kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Уақыттың қадірі

Нажмите, чтобы узнать подробности

мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау (А4.)

шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау; өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау. тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу (О6) ;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Уақыттың қадірі»

Құндылық: Зайырлы қоғам және жоғары руханият

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ



САБАҚ:

2-бөлім. Уақыт ─ ұлы күш.

2-бөлімше. Уақыттың қадірі


Мектеп: «№117 ЖББМ» КММ

Күні: 30.06.2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Изембаева Гульзира Турдахыновна

СЫНЫП: 7- сынып (Т2) - А2+

Қатысқандар: 16

Қатыспағандар: 0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

мәтіннің негізгі аспектілерін анықтау және талқылау (А4.)

шығармадағы кейіпкерлерге автор берген мінездеменің тілдік құралдарын талдау; өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау. тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу (О6) ;

Сабақ мақсаттары

  • Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, жаңа сөздердің мағынасын түсіне алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: сұрақтарға жауап бере алады; дерекді қолдана алады;

Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіннің негізгі аспектілерін анықтай алады; өз ойын дәлелдеп жеткіз алады; тілдік құралдарды талдай алады

Тілдік мақсат








Оқушылар орындай алады: жаңа сөздердің мағынасын түсінеді, сұраққа жауап береді,

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: құны, әрбір, сәті, босқа, даналық, ақсүйектікті, дүниеде, қадағалап, бағыт, ең жаман дерт, еріншектікті, мәртебелі, ең жаман дерт.

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: ақшалай құны, әрбір сәті, босқа өлтірмеу, даналық жас, ақсүйектікті мойындамайды, дүниеде жоқ, қадағалап отырады, еріншектікті жеңеді, мәртебелі уақыт




  • Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?

  • Has every learner’s choice been recorded? How can we check?

  • Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?

  • Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?


Талқылауға арналған сұрақтар:

Уақыт дегеніміз не?

Кісінің кісілігі неден басталады?

Адам өзін- өзі қалай қадағалайды?

Не себепті уақыттың қадірі адамның өмірімен байланысты деп ойлайсыз?

ишара:дене қимылдары арқылы адамның жас ерекшелігін көрсету

Алдыңғы оқу:

«Уақыт деген не?» ( Т1 ; А5)

Жоспар




Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы


Уәждеу және жаңа тақырыпты жариялау, өткен сабақты бекіту

13 мин


«Шаттық шеңбері» әдісі арқылы жағымды көңіл-күй қалыптастыру

Ұ Өтілген материалдар бойынша тұжырым жасауға ынталандыру

«Тілек құмырасы» әдісі бойынша осы сабақта жете аламын деген мақсатпен топқа бөлініп, стақаннан суды ішеді

Талқылау бағытын өзгерту мақсатында «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақтар:


Бағалау критерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Өткен сабақ бойынша сұраққа жауап бере алады.

Білу


  • Уақыт деген не?

  • ...........................

  • Уақытты қалай тиімді пайдаланасың?

  • ................................................................

  • Сен уақытпен санасасың ба?

  • ................................................

Сонымен сабағымыздың тақырыбы: «Уақыттың қадірі», сабақтың тақырыбы тақтада көрсетілген

Дескрипторлар

1. Жауаптарын кеңейтті

2. Бір жауапқа біріктіреді, ойын жеткізді

3. Сабақтың тақырыбын айқындады

Қалыптастырушы бағалау: мұғалім ұжымдық жұмыста

«Қол шапалақтау» әдісімен бағалайды (теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардың орындалуына) оқушылардың сабаққа дайындығын нақтылайды

Кері байланыс: сурет бойынша талқылау оңай ма, әлде қиын ба?









2.4-үлестірмелі материал














Интербелсен

ді тақтада сабақтын мақсаты жазылған

Ортасы

Жаңа материалды меңгеру


23 мин






Ұ

Ұжымдық топ орындайтын жұмыс алған себебім бүкіл сыныпқа арналған жұмыс жүргізу үшін

«Прожектор моделі» әдісі арқылы жаңа сөздермен танысу.

Жаңа сөздер: құны, әрбір, сәті, босқа, даналық, ақсүйектікті, дүниеде, қадағалап, бағыт, ең жаман дерт, еріншектікті, мәртебелі, мойындамайды.


Бағалау китерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

-жаңа сөздермен жұмыс жасайды;

- Сөздерді аударма сөздігінен іздейді;

- мағынасын түсінеді;

- сөз тіркесін, сөйлем құрастырады

Білу, түсіну ( анықтау, түсіндіру)





Ж

Оқушылар жауаптарының ерекше болып, өз бетінше тұжырымдалуын және бастама көтеруге ұмтылу

Оқушылардың өз бетінше оқу мен сөзді қалай меңгергенін қадағалау үшін (Krasher &Terrell, 1995) «Табиғи әдіс» қолдана отырып жаңа сөздерді балалар бір-бірлеп қайталап, сөйлем құрау

Дескрипторлар

1. Жаңа сөздермен жұмыс жасады

2. Сөздердің мағынасын түсінді

3. Сөз тіркесін, сөйлем құрастырды

Қалыптастырушы бағалау: Жеке жұмыста оқушылар өзін- өзі бағалау

Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі арқылы

оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы тапсырманы қалай түсінгендері жайлы кері байланыс жүргізіледі.

Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.

Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.

Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.

ЖЖ

Қабілеті жоғары оқушылар бірігіп жұмыс істеуі


Бағалау критерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

-сұрақтарға жауап береді;

-көзқарасын білдіреді;

- мағынасын түсінеді

Қолдану (орындау, қолдану)


Өзінің көқарасын білдіруге аранаған мәтін алды сұрақтар

  • Сенің күн тәртібің бар ма?

............................................

  • Сен уақыттты тиімді пайдаланасың ба?

.................................................................

  • Сен уақытымен тамақтанасың ба?

.........................................................

  • Мәтін не туралы болуы мүмкін?

........................................................

Дескрипторлар

  1. Сұраққа жауап берді

  2. Жаңа сөздің мағынасын біледі

  3. Көзқарасын білдірді

Қалыптастырушы бағалау: әр жұп бірін- бірі «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша пікірлерімен бөліседі, жұптар бірігіп топтық талқылауға ұласады, бағалайды (сұрақты түсініп, лайықты жауап берді)


Кері байланыс: «Негізі сен дұрыс жауап беріп отырсың, алайда ол жеткіліксіз. Келесі жолы өз жауаптарыңды мұқият қара және

барлық мәліметтерді қолданғаныңа көз жеткізуге тырыс»

Тыңдалым алды сұрақтар:

Уақытпен адамды салыстыруға бола ма?

Өмір деген не?

Т

Мәтінді таныстырып қана қоймай, оған түсініктеме беруге ынталандыру, өз ойын еркін жеткізу

«Үнсіз оқу» мазмұнын түсіну, мәтіндегі жалпы идеяны түсіну үшін арналған тапсырма.Мәтіннен керекті ақпаратты алуға мүмкіндік береді.

Үш топқа бөлінеді. Әр топ мәтінді оқып, жаңа сөздер қатарын аңықтайды. Топтарында талқылайды.


Бағалау критерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

- мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіруде үйренген сөздерін қолданады;

- мәтіннің негізгі аспектісін анықтайды;

- сұрақтардың мағынасын түсінеді

Білу, түсіну ( анықтау, түсіндіру)


Уақыттың қадірі

Уақыт – адам өмірінің ақшалай құны. Уақыт – әркімнің нақтылы өмірлік капиталы. Адамның босқа кеткен әрбір сәті отқа жаққан теңгБіреудің бір сағаты мың теңге болса, енді біреулердікі бір тиын. Кісінің кісілігі уақытты босқа өлтірмеуден басталмақ. Даналық жасқа байланысты емес. Елдің бәріне ортақ бір-ақ күнтізбе бар, тек оны әркім әр түрлі пайдаланады. 
Уақыт – ақсүйектікті мойындамайды. Ханға да, қараға да берілетін мерзім – тәулігіне жиырма төрт сағат. Дүниеде уақыт белгілегеннен артық демократия жоқ. Мұндағы ақсүйектік уақытты пайдалануға байланысты, кім уақытын бағалай білсе, сол ғана тектілердің қатарына қосылмақ. Адам уақытты сезінгенде ғана өзін-өзі қадағалап отырады. Өзіне-өзі бағыт белгілейді. Дүниедегі ең жаман дерт-еріншектікті жеңеді. Өзін нағыз адам етіп тәрбиелеп шығады. Бүгінде іскерлер әлемін басқаратын ұлы мәртебелі уақыт. (122сөз)


Дескрипторлар

1. Мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіруде үйренген сөздерін қолданды;

2. мәтінге сай негізгі аспектісін анықтады;

3. сұрақтардың мағынасын түсінді;

Қалыптастырушы бағалау: топтық жұмыста бірін- бірі топ ішінде бағалайды

Кері байланыс: жұмыс істегенде не қиындық тудырды?

Мәтіннен кейінгі талқылауға арналған сұрақтар

Т

Топ мүшелері өздерінің және басқалардың идеясын түсінуді алға бастыру.

(топтық жұмыстардың орындау барысын бақылайды)

Уақыт шеңбері» әдісі арқылы идеялар, тәжірибелер және

ойлармен бөлісу


Бағалау критерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

- сұрақтың мағынасын түсінеді

- топпен маңызды сұрақтар құрастырады

Білу

Түсіну

Қолдану



  • Сіздер өз уақыттарыңызды қалай өткізесіздер?

..............................................................................

  • Өзіңізге уақытыңыз жеткіліктіме?

.........................................................

  • Күнделікті өзіңе есеп бересіз бе?

--------------------------------------------

  • Не істедіңіз? Қанша ісіңіз  ертеңге қалды?

..................................................

Дескрипторлар

1. Сұрақтың мағынасын түсінді

2. Топпен маңызды сұрақтар құрастырды

Қалыптастырушы бағалау: «Кезбе тілші» әдісі арқылы оқушылар жасаған жұмыстарын топ бойынша бірін -бірі бағалайды. Топтарда ……….туралы жаңалықтар бағдарламасын жасау қажет.

(мысалы: су тасқыны, Гастингстегі шайқас және т.б.)

Кері байланыс:«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды (екі жұлдыз- екі ұнаған нәрсе, бір тілек – жақсартуды қажет ететін нәрсе).

Ж

«Сөйлеуші сөзін аяқтаған кезде, кезек алып сөз бастау.

«Бір минут» әдісі арқылы оқылған материалды түйіндеу.

Бағалау критерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

- мәтіннің идеясын етістікпен байланыстырып ашады;

- мәтінге байланысты сөйлесім құрады

Білу

Түсіну

Қолдану

тәрбиелеп

байланысты

басталмақ





белгілейді

пайдаланбақ





мойындамайды

қадағалап


қосылмақ






Дескрипторлар

Мәтіннің негізгі идеясын етістікті байланыстырып ашты

Мәтін бойынша сөйлесім құрды

Қалыптастырушы бағалау: жеке жұмыста оқушылар өзін -өзі бағалайды

Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы сабаққа кері байланыс жасалады. Жасыл- түсіндім, сары түсінгендеймін, қызыл-түсінбедім.

Т

Оқушыларды мәселемен таныстырып қана қоймай, оған түсініктеме беру, ынталандыру

«Қар кесегі» әдісі бойынша көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп жеткізу.

Бағалау критерийлері

Ойлау дағдыларының деңгейлері

  • тақырыпқа байланыстырып сөзтіркесін құрау;

  • сөзден сөйлем құрау;

  • пікір алмсып, өз ойларын дәлелдеп жеткізеді

Білу

Түсіну

Қолдану

Жинақтау


Ауызша мәтінге арналған құрылым:

  1. Кіріспе: «Уақыттың қадірі» сабақ тақырыбын таныстыру,

  2. сол сабаққа қажет жаңа сөздерді үйрету.

2. Негізгі бөлім: Жаңадан танысқан сөздер мен сөз тіркестерін мәтіннен тапқызу (ақшалай құны, әрбір сәті, босқа өлтірмеу, даналық жас, ақсүйектікті мойындамайды, дүниеде жоқ, қадағалап отырады, еріншектікті жеңеді, мәртебелі уақыт.)

3.Бекіту бөлімі: Оқушыларға тақырып аясында еркін сөйлесу және үйренгендерін қолдануғ мүмкіндік беріп, мәтін құрастыру


Дескрипторлар

1. тақырыпқа байланыстырып сөзтіркесін құрастырды

сөзден сөйлем құрастырды

2. сөйлесім құрастырды

3. пікір алмсып, өз ойларын дәлелдеп жеткізді

Қалыптастырушы бағалау: « Доп лақтыру» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды

Кері байланыс: «Тазалық» ойыны арқылы оқушыларға кері байланыс жүргізіледі. Чемодан-аламын, еттартқыш-алғым келеді, себет-алдым


5.4- үлестірмелі материал

Интербелсенді тақтада жаңа сөздер жазылған














8.1- үлестірмелі материал


МАН 21 бет












































































Мұғалім

оқиды





http:

//testent.ru






















4.2-үлестірмелі материал





























6.4 -үлестірмелі материал


НЗМ «Тілдік төрт дағды бойынша белсенді оқыту тапсырмалары» оқу- әдістемелік құралы Алматы -2014ж.

7- бет






Соңы


Бағалау және сабақты қорытындылау


9 мин

Оқушылардың жаңа сабақты меңгеру деңгейін анықтау.

Ж «Түймедақ» әдісі бойынша бір- бір сұраққа жауап беру, бір маңызды сөзбен қорытындылау.

Кері байланыс:. Оқушылар «Желкенді кеме» әдісі бойынша үлестірмелі қағазды толтыру, өз жұмысына талдау жасау, өз- өзіне есеп беру





  • Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді жасыл түске боя;

  • Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя;

  • Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді қызыл түске боя;












Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

  • Оқушылардың жеке қажеттіліктеріне сәйкес тапсырма жоспарлап, әдіс- тәсілдерді тиімді пайдаландым. Қабілетті оқушыға шығармашылық және сын тұрғысынан оәлау дағдыларын дамытуға бағытталған жұмыстар жоспарладым.

Тапсырмалардығы түрлі әдістерді тиімді қолдану арқылы оқушылардың білімін бағалаймын

  • Орыс тілі, математика, өзін- өзі тану, информатика.

  • ӨСКН

  • Интербелсенді тақта.

Жаңа Қазақстандық Патриотизмді қабылдауға бағытталған «Мәңгіліек Ел » жалпыұлттық идеясының базалық құндылықтары

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Менің ойымша сабақтың мақсаты мен міндеті орындалды.

Оқушылар жаңа сөздермен танысты, әр сөздің абстракциялық суретін салды; сөздерді дұрыс түсінді; орфоэпиялық нормаға сәйкес дыбыстады; сөз және сөйлем ішінде орынды қолдануына қарай талдады; сұрақ-жауап арқылы сабақты пысықтады.

Сабақ жоғары деңгейде өтті деп ойлаймын. Топтық және жұптық жұмыс аясында, сондай-ақ бүкіл сынып орындайтын жұмыста мұғалімнің жетекшілік етуімен оқыту мен өзара қарам-қатынастың маңызы зор болды.










Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1: Ұжымдық жұмыста «Прожектор моделі» әдісі өте тиімді болды.

2: Жеке жұмыс жүргізгенде «Бір минут» әдісі жаңа сөздерді тиянақтағанда өте қолайлы болды.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1: Топтық жұмыста «Үнсіз оқу» стратегиясы сабақтың ұтымды өтуіне ықпал етті.

2: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі сабаққа кері байланыс жасағанда оқушылар өз ойларын еркін жеткізе білді.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1: Айтылым, оқылым дағдыларын күнделікті қолдана отырып жақсы нәтижеге жететінін

түсіндім.

2: Күнделікті сабақта топта, жұпта бірін- бірі бағалатқан өте қажет екенін білдім

















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Уақыттың қадірі

Автор: Изембаева Гульзира Турдахыновна

Дата: 20.05.2018

Номер свидетельства: 470299
