Сабақтың тақырыбы: Ұяң дауыссыздар
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушыларға ұяң дауыссыз дыбыстар туралы түсінік беру, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке,еңбекті дәріптеуге,ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу.
3.Дамытушылық: оқушылардың фонетика жайындағы, тіл дыбыстары және олардың түрлері туралы ұғымдарын кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту, талдау дағдыларын арттыру.
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу,талдау.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер,слайд.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, тарих
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3. Психологиялық тренинг; «Жүректен-жүрекке» оқушылар бір – біріне жақсы тілектер айтады.
II.Үй тапсырмасын тексеру:
1. «Тілші» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
2. Сыныпты топқа бөлу.
III. Жаңа сабақ
«Миға шабуыл» . «Ойлан, жұптас, талқыла»
1. Ұяң деген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
2. Өмірде қайда қолданасыңдар?
3. Ұяң сөзінің дыбысқа қандай қатысы бар?
Ал енді оқулықтарымызды ашып,ұяң дауыссыз дыбыстың ережесімен танысайық. Ұяң дауыссыз дыбыстың ережесін сұрау, дәптерлеріне жаздыру.
а) Оқулықпен жұмыс.
264-жаттығу.
ә) «Тапқырлар аялдамасы»
1-топ. Ұяң дауыссыздан басталатын сыныптың оқушыларының атын жаз.
2-топ. Ұяң дауыссыздан басталатын ертегі кейіпкерлерін жаз.
3-топ. Ұяң дауыссыздан басталатын қазақ тілі пәнінің терминдерін жаз.
4-топ. Ұяң дауыссыздан басталатын жаратылыстану пәнінің терминдерін жаз.
б) «Талдау табыс кілті»
Төмендегі жұмбақтардың шешуін тауып, шешуі болатын сөздерге фонетикалық талдау жасаңдар.
1- топ
Қобдиыңда қайырлы
Қазынаның бәрі бар.
Тауыссаң көз майыңды,
Қалағаның табылар. (кітап)
2-топ
Өзім сөзден тұрамын,
Аяқталған ойды құрамын.(сөйлем)
3-топ
Ойдың аяқталуын күтпейді,
Оны қойсаң, сөйлем бітпейді. (үтір)
4-топ
Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді. (ұстаз)
в) Тест
1. Дауысты дыбыстарды көрсет.
А) р,м,й,у,м. Ә) б,в,г,ғ,д. Б) ы,і,а,ұ,ү.
2. Еріндік дауыстыларды көрсет.
А) о,ө,ұ,ү,у. Ә) ұ,ү,ы,і,и. Б) а,ә,о,ө,е,э.
3. Салдардан жасалған дауыссыз.
А) үнді. Ә) қатаң. Б) ұяң
4. Ашық дауыстыларды көрсет.
А) а,ө,ұ,ү,у. Ә) ұ,ү,ы,і,и. Б) а,ә,ө,о,е,э.
5. Үнді дауыссыздардың қатарын тап.
А) у,й,н,р. Ә) г,ж,д,в. Б) қ,ш,т,ф.
6. Дауыссыздар ненің қатысына қарай 3 - ке бөлінеді?
А) тіл. Ә) ерін. Б) үн мен салдыр.
7. Ұяң дауыссыздарды тап.
А) б,в,г,ғ,д,ж. Ә) н,с,д,а,к. Б) у,р,в,ч,ф.
8. Ұяңнан басталатын сөзді белгіле.
А) салмақты. Ә) қайратты. Б) биязы.
9. Жуан дауыстыларды тап.
А) ә,е,і,э,с. Ә) а,о,ұ,ы,у. Б) и,ү,у,ы,е.
10. Буын талғайтын дыбыстарды көрсет.
А) о,ө,ү,ұ,ә. Ә) а,е,ы,у,і. Б) л,н,м,ң,р.
Дұрыс жауаптары:
б; 2- а; 3- ә; 4-б ; 5- а; 6-б ; 7- а; 8-б ; 9- ә; 10- а.
Бағалау реті
«5»
«4»
«3»
9-10 жауап дұрыс болса
7-8 жауап дұрыс болса
5-6 жауап дұрыс болса
Рефлексия «Алғыс айтамын»
IV. Бағалау.
V. Үйге тапсырма: Ұяң дауыссыз. 268- жаттығу.