kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ыбырай Алтынсарин "?ке мен бала" ??гімесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саттары: ?аза?тан шы??ан т???ыш педагог Ы. Алтынсарин ?мірі ж?не оны? шы?армашылы?ы білімдерін ?алыптастыру. Ты?дай білу, ??гімелей білу іскерліктерін, да?дыларын дамыту. ??гіме мен ертегіні ажырата білуге ?йрету.

Саба?ты? т?рі: аралас саба?

П?наралы? байланыс: ?аза? тілі, орыс тілі, орыс ?дебиеті
Саба?ты? к?рнекілігі: Ы. Алтынсаринні? портреті, суреттер

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ыбырай Алтынсарин "?ке мен бала" ??гімесі»

Сабақ жоспары

Пән: қазақ тілі мерзімі: « _ »__________20__ ж.

Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин. « Әке мен бала» әңгімесі

Сабақтың мақсаттары: Қазақтан шыққан тұңғыш педагог Ы. Алтынсарин өмірі жөне оның шығармашылығы білімдерін қалыптастыру. Тыңдай білу, әңгімелей білу іскерліктерін, дағдыларын дамыту. Әңгіме мен ертегіні ажырата білуге үйрету..

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі, орыс әдебиеті
Сабақтың көрнекілігі: Ы. Алтынсариннің портреті, суреттер

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі

Міндеттері:

• Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету;

• Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау;

• Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

• Оқушылардың көңілін сабаққа аударуды ұйымдастыру.

• Оқушылардың күнделіктерін ашқызу.

2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

Міндеттері:

А) үй тапсырмасының орындалу деңгейі мен сапасын тексеру;

Ә) кемшіліктер мен қателіктерді анықтау;

Б) қатемен жұмыс(дұрыс сөйлеу мәнерін тексеру)

Бір ертегі оқу, әңгімелеу.

3.Өткен сабақ пен жаңа сабақты сабақтастыру

74-75 бет. Аңыз әңгімелер оқу, әңгімелеу.

Міндеттері:

А) өткен сабаққа шолу; (сұрақ-жауап жасау)

Ә) өткен тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстыру;қысқа

Б) жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту

4.Жаңа сабақты оқып-білу кезеңі

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, барысымен таныстыру.

- Қазір бізде қазақ әдебиет сабағы. Сабаққа қажетті құрал – жабдықтарды алып оқушы ережеге сай отырамыз.

Әңгіме.
Әке мен бала.
Бір адам баласын ертіп, егіннен жаяу келе жатса, жолда қалған аттың бір ескі тағасын көріп баласына айтады:
- Анау тағаны, балам, ала жүр, - деді.
Бала әкесіне:
- Сынып қалған ескі тағаны алып не қылайын, - деді. Әкесі үндемеді, тағаны өзі алды да, жүре берді. Қаланың шетінде темірші ұсталар бар екен, соған жеткен соң әкесі қайырылып, манағы тағаны соларға үш тиынға сатты. Одан біраз жер өткен соң, шие сатып отырғандардан ол үш тиынға бірталай шие сатып алды. Сонымен шиені орамалына түйіп, шетінен өзі бір – бірлеп алып жеп, әкесінің қолынан бір шие жерге түседі. Артында келе жатқан бала тым – ақ қызығып келеді екен, жерге түскен шиені жалма – жан жерден алып, аузына салды. Біраздан соң және бір шие, онан біраз өткен соң және бір шие сонымен әр жерде әкесінің қолынан түскен шиені оншақты рет иіліп, жерден алып жеді. Ең соңында әкесі тоқтап тұрып, баласына шиені орамалымен беріп тұрып айтады:
- Көрдің бе, мана тағаны жамансынып, жерден бір ғана иіліп көтеріп алуға еріндің, енді сол тағаға алған шиенің жерге түскенін аламын деп бір еңкеюдің орнына он еңкейдің. Мұнан былай есіңде болсын: аз жұмысты қиынсынсаң – көп жұмысқа тап боласың, азға қанағат ете білмесең – көптен де құр боласың, - деді.

5.Жаңа материалды бекіту кезеңі

Міндеті: жаңа материалды ауызекі және жазба тілде қолдана алу біліктілігін қалыптастыру

Сұрақ – жауап.
- Суретте кімді көріп тұрсыңдар?
- Сендер Ыбырай атаның қандай өлендерін, ертегілерін, әңгімелерін білесіңдер?
- Бүгін Ы. Алтынсариннің "Әке мен бала" атты шығармасымен таныстық, не түсіндіңдер?
- Баланың істегені дұрыс па?
- Неге дұрыс (дұрыс емес) деп ойлайсыңдар?
- Әкесі баласына қандай сөздер айтты?
- Баланың мінезі ұнады ма?
- Сендер әкелеріңнің тілін аласыңдар ма?
- Енді суретке қарап, әңгімені естеріңе түсіріңдер.

Өз бетімен меңгеру тапсырмалары.­­­­ 92-93 бет

7.Үй тапсырмасы

Міндеті: оқушыларға үй тапсырмасының мақсатын, мазмұнын, орындау тәсілдерін

түсіндіру

94-95 .бет : Ыбырай Алтынсарин. « Әке мен бала» әңгімесін оқу, әңгімелеу.

Рефлексия кезеңі

Міндеттері:

• Оқушының көңіл-күйін, іс-әрекетін, оқушылар мен мұғалімнің өзара қатынас рефлексиясына жағдай жасау;

• Оқушылардың өзін-өзі ұстай білуі және ынтымақтастық қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету

Сергіту сәті:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ыбырай Алтынсарин "?ке мен бала" ??гімесі

Автор: Изембаева Гульзира Турдахыновна

Дата: 27.08.2016

Номер свидетельства: 340978
