Сөйлем мүшелерін қайталау
Ахметалы Ділдә
«Бестөбе орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі.
Алматы облысы, Райымбек ауданы, Шыбышы аулы
Сілтеме:
Қазақ тілі пәнінің бағдарламасы. Қазақ тілі 7-сынып.
Сабақтың мақсаты:
Сөйлем мүшелерін қайталай отырып, оқушылардың өз бетімен тақырыпты меңгеруіне мүмкіндік туғызу.
Оқыту нәтижесі:
Тақырыпты қайталай отырып, сөйлем мүшелерінің атқаратын қызметін меңгерту.
Негізгі мақсаттар:
*Топпен жұмыстарды ұйымдастыру.
*Өзара әрекет арқылы бір-бірімен кеңесу, оқушылардың жұмыс құжаттары туралы түсініктерін дамыту.
*Оқушылардың кеңейтілген тапсырмаларды тиімді орындауын жүзеге асыру.
Болжамдалған нәтиже:
Сөйлем мүшелерін қайталай отырып, жаттығу жұмыстарын дұрыс орындауға, талдауға үйренеді.
Сабақтың кезеңдері
Ресурстар
Оқыту моделі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі.
(2-3 мин)
Топқа бөліну.
Оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аудару, стикер жинау арқылы топқа бөліну.
Оқу құралдарын дайындап, стикер жинау арқылы бөлінеді.
Үй тапсырмасын сұрау.
1.Өткен тақырыптан өтілген ережені сұрау.
2.Жаттығу жұмыстарының орындалу барысын тексеру.
3. Сөйлем мүшелеріне талдау жасау.
1.Ережені жатққа айту.
2.Берілген жаттығулар бойынша сөйлем мүшелеріне талдау.
Кіріспе,
Сергіту сәті,
Білу.
(7-8 мин)
Электрондық оқулық
(слайд)
АКТ Топтық жұмыс.
Сабақтың мақсатын айқындау үшін «Талдау-табыс кілті» топтамаларға жауап беру.
Топтамаларды топ болып шешеді.
Түсіну.
(5-6 мин)
Кітап
СТО
Топтық жұмыс.
Оқушыларға берілген тапсырмаларды пайдалана отырып, өткен сабақтың мазмұнын меңгеруге бағыттау. Топтарға тапсырма: «Білім мен дәстүр» сайысы.
Оқушылар мақал-мәтел айта отырып, туыстық атаулар мағынасын ашу және талдау.
Қолдану.
(15 мин)
Постер.
Әр топқа тапсырмаларды орындау үшін осы тапсырмалар арқылы не біліп шығамыз? деген сұрақ қою.
Оқушылар Постерда сызбасын салу, түсіндіру, талдау.
Талдау.
(8 мин)
Оқулық,
Оқушы дәптері.
Топтық жұмыс, диалог.
Әр тапсырманы талдауды ұсыну, оқушылардың жауабын тыңдау, толықтыру.
Оқушылар дәптермен және кітаппен жұмыс жасайды.
Бағалау.
(5 мин)
Бағалау парақтары.
Критерийлер бойынша оқушы өзін-өзі бағалау.
Үйге тапсырма
Оқулықтан өткен тақырыпты қайталай отырып, жаттығу жұмыстарына синтаксистік талдау жасау.
Рефлексия.
(2 мин)
-Не үйрендім?
-Не білгім келеді?
Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер,талап тілектер.