kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Құлақтан кіріп. »

Нажмите, чтобы узнать подробности

қазақ тілі мен әдебиетіне арналған сабақ жоспары 6 сынып

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
««Құлақтан кіріп. »»

Күні: 04.04.2022

Сабақтың тақырыбы: «Құлақтан кіріп, бойды алар». 1сабақ.

Бөлім: Абайды оқы, таңырқа!

Абай Құнанбайұлы. Табиғат лирикасы. «Жазғытұры», «Жаз», «Күз», «Қыс» өлеңдері

Мұғалімнің аты-жөні: Садықова Ә.С.

Сынып: 6а,б

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың мақсаты:

6.3.4.1 мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстыру.

6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу.

*Ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақ нәтижесі:

Барлығы: мәтіндердің тақырыбына, мазмұндық құрылымына сүйене отырып, түрлерін салыстырады.

Көбісі: жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазады.

Кейбіреуі: себеп-салдарлық қатынасты білдіретін жалғаулықтарды дұрыс қолданады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің

іс-әрекеті (тапсырмалар)

Критерийлер

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Психология-лық ахуал

(2 мин)

Өлең жолдары


Оқушылар өз пікірлерін жеткізеді.


Қолпаштау

Өлең жолдары

Қайталау

(8 мин)

Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

1. Өткен сабақта біз не білдік?

2. Абай Құнанбайұлы қай жылы туды?

3. Абай Құнанбаев кім?

4. Абай кімнің тәбиесінде өсті?

5. Әжесі не үшін Ибраһимді Абай деп атады?

Критерийлер

Сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар белсенді қатысады.



Тұжырымдау (2-3 мин)


Сурет бойынша тақырыпты болжайды.

Сөздерді аударып, тақырыпты ашады.

Ақпаратпен танысу.

Оқушылар мақсат пен критериялармен танысады.

Қолпаштау


Жаңа тақырыпты меңгеру

(23 мин)

Сөздік. /Жаңа сөздер/

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

Ережені қайталау.

/ Себеп-салдарлық жалғаулықтар /

1. Жаңа сөздермен танысу.

2. Ережені қайталау, талдау.

Оқушылар тапсырмаларды орындайды.

Критерия-лар бойынша


Сөздік

Сергіту сәті

(2 мин)


Орнымыздан тұрайық, Қанатты кең жаяйық.

Қарлығашқа ұқсайық, Көбелекті жасайық,

Гүлге барып қонайық, Құстар болып қалықтап,

Орнымызды табайық.



Тыңдалым.

133бет

1тапсырма

Мәтінді мұқият тыңдау. Негізігі ақпаратты анықтау.


Топтық жұмыс





Оқулық




Дәптер



Айтылым.

133бет

3тапсырма

Берілген сұрақтарға жауап беру.

Өзара сөйлесу.


Жұптық жұмыс

* Тапсырма.

Жазылым.

Ән- сөзін талдау.

Жеке жұмыс

Жазылым.

133бет

4тапсырма

Мағыналас сөздерді сәйкестендіру.


Жеке жұмыс

Білімдерін жеке тексеру

(7 мин)

* Тест 10 сұрақ

1. Абай кім?

А) белгілі қазақ ақыны

Ә) белгілі орыс ақыны

2. Абай Құнанбайұлы қай жылы туды?

А) 1845 Ә) 1904

3. Абай Құнанбайұлы қай жылы қайтыс болды?

А) 1845 Ә) 1904

4. Абай кімнің тәрбиесінде өсті?

А) анасының Ә) әжесінің

5. Абайдың шын аты қандай?

А) Ибраһим

Ә) Мұхамедханафия

6. Абайдың ерекше көңіл бөлген тақырыптарының бірі не?

А) би Ә) ән

7. Ол әнге қандай мән берген?

А) әділ Ә) ерекше

8. Абайдың ненің әділ сыншысы болған?

А) би Ә) ән-күй

9. Эпитет дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

10. Теңеу дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

Тест шешу.


Тапсырманы өзбетінше орындайды.

ҚБ. 10балл

Карточка


Рефлексия

(2 мин)

Мұғалім сұрақ қояды:

Нені білдің?

Не түсіндің?

Нені қолдандың?

Сұрақтарға жауап беру.

Өз ойларын айтады.

Нені білдім?

Не түсіндім?

Нені қолдандым?



Үй жұмысы

(1 минут)

Үй жұмысын түсіндіреді.


Жаңа сөздерді жаттау, ережені қайталау. 133бет-1тап-өлеңді мәнерлеп оқу.

Мұқият тыңдайды, күнделікке жазады.


Күнделік



*Эпитет- заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым. Эпитет сөздер сын есім, зат есім, үстеу және етістік сияқты сөз таптарынан жасалады.

Эпитет - это образное, художественное определение описывающее признак предмета, его качество и свойство. Эпитеты образуются при помощи прилагательных; существительных; наречия и глаголов.

Теңеу - заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым. Теңеулер көбінде -дай/дей, -тай/тей жұрнақтары арқылы жасалады.

Сравнение – это уподобление одного предмета или явления другому, которое подчеркивает их общий признак. Этот образ основан на сопоставлении двух предметов или состояний. В основном образуется при помощи суффиксов дай/дей,-тай/тей.

*Эпитет- заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым. Эпитет сөздер сын есім, зат есім, үстеу және етістік сияқты сөз таптарынан жасалады.

Эпитет - это образное, художественное определение описывающее признак предмета, его качество и свойство. Эпитеты образуются при помощи прилагательных; существительных; наречия и глаголов.

Теңеу - заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым. Теңеулер көбінде -дай/дей, -тай/тей жұрнақтары арқылы жасалады.

Сравнение – это уподобление одного предмета или явления другому, которое подчеркивает их общий признак. Этот образ основан на сопоставлении двух предметов или состояний. В основном образуется при помощи суффиксов дай/дей,-тай/тей.

*Эпитет- заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым. Эпитет сөздер сын есім, зат есім, үстеу және етістік сияқты сөз таптарынан жасалады.

Эпитет - это образное, художественное определение описывающее признак предмета, его качество и свойство. Эпитеты образуются при помощи прилагательных; существительных; наречия и глаголов.

Теңеу - заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым. Теңеулер көбінде -дай/дей, -тай/тей жұрнақтары арқылы жасалады.

Сравнение – это уподобление одного предмета или явления другому, которое подчеркивает их общий признак. Этот образ основан на сопоставлении двух предметов или состояний. В основном образуется при помощи суффиксов дай/дей,-тай/тей.

*Эпитет- заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым. Эпитет сөздер сын есім, зат есім, үстеу және етістік сияқты сөз таптарынан жасалады.

Эпитет - это образное, художественное определение описывающее признак предмета, его качество и свойство. Эпитеты образуются при помощи прилагательных; существительных; наречия и глаголов.

Теңеу - заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым. Теңеулер көбінде -дай/дей, -тай/тей жұрнақтары арқылы жасалады.

Сравнение – это уподобление одного предмета или явления другому, которое подчеркивает их общий признак. Этот образ основан на сопоставлении двух предметов или состояний. В основном образуется при помощи суффиксов дай/дей,-тай/тей.

*Эпитет- заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым. Эпитет сөздер сын есім, зат есім, үстеу және етістік сияқты сөз таптарынан жасалады.

Эпитет - это образное, художественное определение описывающее признак предмета, его качество и свойство. Эпитеты образуются при помощи прилагательных; существительных; наречия и глаголов.

Теңеу - заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым. Теңеулер көбінде -дай/дей, -тай/тей жұрнақтары арқылы жасалады.

Сравнение – это уподобление одного предмета или явления другому, которое подчеркивает их общий признак. Этот образ основан на сопоставлении двух предметов или состояний. В основном образуется при помощи суффиксов дай/дей,-тай/тей.

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий

*Ерекше – особенный

Көңіл – настроение

Мән бөлген – уделял внимание

Әділ сыншы – справедливый критик

Ән - песня

Құдіретті – всемогущий

Терең - глубокий





*Тест 10 сұрақ

1. Абай кім? А) белгілі қазақ ақыны Ә) белгілі орыс ақыны

2. Абай Құнанбайұлы қай жылы туды? А) 1845 Ә) 1904

3. Абай Құнанбайұлы қай жылы қайтыс болды? А) 1845 Ә) 1904

4. Абай кімнің тәрбиесінде өсті? А) анасының Ә) әжесінің

5. Абайдың шын аты қандай? А) Ибраһим Ә) Мұхамедханафия

6. Абайдың ерекше көңіл бөлген тақырыптарының бірі не? А) би Ә) ән

7. Ол әнге қандай мән берген? А) әділ Ә) ерекше

8. Абайдың ненің әділ сыншысы болған? А) би Ә) ән-күй

9. Эпитет дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

10. Теңеу дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

*Тест 10 сұрақ

1. Абай кім? А) белгілі қазақ ақыны Ә) белгілі орыс ақыны

2. Абай Құнанбайұлы қай жылы туды? А) 1845 Ә) 1904

3. Абай Құнанбайұлы қай жылы қайтыс болды? А) 1845 Ә) 1904

4. Абай кімнің тәрбиесінде өсті? А) анасының Ә) әжесінің

5. Абайдың шын аты қандай? А) Ибраһим Ә) Мұхамедханафия

6. Абайдың ерекше көңіл бөлген тақырыптарының бірі не? А) би Ә) ән

7. Ол әнге қандай мән берген? А) әділ Ә) ерекше

8. Абайдың ненің әділ сыншысы болған? А) би Ә) ән-күй

9. Эпитет дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

10. Теңеу дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

*Тест 10 сұрақ

1. Абай кім? А) белгілі қазақ ақыны Ә) белгілі орыс ақыны

2. Абай Құнанбайұлы қай жылы туды? А) 1845 Ә) 1904

3. Абай Құнанбайұлы қай жылы қайтыс болды? А) 1845 Ә) 1904

4. Абай кімнің тәрбиесінде өсті? А) анасының Ә) әжесінің

5. Абайдың шын аты қандай? А) Ибраһим Ә) Мұхамедханафия

6. Абайдың ерекше көңіл бөлген тақырыптарының бірі не? А) би Ә) ән

7. Ол әнге қандай мән берген? А) әділ Ә) ерекше

8. Абайдың ненің әділ сыншысы болған? А) би Ә) ән-күй

9. Эпитет дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.

10. Теңеу дегеніміз не?

А) Заттың немесе құбылыстың ерекше белгісін, сипатын бейнелі түрде білдіретін поэтикалық және стилистикалық ұғым.

Ә) Заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын екінші бір нәрсемен салыстыру арқылы көрсететін көркемдік ұғым.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
«Құлақтан кіріп. »

Автор: Садыкова Асель Сагитовна

Дата: 27.05.2022

Номер свидетельства: 608171
