| Мақсаты: Оқушыларға ар ұжданына сүйеніп.өмір сүрудің маңыздылығын жеткізу арқылы дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: Білімділігі: балаларды үйлесімді өмір сүруге үйрете отырып, қарапайымдылық туралы түсінік беру; Дамытушылығы: балаларды үйлесімді қарым қатынас жасауға дағдыландыра отырып,адалдық қасиетіне баулу; Тәрбиелігі – Оқушыларды қарапайымдылық,сыйластық,адалдық қасиеттеріне тәрбиелеу | Ресурстар Кітап,дәптер Бояу карандаштар |
| Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. 5Т ережені қолдану Тәртіп.Талап .Тазалық. Тыныштық. Татулық Балалар, бәріміз шеңбер құрайық. Бір – біріңді көргендеріңе қуанышты екендеріңді білдіру үшін, бір – біріне жақсы тілек, жылы сөз айтыңдар. | |
| 3.Дәйексөз. «Арыңды сақта,ар-ұждан керек әр уақытта»Тақтаға жазып,өзім дауыстап оқып,хормен балаларға үш рет қайталатамын. Дәйексөздің мағынасын қорытындылаймын.Ар-ұждан адамның бойындағы жақсы қасиеттердің бірі.Өзіңді ұятқа қалдырмайтындай жақсылық жасасаң дұрыс әрекет болып табылады.Ар –ұжданыңды сақтай білсең айналаңмен үйлесімді өмір сүресің. | |
| 4. Оқиғаларды әңгімелеу. (Мұғалім сыйы) Өсиет әңгіме Бір күні Ар, Ұят, Намыс үшеуі бас қосады. Олар өткен - кеткенді әңгіме етеді. Әңгіме арасында үшеуі өздерінің өмірдегі пайдалары туралы айта бастайды. Мен адам бойына кішкентай бөбек күнінен әдептіліктің нәрін себемін, — деді Ұят. Ал мен болсам адам баласына өзінің ғана емес, досының, туысының басқа адамдардың ағаттық істеріне жауапкершілікті сезіндіремін - дейді Ар. Сонда Намыс тұрып: Мен болсам, адамға өзі, досы, туысымен қоса бүкіл отбасы, сыныпты, мектебі, ауылы, тіпті елі үшін жауапкершілігін сезіндіремін, - дейді. Осылардың айтқанын сырттарынан бақылап, тыңдап тұрған Әдеп: О, достарым, мен сендердің сөздеріңе толық қосыламын, үшеуіңнің де өмірдегі пайдаларың - адамды әдепті ету. Өйткені ұятты, арлы, намысшыл адам - нағыз адам. Үшеуің де адам баласына ауадай қажетсіңдер, біріңді - бірің толықтырасыңдар. Сондықтан да мәңгілікке ажырамастай туыс болыңдар деп бата беріпті. Содан бері намыс - ағасы, ар - інісі, ұят - кіші інісі болып, бірге өмір сүреді екен. Сондықтан да «ұяты бар бала арлы бала болып, арлы бала намысшыл бала болып өседі» деген осыдан қалған екен. Ұят, ар, намыс сендерге не үшін қажет деп ойлайсыңдар? Үлкендердің сендерге «ұят болады» деп қандай жағдайларда айтқанын естеріңе түсіріңдер. | |
| 7. Үй тапсырмасы. «Асқан асыл сыйлық» әңгімесін ата-анасымен оқып келу. 8.Қортындылау: Ар-ұждан адамдықтың белгісі.Адамды істеген ісіне қарай бағалайды.Әрбір істі ұятқа қалмайтындай етіп,ойланып жасау керек.Ар-ұжданы бар адам үнемі дұрыс әрекет жасайды. «Әдепті бала-арлы бала» деп бекер айтылмаған.Бойымызда ар-ұяты бар әдепті бала болып өсейік. Ұят, ар адамды әдепті, ізетті болуға жетелейді. | |