kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтерілістері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Туйешиева Алтынгул Қуандыққызының  Қазақстан тарихы пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні

26.09.2016

Сынып

11 сынып

Пәні

Қазақстан  тарихы

Сабақтың тақырыбы

§  18 Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтерілістері  

Жалпы  мақсаты

 Тақырыпты  Блум таксономиясы  арқылы сыни тұрғыдан ойлана отырып, оқушылар Қазақстандағы Бөкей ордасындағы болған Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс тақырыбын өздері еркін игереді. Оқушыларды Кіші жүздегі көтіріліс тарихымен танысады. Көтеріліс басшыларының ықпалына баға береді. Көтерілістің өз құқықтарын қорғаулары үшін қажет болғанын түсінеді;

Оқушыларды салыстырмалы талдау жасау мен  іздену жұмыстарын жүргізуге машықтанады, дұрыс жоспар құруға, пікірін жеткізе білуге үйренеді;

Оқушылардың көтерілісшілерге деген көзқарастары арқылы  партиоттық тәрбие алады, халық тарихын сыйлап, оған мақтанышпен қарауға тәрбиеленеді.

Түйінді идеясы

«Тәуелсіздік, бұл-тәубе етер мақтанышымыз, бұл-мақтан тұтар байлығымыз!» Елбасы Н.Ә. Назарбаев жолдауы

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Оқушылар ХІХғ болған Исатай мен Махамбет көтерілістері кезеңдерін тарихи маңыздылығын  ұғына  алады. Оқушылар жұппен, топпен жеке жұмыс  істей отырып, идея бөліседі. Шығармашылық тапсырмамен жұмыс жасайды.

Сабақта қолданылатын материалдар:

  1. А-4 қағазы,  смайликтер, тапсырма берілген бетшелер.
  2. Интербелсенді тақтамен көрсетілетін бейнежазба
  3. Қазақстанның саяси картасы

Оқыту әдістері:

        СТО.  құралы:   Блум такономиясы.

        Мұғалімдерге арналған  нұсқаулық  (Диалогтық оқыту 29 бет)  Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (20 бет)

Дерек көздері:

  1. 11  сыныпқа арналған Дүние жүзі тарихы оқулығы
  2. Ғаламтор желісінен алынған бейнежазба

Пәнаралық байланыс

   Қазақ әдебиеті,  география

Ұйымдастыру

3 мин

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

Оқушыларға жылы атмосфералық жағдай туғызу (бір-бірімізге күлу)

Атаулы даталарға байланысты топқа бөлу: Мәңгілік ел, Ассамблея, Қазақ хандығына 550 жыл, Ұлы жеңіске 70жыл

Блум таксономиясы алты ойлау деңгейі

Мақсат

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

критерийлер

дескриптор

Ұпай

Білу

7 мин

Жалпы Исатай мен Махамбет бастаған шаруалар көтерілісін біледі.

Тақырыпты ашу сұрақтары:

  1. Көтерілістің шығу себептері неде?
  2. Исатай мен Махамбет туралы не білеміз?
  3. Көтерілістің барысы

(1836ж, 1836ж ақпан,1836ж көктем, 1837ж, 1837ж қазан)

  1. Картамен жұмыс (кітаппен жұмыс)

Оқушылар ашық,  жабық сұрақтарға жауап бере отырып, әр топтан көшбасшылар сайланады.

Топтық жұмыс, жеке жұмыс

Оқушылар ашық жабық сұрақтарға жауап бере алады.

Жалпы Исатай мен Махамбет бастаған шаруалар көтерілісі туралы түсініктің  болуы.

Сұраққа толық жауап  берді

2

Орташа жауап берді 

1

Жауап жоқ

0

Түсіну

6 мин

 «Махамбет Өтемісұлы» бейнежазбасы арқылы туралы түсінік қалыптасады

Ашық сұрақтар арқылы түсіндіреді.

  1. Бейнежазбадан не түйдіңіз?
  2. Біз тәуелсіздікке қандай жолмен жеттік?
  3. Қазіргі кездегі дамуы қандай?
  4. Сізге бейнежазба ұнады ма?

«Махамбет Өтемісұлы» бейнежазбасын көріп сұрақтарға жауап беріп тақырыпты өздері ашады.

Топтық, жеке жұмыс.

Бейнежазбаны түсіне отырып, тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап бере алады.

Бейнежазбаны түсінуі.

Бейнежазбаны ашық сұрақтар арқылы түсінді.

2

Тек жабық сұрақтар арқылы  түсіндірді.

1

Бейнежазбаға байланысты қойылған сұрақтарға түсінбеді.

0

Қолдану

15 мин

7 мин так

8 мин орт

ДЖИГСО 1,2  әдісі арқылы мәнмәтінді оқиды, ортадағы қаламсап әдісі арқылы тақырыпты ашады.

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Тастөбе түбіндегі шайқас.
  2. Көтерілісшілердің күшін біріктіру әрекеті.
  3. Көтерілістің жеңіліске ұшырауының себептері мен салдары
  4. Көтерілістің тарихи маңызы

ДЖИГСО 1,2,  ортадағы қаламсап әдісімен оқушылар топқа бөлініп жоспар бойынша тақырыпты талқылайды.

Топтық, жұптық, жеке жұмыс.

Оқушылар ДЖИГСО және ортадағы қаламсап әдісімен тақырыпты өздері игере алады.

ДЖИГСО 1,2 қолданып тақырыпты ортадағы қаламсап әдісімен тақырыпты өздері игере алуы.

Тақырыпты түсініп  толық аша алды.

2

Тақырыпты түсініп орташа деңгейде аша алды.

1

Тақырыпты түсінбеді.

0

Талдау

3 мин

Кіші жүзде болған  Сырым Датұлы көтерілісі мен ішкі Бөкей Ордасында болған ұлт-азаттық көтеріліспен салыстырмалы талдай алады.

Кіші жүзде болған  Сырым Датұлы көтерілісі мен ішкі Бөкей Ордасында болған ұлт-азаттық көтерілісті семантикалық карта арқылы талдайды.

Сырым Датұлы мен Исатай көтерілісін семантикалық картамен талдау жасайды.

Жеке жұмыс

Оқушылар жеке жұмыс арқылы салыстырмалы  талдау жасай алады.

Семантикалық  карта арқылы оқушылар жеке жұмыс жасайды.

Толық  талдай алды.

2

Орташа  талдады.

1

Талдай  алмады.

0

Жинақтау

3 мин

Тақырыпқа байланысты деңгейлік жинақтау тестісін орындайды.

Әр топқа деңгейлік тест тапсырмасын орындауға береді.

Топтық жұмыс арқылы деңгейлік тест

(сәкестендіру, қарапайым тест) тапсырмаларын орындайды.

Топтық жұмыс арқылы тестіні орындай алады.

Тестіні орындауда оқушылар топпен жұмыс жасайды.

Барлығын дұрыс орындады.

2

Орташа орындады.

1

Орындай алмады.

0

Бағалау

3 мин

Тәуелсіздікке жетер жолда Исатай мен Махамбеттің алатын орны қандай?

Оқушыларға ортақ тапсырма беріп жекелеген оқушылар Исатай мен Махамбеттің қазіргі алатын орнына баға береді.

Дарынды оқушылар сыни тұрғыдан ойлай отырып, Исатай мен Махамбетке қазіргі алатын орны туралы шығармашылық тапсырманы айтады.

Оқушылар Махамбет пен Исатайдың тарихта алар орны туралы өзіндік баға бере алады.

Жекелеген оқушылардың шығармашылық тапсырманы орындай алады.

Ойларын жинақтап, ашық сұраққа толық жауап бере алды.

2

Орташа жауап бере алды.

1

Жауап жоқ.

0

Кері байланыс:

3 мин

Рефлексия

Мен бүгін.....

Маған.....

Мен үшін....

Егер де мен...

Алдағы уақытта..

Оқушылар сабақ туралы ойын еркін айтады.

Сабақ туралы кері байланыс орната алады.

Үйге тапсырма

2 мин

§ 18 Махамбет пен Исатай бастаған көтеріліс кезеңдерін кесте түрінде толтыру.

Шығармашылық тапсырма:   Махамбеттің өлеңдерін жаттап келу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтерілістері»

Туйешиева Алтынгул Қуандыққызының Қазақстан тарихы пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары


Күні

26.09.2016

Сынып

11 сынып

Пәні

Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы

§ 18 Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтерілістері


Жалпы мақсаты

Тақырыпты Блум таксономиясы арқылы сыни тұрғыдан ойлана отырып, оқушылар Қазақстандағы Бөкей ордасындағы болған Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс тақырыбын өздері еркін игереді. Оқушыларды Кіші жүздегі көтіріліс тарихымен танысады. Көтеріліс басшыларының ықпалына баға береді. Көтерілістің өз құқықтарын қорғаулары үшін қажет болғанын түсінеді;

Оқушыларды салыстырмалы талдау жасау мен іздену жұмыстарын жүргізуге машықтанады, дұрыс жоспар құруға, пікірін жеткізе білуге үйренеді;

Оқушылардың көтерілісшілерге деген көзқарастары арқылы партиоттық тәрбие алады, халық тарихын сыйлап, оған мақтанышпен қарауға тәрбиеленеді.

Түйінді идеясы

«Тәуелсіздік, бұл-тәубе етер мақтанышымыз, бұл-мақтан тұтар байлығымыз!» Елбасы Н.Ә. Назарбаев жолдауы

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Оқушылар ХІХғ болған Исатай мен Махамбет көтерілістері кезеңдерін тарихи маңыздылығын ұғына алады. Оқушылар жұппен, топпен жеке жұмыс істей отырып, идея бөліседі. Шығармашылық тапсырмамен жұмыс жасайды.

Сабақта қолданылатын материалдар:

  1. А-4 қағазы, смайликтер, тапсырма берілген бетшелер.

  2. Интербелсенді тақтамен көрсетілетін бейнежазба

  3. Қазақстанның саяси картасы

Оқыту әдістері:

СТО. құралы: Блум такономиясы.

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық (Диалогтық оқыту 29 бет) Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету (20 бет)

Дерек көздері:

  1. 11 сыныпқа арналған Дүние жүзі тарихы оқулығы

  2. Ғаламтор желісінен алынған бейнежазба

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, география

Ұйымдастыру

3 мин

Оқушыларды түгендеу

Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

Оқушыларға жылы атмосфералық жағдай туғызу (бір-бірімізге күлу)

Атаулы даталарға байланысты топқа бөлу: Мәңгілік ел, Ассамблея, Қазақ хандығына 550 жыл, Ұлы жеңіске 70жыл

Блум таксономиясы алты ойлау деңгейі

Мақсат

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Күтілетін

нәтиже

Бағалау

критерийлер

дескриптор

Ұпай


Білу

7 мин

Жалпы Исатай мен Махамбет бастаған шаруалар көтерілісін біледі.

Тақырыпты ашу сұрақтары:

    1. Көтерілістің шығу себептері неде?

    2. Исатай мен Махамбет туралы не білеміз?

    3. Көтерілістің барысы

(1836ж, 1836ж ақпан,1836ж көктем, 1837ж, 1837ж қазан)

    1. Картамен жұмыс (кітаппен жұмыс)

Оқушылар ашық, жабық сұрақтарға жауап бере отырып, әр топтан көшбасшылар сайланады.

Топтық жұмыс, жеке жұмыс

Оқушылар ашық жабық сұрақтарға жауап бере алады.

Жалпы Исатай мен Махамбет бастаған шаруалар көтерілісі туралы түсініктің болуы.

Сұраққа толық жауап берді

2

Орташа жауап берді

1

Жауап жоқ

0

Түсіну

6 мин

«Махамбет Өтемісұлы» бейнежазбасы арқылы туралы түсінік қалыптасады

Ашық сұрақтар арқылы түсіндіреді.

  1. Бейнежазбадан не түйдіңіз?

  2. Біз тәуелсіздікке қандай жолмен жеттік?

  3. Қазіргі кездегі дамуы қандай?

  4. Сізге бейнежазба ұнады ма?

«Махамбет Өтемісұлы» бейнежазбасын көріп сұрақтарға жауап беріп тақырыпты өздері ашады.

Топтық, жеке жұмыс.

Бейнежазбаны түсіне отырып, тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап бере алады.

Бейнежазбаны түсінуі.


Бейнежазбаны ашық сұрақтар арқылы түсінді.

2

Тек жабық сұрақтар арқылы түсіндірді.

1

Бейнежазбаға байланысты қойылған сұрақтарға түсінбеді.

0

Қолдану

15 мин

7 мин так

8 мин орт

ДЖИГСО 1,2 әдісі арқылы мәнмәтінді оқиды, ортадағы қаламсап әдісі арқылы тақырыпты ашады.

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Тастөбе түбіндегі шайқас.

  2. Көтерілісшілердің күшін біріктіру әрекеті.

  3. Көтерілістің жеңіліске ұшырауының себептері мен салдары

  4. Көтерілістің тарихи маңызы

ДЖИГСО 1,2, ортадағы қаламсап әдісімен оқушылар топқа бөлініп жоспар бойынша тақырыпты талқылайды.

Топтық, жұптық, жеке жұмыс.

Оқушылар ДЖИГСО және ортадағы қаламсап әдісімен тақырыпты өздері игере алады.

ДЖИГСО 1,2 қолданып тақырыпты ортадағы қаламсап әдісімен тақырыпты өздері игере алуы.

Тақырыпты түсініп толық аша алды.

2

Тақырыпты түсініп орташа деңгейде аша алды.

1

Тақырыпты түсінбеді.

0

Талдау

3 мин

Кіші жүзде болған Сырым Датұлы көтерілісі мен ішкі Бөкей Ордасында болған ұлт-азаттық көтеріліспен салыстырмалы талдай алады.

Кіші жүзде болған Сырым Датұлы көтерілісі мен ішкі Бөкей Ордасында болған ұлт-азаттық көтерілісті семантикалық карта арқылы талдайды.

Сырым Датұлы мен Исатай көтерілісін семантикалық картамен талдау жасайды.

Жеке жұмыс

Оқушылар жеке жұмыс арқылы салыстырмалы талдау жасай алады.

Семантикалық карта арқылы оқушылар жеке жұмыс жасайды.

Толық талдай алды.

2

Орташа талдады.

1

Талдай алмады.

0

Жинақтау

3 мин

Тақырыпқа байланысты деңгейлік жинақтау тестісін орындайды.

Әр топқа деңгейлік тест тапсырмасын орындауға береді.

Топтық жұмыс арқылы деңгейлік тест

(сәкестендіру, қарапайым тест) тапсырмаларын орындайды.


Топтық жұмыс арқылы тестіні орындай алады.

Тестіні орындауда оқушылар топпен жұмыс жасайды.

Барлығын дұрыс орындады.

2

Орташа орындады.

1

Орындай алмады.

0





Бағалау

3 мин

Тәуелсіздікке жетер жолда Исатай мен Махамбеттің алатын орны қандай?

Оқушыларға ортақ тапсырма беріп жекелеген оқушылар Исатай мен Махамбеттің қазіргі алатын орнына баға береді.

Дарынды оқушылар сыни тұрғыдан ойлай отырып, Исатай мен Махамбетке қазіргі алатын орны туралы шығармашылық тапсырманы айтады.


Оқушылар Махамбет пен Исатайдың тарихта алар орны туралы өзіндік баға бере алады.

Жекелеген оқушылардың шығармашылық тапсырманы орындай алады.

Ойларын жинақтап, ашық сұраққа толық жауап бере алды.


2

Орташа жауап бере алды.

1

Жауап жоқ.

0


Кері байланыс:

3 мин


Рефлексия

Мен бүгін.........................

Маған...........................

Мен үшін.....................

Егер де мен..................

Алдағы уақытта.........

Оқушылар сабақ туралы ойын еркін айтады.

Сабақ туралы кері байланыс орната алады.




Үйге тапсырма

2 мин

§ 18 Махамбет пен Исатай бастаған көтеріліс кезеңдерін кесте түрінде толтыру.

Шығармашылық тапсырма: Махамбеттің өлеңдерін жаттап келу.





























































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Исатай Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы бастаған халық-азаттық көтерілістері

Автор: Туйешиева Алтынгул Қуандыққызы

Дата: 13.04.2017

Номер свидетельства: 408946
