады; Арифметикалық және геометриялық прогрессияның алғашқы n-мүшесінің формулаларын есеп шығаруда қолдана алады; Кемімелі геометриялық прогрессияның қосындысын таба алады. |
Сабақ түрі | Қайталау сабағы |
Сабақтың білім беру формасы | Топтық жұмыс |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, жекелей жұмыс, топтық зерттеу жұмысы, тест |
Көрнекіліктер | Презентация, таратпа материалдар. |
Сабақ барысы |
Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Бағалау |
Ұйымдастыру (3 мин) | Жағымды психологиялық ахуал орнату | | |
«Қызығушылықты ояту» ( 5 мин) | Жұмысқа кірген жас маман қаңтар айында 50 000 теңге жалақы алды. Байқау уақыты біткенше оның жалақысына әр ай сайын оған 10 000 теңге қосылып отырды. Сынақ уақыты біткенде оның алғашқы тұрақты жалақысы 100 000 теңге болды. Байқау уақыты неше айға созылды? Жауабы: 6 айға СЛАЙД 2 | Арифметикалық прогрессия қасиеттерін қолданып есепті тез шығаруға болатындықтарын түсінеді | Оқушы критерий бойынша өзін-өзі бағалайды |
«Мағынаны ажырату» 5+5+10+5= 25 минут | Арифметикалық және геометриялық прогрессия қасиеттерін негізгі формулаларын қайталау (Сәйкестендіру, сұрақ-жауап) СЛАЙД 3 | Презентацияда көрсетілген сұрақтарға жауап береді | |
Есептер жазылған карточкалар тарату Қосымша 1 | Карточкалардағы есептерді шығарып, жауаптары бойынша топқа бөлінеді СЛАЙД 4 | Өзін өзі бағалау |
Топтарға есептер беру Қосымша 2 | Топпен есеп шығарып, тақтада қорғайды | Топ басшысының бағалауы, топтардың бірін-бірі формативі бағалауы |
Ойтолғаныс (10 мин) | Тестік тапсырма Қосымша 3 СЛАЙД 5 | Тестік тапсырма орындайды | Оқушылар критерий бойынша өзін-өзі бағалайды. |
Бағалау Үйге тапсырмa (3 мин) | Қорытынды баға шығарылады |
Оқулықтан №20 |
Кері байланыс (1 мин) | Білім баспалдағы Қосымша 5 |
1-топ | Бірінші мүшесі 13, айырмасы -3 ке тең арифметикалық прогрессияның бесінші мүшесін тап. | Еселігі 0,5, бірінші мүшесі болатын геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін тап. | Бірінші мүшесі 13 айырмасы, -3 ке тең арифметикалық прогрессияның бесінші мүшесін тап. | Еселігі 2, бірінші мүшесі болатын геометриялық прогрессияның төртінші мүшесін тап. |
2-топ | айырмасы 5-ке тең, төртінші мүшесі 17 болатын арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін тап | Еселігі 0,5, бірінші мүшесі болатын геометриялық прогрессияның бесінші мүшесін тап | айырмасы 5-ке тең, төртінші мүшесі 17 болатын арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін тап | Еселігі 2, бірінші мүшесі болатын геометриялық прогрессияның бесінші мүшесін тап |
3-топ | 19,15,11... тізбегінің бесінші мүшесін анықта | Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 1, бесінші мүшесі 81 болса еселігін тап. | 19,15,11... тізбегінің бесінші мүшесін анықта | Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 1, бесінші мүшесі 81 болса еселігін тап. |
1-топ Арифметикалық прогрессия | Желаяқ бірінші минутта 400 м, ал әрбір келесі минуттарда алдыңғысынан 5метр аз жүгіріп отырды. 1 сағатта қанша жол жүгірді. 3-ке бөлгенде 2 қалдық қалатын барлық екі орынды сандардың қосындысын тап. | S= 11....98 |
2-топ Геометриялық прогрессия | Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар берілген. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 3, айырмасы 6. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 3 еселігі . Арифметикалық прогрессияның алғашқы алты мүшесінің қосындысы үлкен бе, әлде Геометриялық прогрессияның алғашқы сегіз мүшесінің қосындысы үлкен бе екенін анықта. | |
3-топ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия | Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның үшінші мүшесі 2, алтыншы мүшесі 0,25. Шексіз кемімелі геометриялық прогрессияның мүшелерінің қосындысын анықта. Жай бөлшек түрінде жаз: 0,3(7) | |
Пән мұғалімі: Канапьянова С.Ж.