Қысқа мерзімді жоспар
Пән: қазақ тілі
Сынып: 7
Өтілетін мерзімі: 20.10.2016.
Тақырыбы:Сын есімнің шырайлары
Мұғалім: Кембаева Н.К.
Мақсаты: Сын есімнің шырайларын меңгертіп, соның ішінде күшейтпелі шырай туралы түсінік беру. Өз ойларын еркін жеткізуге ықпал ету.
Күтілетін нәтиже:
Барлығы: сын есім туралы біледі
Көбі: сын есімнің шырайларын жасай алады.
Кейбіреуі:
Тілдік мақсаттар
Пәнге тән лексика мен терминология: сын есім,
салыстырмалы шырай, күшейтпелі шырай.
Құндылықтарды дарыту:
Отбасы мүшелерін құрметтеу,үлкенді сыйлау, кішіге қамқор болу.
Пәнаралық байланыс:
әдебиет
Бастапқы білім:
Сын есім туралы, шырайлары туралы білді
Сабақ кезеңдері
Орындалатын тапсырмалар
Уа
қы
ты
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Ресурс
Оқушыларға психология
лық ахуал туғызу
Тренинг «Шаттық шеңбері»
2
Аудиториямен амандасады, бүгінгі күнге сәттілік тілейді
Топқа бөлуді ұйымдастырады, бағалау парақтарын береді.
Мақсаты: Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруға жағдай жасау.
Оқушылар пішіндер арқылы үш топқа бөлінеді.
2cлайд
тренинг
Өткен сабақты тексеру:
5
Сын есімнің ережесін салыстырмалы шырайды және 50,51-жаттығуды конверт әдісі арқылы сұрау.
1конверт. Сын есімнің түрлері.
2 конверт. Салыстырмалы шырай.
3конверт. Сын есімнің заттық тұлғада жұмсалып, түрленуі.
Оқушылар бір -бірімен сөйлеседі, өз ойларын білдіреді
конверттер
Тілдік қатысым:
Жұпта жұмыс
3
Оқушылар бірін –бірі сипаттайды. Мақсаты:
Сын есімнің шырай формасын бекіту.
-Сенің бойың ұзындау. Менің досымның шашы қысқалау келген. Өзі аққұбалау.
3 слайд
Бекіту
3
Сын есімнің күшейтпелі шырайы туралы білімдерін бекіту үшін тапсырмалар беріледі.
Әр топ оқушылары өз тапсырмаларын қорғайды.
4 слайд
Интерактивті тақта
Топтық жұмыс
6
Тақтада әр топтың тапсырмалары беріледі.
1-топ. Сын есім
2-топ. Салыстырмалы шырай.
3-топ. Күшейтпелі шырай
Мақсаты. Оқушылардың сын есім туралы, сын есімнің шырайлары туралы білімдерін жинақтау. Бекіту.
Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, мұғаліммен бірге оқиды. Айтылым. Жаңа сөздердің айтылуына байланысты ауызша жаттығу жүргізеді.
3 cлайд
Жұптық жұмыс
Тест
5
Тыңдалым. Оқылым. Айтылым.
Мәтінді топта тыңдайды, оқиды, жаңа сөздерді айтады
Оқушылар топта мәтінді оқиды, түсініктерін «Зуылдақ» әдісі арқылы кезектесіп айтады.
Кеспе қағаздар
Сергіту сәті
2
Әрбір адам кімім?
Туысым, досым, жұрағат
Әрбір сабақта не істеу?
Үйрену, ұғу, ұлағат
Әрбір ісім не?
Тірлік, тірек, адамдық
Әрбір сөзім қандай?
Шындық, бірлік, адамдық
Оқушылар сергітуді қайталап сергіп қалады.
7 слайд
Тақтамен жұмыс
7
53-жаттығу. Берілген күшейтпелі шырайды қатыстырып, сөз тіркесін құрап жазыңдар.
54-жаттығу. Кім көп сөз біледі.
Тап- /5 сөз/
Ап- /5 сөз/
Жап / 10 сөз/
Жазылым. Оқушылар діптерлеріне жазып бір-бірін тексереді.
Тапсырманы түсініп, дұрыс тапқан оқушыларды мадақтау.
Топтық жұмыс
6
Сөз ойыны. 1 бала сын есімге мысал айтса, 2-ші бала одан салыстырмалы шырай, 3ші бала күшейтпелі шырай жасап тез айтулары керек.
Тілдесім. Тірек сөздер арқылы диалог құрады.
Жақсы тілдесімге түскен оқушыларды қолпаштау.
8 слайд
Формативті бағалау
3
Әр топ өзін-өзі стикер арқылы бағалайды. Және әр топ келесі топқа эксперт ретінде бағалайды.
.Оқушылар материалды қаншалықты меңгергенінбағалайды.
Үйге тапсырма
2
22 бет, 5- тапсырма үлгі бойынша сөйлем құрастыру
Күнделікке жазады.
Рефлексия
3
« Қай топ көп сөз біледі?» «Шағын шолу» тәсілімен топқа парақшалар таратады.
Мұғалім оқушылардың өзін бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі қояды.
Тақырып аясында өзінің есінде қалған сөздерін, сөйлемдерін параққа жазады
А4 парақша
лары