М ұғалімнің аты –жөні: Оспанғалиева Элмира Әділқызы
Жұмыс орыны: Ы. Алтынсарин атындағы орта мектеп КММ
Қызметі: қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Мектептің мекен – жайы: ШҚО, Тарбағатай ауданы, Шорға ауылы Ы.Алтынсарин атыындағы орта мектеп КММ
Электронды почта: tarb . altynsarina @ mail . ru
Қолы:
Сабақтың тақырыбы: М. Өтемісұлы өмірі мен шығармашылығы
Сабақтың мақсаты : 1. М.Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы туралы кең көлемде түсінік беру, Махамбет өлеңдерінің көркемдік ерекшеліктерін ұғындыру тақырыбы, жанры маңызы жайында сөз қозғау.
2. М.Өтемісұлының ақындығы, батырлығы, күйшілігі жайлы түсінік бере отырып, М.Өтемісұлының әдеби тұрғыдан ақын, тарихи тұрғыдан батырлығын айта білуге дағдыландыру, өлеңдерін мәнерлеп оқу арқылы талдау, бүгінгі өмірмен салыстыру, ой қорыта білу қабілетін қалыптастыру.
3. Патриоттыққа тәрбиелеу, ерлікке, елдікке, батырлыққа баулу.
Көрнекілігі: Махамбеттің суреті, слайд, күйлерін күй табақта тыңдату.
Әдісі: Талдау, суреттеу .
Түрі: Кіріктірілген сабақ
Ғылымилығы: өлеңдері мен күйлерінің шығу тарихы мен тақырыбы.
Пән аралық байланыс: тарих, география, музыка
Сабақ кезеңдері:
І. Ұйымдастыру (амандасу, оқушыларды топқа бөлу)
«Сіз білесіз бе? » /психологиялық тренинг
Сіз білесіз бе, қаңтардың нешесі?
Сіз білесіз бе, мектепте қандай он күндік өтіп жатыр?
Сіз білесіз бе, біз әдебиеттен қандай тарауды аяқтағалы отырмыз?
Сынып оқушыларын « Асықтар таңдау» арқылы топқа бөлу
топ – Қызыл асық
топ- Көк асық
топ - Жасыл асық
ІІ. «Ой қозғау» Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Өткен тарауды еске түсіру (семантикалық карта)
ІV. «Ой қозғау»Жаңа тақырыпқа байланысты тарихшы, кітапханашы және музыка мұғалімдердің Махамбет жайлы пікірлерін тыңдау
V. Оқулықпен жұмыс (топпен жұмыс) микрофон әдісі
VІ. Жаңа материалдарды бекіту
VІІ. Бағалау . Үйге тапсырма
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
А) Бұхар жырау өмірі?
ә) Бұқар жырау өлеңдерінің тақырыбы
б) Өмір жайлы толғаулары
в) Бұқар жырау шығармаларының көркемдік ерекшелігі
ІІІ. Семантикалық карта
Р/с
Өлендерден үзінді
Асан қайғы
Қазтуған
Доспамбет
Шалкиіз
Ақтамберді
Шал ақын
Бұхар жырау
1
Бұл заманда не ғаріп?
Ақ қалада бөз ғаріп,
Жақсыларға айтпаган,
Асыл шырын сөз ғаріп.
2
Салп-салпыншақ анау үш өзен,
Салуалы менің ордам қонған жер,
Жабысы мен тайы тең,
Жары менен сайы тең
3
Азаулының Ыстамбұлдан несі кем ?
4
Бір жақсымен дос болсаң,
Азбас- тозбас мүлкі етер,
Бір жаманмен дос болсаң
Күндердің күні болғанда
Бар ғаламға күлкі етер
5
Ел шетіне жау келсе,
Алдына , сірә, дау келсе,
Батырсынған жігіттің, Күшін сонда сынаса
6
Ақылы жоқ надандар,
Іс бітірмес жамандар,
Жүз болса да бірмен тең,
Жетесі жаман бозбала,
Тоқсандағы шалмен тең.
7
Ей, Абылай, Абылай
Сені мен көргенде-
Тұрымтайдай ұл едің...
8
Мен –Арғын деген арыспын
Азуы кере қарыспын.
Сен – бұзау терісі шөешіксің,
Мен- өгіз терісі талыспын
9
Үш жүздің басын құрадың,
Жетім менен жесірге Ешбір жаман қылмадың
10
Күлдір- күлдір кісінетіп,
Күреңді мінер ме екенсің
ІV.Жаңа сабақ : «М. Өтемісұлының өмірі мен шығармашылығы»
Тарихшы (Ақгүл): ХІХ ғ/ғы тарихи жағдай шаруалар көтерілісінің шығу себептері. Махамбет көтеріліс кезінде
Кітапханашы (Лаура): М.Өтемісұлының өскен ортасы
Музыкант (Жарқын): М.Өтемісұлының күйшілік өнері
V.Оқулықпен жұмыс :
1.М.Өтемісұлы қашан, қайда дүниеге келген?
2.Өскен ортасы
3. Өлеңдерінің тақырыбы
VІ.Жаңа сабақты бекіту үшін:
«Мен Махамбетті қалай елестетемін?»
Махамбет
І топ ІІ топ
Арғымақ ат Алып бәйтерек
VІІ. Сабақты қорыту үшін «Микрофон әдісі» арқылы оқушылардың жаңа тақырыпты түсінгендерін тыңдау
VІІІ. Бағалау. Үйге тапсырма
Бекітемін:
Мектеп директоры: С.Құрмашов
9- сыныпта қазақ әдебиеті пәнінен:
« М. Өтемісұлының
өмірі мен шығармашылығы»
атты ашық сабақ жоспары
Өткізген: Оспанғалиева Элмира