Сабақ мақсаты: Отбасылық құндылықтарды түсіндіре отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері: -отбасылық құндылықтарды дұрыс әрекет құндылығының негізінде ұғындыру; -қайырымдылық, жаңашырлық қасиеттерін дамыту; -оқушыларды отбасы алдындағы жауапекершіліктерін сезіне білуге тәрбиелеу. | Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер) |
Сабақ барысы: Ұйымдастырукезеңi. Амандасу,5Т кестесі,оқушылардың көңіл-күйін сұрау, сабаққа қатысуын тексеру. Тыныштық сәтi. Нұрға бөлену Үй тапсырмасын тексеру №19 сабақ. «Атасы мен әжесі» әңгімесі 74 бет. 1. 2. 3. | Ескерту: Баяу әуен қосылып, балалар көздерін жұмады.Мұғалім сөйлейді.Шаршағандарын басып, өз ойларын жинақтайды. |
Дәйексөз. «Дұрыс әрекет – мақсатқа жеткізер жолды дұрыс таңдаудан басталады» Әл - Фараби 1.Дұрыс әрекетке тән қасиеттерді ата? | Қазақ мәдениетінің ұлы қайраткерлері (ғұламалар тағлымы) |
Оқиғаларды әңгiмелеу.(Мұғалім сыйы) Бақытты отбасы Аңыз әңгіме Баяғда бір үлкен отбасы өмір сүріпті. Отбасындағы адамдар саны өте көп екен, бір қауым ел болып, бірге тұрыпты.Ол отбасы өте ерекше екен. Отбасының өзара келісімде, татулықта өмір сүруі елді таңғалдырады. Оларда ұрыс-керіс, дау-жанжал деген атымен болмайды екен. Бұл отбасы жайлы патшаның құлағына да жетеді. Патша естігенінің ақ-қарасын білгісі келіп, ауылға келеді. Ауыл таптаза, барлығы да жеткілікті, тыныштық пен береке қонған. Патшаның көңілі толып, ерекше бір шаттыққа бөленеді. Сыйластығы жарасқан бақытты отбасында қариялардың орны төрде, уайым-қайғысыз, балалары бақытты, мәз-мейрам екен. Бұған патша таң-тамаша болады. Отбасының қалайша бақытты, тату-тәтті өмір сүруінің мәнісін білгісі келеді. Ауыл ақсақалына келіп, отбасындағы татулық пен бірлікке қалай жеткендерін айтуын өтінеді. Қарт үнсіз ғана жүз рет «сүіспеншілік», жүз рет «кешірім», жүз рет «бірлік» деп қағазға мұқият жазып шығады. Үш сөзді оқыған патша таң қалып: -Осы-ақ па ? -Иә, деді ақсақал. – Барлық жақсы отбасылары тек осы қасиеттерден құрылады, -деді де, сәл ойланып, және «шыдамдылық» деген сөзді қосып қойды. 1. 2. 3.Дұрыс әрекет дегеніміз не? | Ой толғау Интернет желісі |
Шығармашылық іс-әрекет, топтық жұмыс. Сахналау Үш топты жүрекшелер арқылы бөлу. 1-топ: Автобусқа бала көтерген ана кірді,сіздердің әрекеттеріңіз? 2-топ: Күн тайғақ, ата дүкенге келе жатты,оқыс сүйенген таяғы зырғып кетті,сіздің әрекетіңіз? 3-топ: 1-сынып оқушысы жолдан өте алмай тұр,сіздің әрекетіңіз? 4-топ: Дұрыс әрекетке тән қасиеттерді жазу. Постер қорғау Досына комек даптер умытып кетеди | «Ойланайық, пікірлесейік» |
Топпен ән айту «Жақсы адамдар» Әні мен сөзі: А. Оралов 1. Сендер аман болыңдар жақсы адамдар, Жақсы адамдар – бұзылмас тас қамалдар. Табаныңның астында жатады әлі Пенделіктен өресі аспағандар Қайырмасы: Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар, жақсы адамдар, Сендер аман болыңдар жақсы адамдар. Жақсы адамдар. 2. Жақсы көрем сендерді жақсы адамдар,- Жүрегіңде өйткені аппақ ар бар. Сендер жайлы шырқалар асқақ ән бар, Күйіп кетсін көре алмас бәтшағарлар 3. Сендер жайлы шырқалар асқақ ән бар, Күйіп кетсін көре алмас бәтшағарлар Сендер аман болыңдар жақсы адамдар, Қарап өтсін сендерге басқа жандар. | Топпен ән орындалады. |
Үй тапсырмасы. №20 сабақ. «Ұлыма хат» үзінді 78 бет. | Берілген әңгімені оқып, ой бөлісу |
Сабақтың соңғы тыныштық сәтi. Өз сөздеріңіздің әрекеттеріңіздің, ойларыңыздың, мінезіміздің жақсылық жасауын қадағалайық. Өз жүрегіміздің қайырымдылығын, мейірімділігін сезініп, әр кез жақсы дұрыс әрекеттер жасайық. | Шаршағандарын басу ,сабақтан алған әсерлерін сезіну. |