Сабақтың тақырыбы: «Уақыттың күші»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың сауатты жазу және толық жауап беруді үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың өздігінен жұмыс істеу дағдыларын арттыру, ізденушілікке, өзіне қажетті білімді өзі алып, нақты да дәл, анық сөйлеу машықтарына баулу.
Тәрбиелік: Оқушыларды тілдік- эстетикалық сезімге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: әңгімелесу, түсіндірме, аудару, мәнерлеп оқу.
Сабақтың әдісі: әңгімелесу, түсіндірме, сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі:Сөздік, оқулық, суреттер,бағалау парағы
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:Сабақта жұмыс жүргізу үшін қалыпты сыртқы жағдайды қамтамасыз ету. Оқушыларды қарым-қатынасқа психологиялық дайындау
-Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Бүгін кім кезекші?
-Сыныпта кім жоқ?
-Қазір қай жыл мезгілі?
-Бүгін ауа райы қандай?
-Бүгін нешесі?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Өткен модуль бойынша сұрақтарға жауап беру.
- Кино қандай салаларға бөлінеді? (көркем, деректі, мультипликациялық, ғылыми-көпшілік).
- Фильм жасауға кім жетекші рөл атқарады?(кинорежиссер)
- Дыбыстық кино қай жылы пайда болды? (1927 жылы)
- Бірінші кинокөрсетілім Парижде қай жылы өтті?(1895 жылы)
III. Жаңа сабақ. «Уақыттың күші». Сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа тақырыпты анықтау.
1)
д
е
н
с
а
у
л
ы
қ
2)
ш
и
п
а
ж
а
й
3)
қ
ы
з
ы
қ
4)
ж
ы
л
5)
т
а
б
и
ғ
а
т
1. здоровье
2. санаторий
3. нтересный
4. год
5.природа
Сабақтың мақсатын, барысын айту.
Мәтінмен жұмыс:
Уақыттың тез өзгеру заңдылығы бар. Біздің күнделікті жасап жатқанымыздың бәрі де өтеді, кетеді. Бәріміз білеміз, уақытты тоқтата алатын күш жоқ. Бәріне үлгеру үшін уақытты жоспарлаған дұрыс. Кейбір адамдар «қашан тұрғым келеді, сонда тұрамын, қашан сабақ оқығым келеді, сонда оқимын» деп айтады. Ал уақыттан қаншалықты ұтылатынын білмейді. Олар көбінесе еш нәрсеге үлгермейді,өкінішке орай істерін шала жасайды. Расында, бұл-өкінішті, бірақ адамдар оны кеш түсінеді. Уақытты жоспарлап үйренген адам жинақы болады, тәртіпке үйренеді. Ол көп нәрсеге уақыт табады. Уақытты босқа өткізбей, өзіңе пайдалы іспен айналысқан дұрыс.
а) жаңа сөздер: заңдылық – закономерность
үлгермейді – не успевает
өкінішке орай – к сожалению
ұтылу- терять
ә) Сұрақ-жауап:
- Уақыттың қандай заңдылығы бар? (уақыттың тез өзгеру)
- Бәріне үлгеру үшін не істеу қажет? (уақытты жоспарлау)
- Адамдар нені кеш түсінеді? (уақыттан қаншалықты ұтылатынын)
- Уақытты жоспарлап үйренген адам қандай болады? (жинақы)
б) Үлгі бойынша күн тәртібін жоспарлауды үйрену.
7.30. Таңғы ас
8.30. Мектепке жиналу
9.00. Мектеп, сабақ
13.30. Түскітамақ 15.00. Мұражайға бару
18.00. Кешкі ас
19.00. Сабақ оқу
21.00. Теледидар, демалу
22.00. Ұйықтау
IV. Бекіту
V. Сабақты қорытындылау.
-Нені өттік?
-Нені үйрендік?
-Нені білдік?
VI. Үй тапсырмасы.82бет 2 тапсырма (диалогті толықтыру)
VIII. Рефлексия. Оқушылардың көңіл – күй жағдайын, әрекетін оқушы мен мұғалімнің өзара қатынасына жағдай жасау.