САБАҚ
3-бөлім:
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер
7. Қонақ күту.
Мектеп:24 лицей
Мұғалімнің аты-жөні:Нусупалиева М.К.
СЫНЫП: 5
Қатысқандар саны: 27
Қатыспағандар: 0
Осы сабақ арқылы іске асатын оқыту мақсаттары
5.Ж3Сюжетті суреттердің (фотосурет) желісі бойынша әңгіме құру.
5.Ж5Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақапараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Тірек сөздерді түсінеді.
Суреттердің желісі бойынша сабақтың не туралы екенін айта алады.
Оқушылардың көбісі:
Әр топ берілген тақырып бойынша пікір алмасады, талқылайды, қонаққа қатысты рәсімдерді атай алады, тақырып мазмұнын ашады.
Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты сақтай отырып, әңгіме құрайды.
Оқушылардың кейбірі:
Мәтінде көтерілген өзекті мәселені толық түсінеді, жинақтық мәтін құрай алады.Сындарлы пікір айтады, өз көзқарасын жеткізуде нақты дәлелдер келтіреді.
Бағалау критерийі
Суреттер мен тірек сөздерді пайдаланып әңгіме құрайды.Түсіндіме сөздікті пайдалана отырып, берілген сөздердің анықтамасын тауып, сөздерге сипаттама береді.Өлең жолдарындағы негізгі ақпаратты анықтайды, өз сөзімен баяндайды.Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша постер қорғайды.
Құндылықтар
Оқушыны толеранттылыққа, өз елінің өткен тарихын, ата-бабалардың әдебиетін, мәдениеті мен әдет-ғұрпына құрмет көрсеруге, ұлттық құндылықтарымызды бойларына сіңіру.
Пәнаралық байланыс
Әдебиет, тарих
Алдыңғы білім
Отбасындағы дәстүрлер мен меркелер туралы біледі, қонақ күту дәстүрлері туралы ақапараттарды түсінеді.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған әрекеттер
Ресурстар
Сабақтың басы
5мин
Ұйымдастыру
Топқа бөлу:
Оқушылар шеңберге тұрып, 1,2,3,4 деп кезек-кезек санайды. 1-арнайы қонақ, 2-құдайы қонақ, 3-қыдырма қонақ, 4-құтты қонақ деп топтарға бөлініп отырады.
2. Оқушыларды бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстырамын.
І.Қызығушылықты ояту
С «Қонақ күту салты» бейнеролик көрсетіледі.
І тапсырма: Бейнероликті көрген кезде дәптерлеріне кейіпкерлердің іс әрекетін жазып отырыңыздар.
ІІ тапсырма: Сұрақтар арқылы тақырыпқа шығу.
«Миға шабуыл»
1. Қонақжайлық деген не ?
2.Қонақжайлыққа байланысты қандай салт-дәстүрлерді
білесіңдер?
2. Қонақ күту әдебі қалай атқарылады?
3. Қонаққа қандай ас әзірлеген?
Топқа бөлу
Бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=AV_twd9dmyY
Сабақтың ортасы
35мин
Тапсырмалар:
ТЖ№1
Мұғалім бағыт береді.
Суреттердің желісі бойынша сабақтың не туралы екенін анықтап, тірек сөздер мен суреттерді пайдаланып әңгіме жазыңыз.
Тірек сөздер: төр, қонақ, дастарқан, тағамдар, қонақжай.
Ж №2«Сөздік кесте» стратегиясы
Сөз
Сөзге сипаттама
Сөздіктегі анықтамасы
Төр
Төр – жасы үлкен адамдар, сыйлы қонақтар отырғызылатын қастерлі орын. Үйге кірген мейманды “төрлетіңіз”, “төрге шығыңыз” деп қарсы алады. Көрпе төсеп, жастық қойып, төрге отырғызып құрмет көрсетеді. “Есіктен кіріп, төр менікі деме”, “Төрдегі басын есікке сүйреді” деген мақал-мәтелдер төрдің мән-мағынасын айқын аңғартады. Төр көне түркі тілінен шыққан.
Төр – құрметті орын
қонақ
дастарқан
тағамдар
Ж №3Өлең мәтініндегі маңызды ақпаратты белгілей отырып, кестенің екінші бағанына берілген ақпаратты қолданып, мәтін мазмұнын жинақтап, өз сөзіңізбен жазыңыз.
Саралау.Барынша қолдау көрсету:Берілген мәтіннің – негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтай отырып, мәтін көлемін ықшамдап, өңдейді.
Орташа қолдау көрсету:Берілген мәтінді толықтай түсіне отырып, мәтіндегі негізгі ойдыжинақы мәтіннің жанрлық түріне салып жазады және анықтайды.
Аз қолдау көрсету:Берілген мәтіндегіавтор ойын, баяндау желісін сақтай отырып, өлең шығарады.
Өлең
Жинақы мәтін
Сырттан келген мейманға,
Сәлем беріп қол алсаң.
Бірінші еткен қызметің,
«Түсіңіз» деп түс берісіп,
Шылбырына оралсаң-
Екінші еткен қызметің,
Есік ашып енгізіп,
Көрпе төсеп құп алсаң-
Үшінші еткен қызметің,
Мейман риза болмағы –
Құрметпен үйге қонғаны.
ТЖ№4
Әр топ төмендегі тақырыптар бойынша постер қорғайды.
1-топ Қонақжайлылық туралы мақал-мәтелдерді жазып, мағынасын ашады.
1. Қонақ қойдан жуас.
2. Қонағым өз үйіңді де ойлай отыр.
3. Қонаққа бара білсең, шақыра да біл.
4. Қонақ бір күн қонса - құт, екі күн қонса - жұт.
5. Қонағы жаман болса, үй иесі қыдырады.
6. Жаман үйдің қонағы билейді.
2-топ
«Қонақ сыйы» деген не?
3-топ Қонақтардың түрлерін атап, сипаттама беріңіздер.
4-топ«Келген қонақты қалай қарсы аласыз?»
Суреттер (презентация),
тірек сөздер
Органаизер
«Сөздік кесте»
Түсіндірме сөздік
https://www.youtube.com/watch?v=OrgCGbqMcek
«Қонақжайлылық белгілері» аудиожазба
Өлеңнің мәтіні әр оқушыға таратылады.
Постер қорғайды
Сабақтың соңы
5мин
Рефлексия:
«Білім ағашы»
Түстерді таңдай отырып, ағашты жеміске толтырыңыз.
Қызыл – сабақ өте қызықты өтті. Маған бәрі ұнады.
Сары – маған сабақ ұнады, мәлімет аздау болды.
К өк – тапсырманы түсініп отырдым, алайда маған сабақ қызықты болмады.
Жасыл – мен өзіме керек мағлұматты алдым, сабақтан түйгенім көп болды.
Үй тапсырмасы:
Қонақ туралы 4-5 мақал жазыңыздар.
6-тапсырма. Берілген сөздермен шағын мәтін жазу.
«Білім ағашы» стратегиясы
Саралау
- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау
- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
Саралау тапсырмалары
Саралау. Барынша қолдау көрсету: Берілген мәтіннің – негізгі идеялар мен ақпараттарды сақтай отырып, мәтін көлемін ықшамдап, өңдейді.
Орташа қолдау көрсету:Берілген мәтінді толықтай түсіне отырып, мәтіндегі негізгі ойды жинақы мәтіннің жанрлық түріне салып жазады және анықтайды.
Аз қолдау көрсету: Берілген мәтіндегі автор ойын, баяндау желісін сақтай отырып, өлең шығарады.
- Әр оқушы жеке тапсырманы орындап болған соң әр оқушы өз жұмысын топта оқиды. Топтан ең үздік жұмыс анықталып «Автор орындығында» оқиды.
ҚБ.Оқушылар оны «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.
- Бағалау әр тапсырмадан кейін дескриптор арқылы жүргізіліп, смайликтермен бағалаймын.
өте жақсы
жақсы
орташа
- Оқушылар өздері бір-бірлерінің жұмыстарын «Екі жұлдыз, бір тілек» бағалайды.