САБАҚ: «Азық-түлік» | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
СЫНЫП: 3 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | «Мен азық-түлік дүкеніне барамын» атты тақырып бойынша лексикалық бірліктерді игеру. Өтілетін тақырып негізінде сөздерді, сөз тіркестерін сөйлемдерде қолдана білу. Қазақ тіліне тән ерекше дыбыстарды, жаңа сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс айтуды, сауатты жазуды және тақырып бойынша оларды орынды қолдануды үйрену. Тәуелдік, көптік жалғаулар, сұраулық шылаулар тілдесімде дұрыс қолдана білуге үйрену. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
Жаңа сөздерді, сөз тіркестерін дұрыс айтады. Жаңа сөздерді орынды қолдануды біледі; |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
тәуелдік, көптік жалғаулар, сұраулық шылаулар тілдесімде дұрыс қолданады; |
Кейбір оқушылар орындай алады: |
Жаңа сөздерімен еркін сөйлемдерді құрастырады, тақырып бойынша сүрақтарға жауап береді. |
Тілдік мақсат | Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
Азық-түлік – продукты Бұл – это Тағам – блюдо, пища Сусындар -напитки Нан тағамдары – мучная продукция Сүт тағамдары – молочная продукция Ет тағамдары – мясная продукция Жемістер – фрукты Жидектер – ягоды Көкөністер – овощи |
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
Жақсы көремін - люблю Сатып аламын – куплю Жеймін – ем |
Алдыңғы оқу: | Шұжық -колбаса Кәмпит -конфеты Тұз -соль Ірімшік – сыр, творог Нан -хлеб Шай -чай Май -масло Қант -сахар Сүт -молоко Көптік жалғау, тәуелдік жалғау |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы | Амандасу: Қайырлы күн, досым, Қайырлы күн болсын. Дүйсенбінің (сейсенбінің, бейсенбінің, сенбінің) сабағы Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын!
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу: Жұптарын тауып, бір –біріне қарама –қарсы тұрады. Әр елдің амандасу салтын жасайды. Қазақтар -қол алысады Италияндықтар - құшақтасады Бразилиялықтар - бір бірінің иығын қағады Зимбабалықтар –арқасымен амандасады Македониялықтар – шынтақпен Никарагулықтар - иықпен амандасады Австралиялықтар - шапалақ ұрып секіреді Ауызекі сөйлеу: «Ыстық орындық» Бір оқушы орындыққа отырады, қалғандары оған әртүрлі сұрақтар қойылады Талап: «Әннің жоғалған сөздері» Ей, халайық, халайық, Бар өнерге салайық. _________ ұсынып, бас тартқан Жайылып тұр _________________. Дастарқан-ау, дастарқан, _____________ дастарқан, _____________ дастарқан, Ей-ей-ей! Жақсы келсе - құт болар, Жаман келсе - жұт болар. Жолаушымыз біз деген Асыл мұрат іздеген. ________________________________, Берекелі дастарқан, Мерекелі дастарқан, Ей-ей-ей! Оқушылар ән тыңдап отыр, адасқан сөздерді орнына қойылады. Әнін тыңдаған соң, сабақтың тақырыбы ашады, мақсаттарымен танысады. | Презентация. Слайд 1 Слайд 2 Слайд 3.Видио. https://www.youtube.com/watch?v=zAz3JB76pMU Әннің сөздерімен парақшалары Слайд 4 |
Ортасы | Лесикалық бірліктерімен танысу. Айтылым: Мұғалім доп бір оқушыға лақтырып қояды, оқушы сөз дұрыстап қайталады. «Күн мен түн» ойыны. Саусақ ойыны: Бармақтар отбасы Жазылым: Көркем жазу минуткасы: Аа әріпі, а әріппен оқушылары буындары құрастырады, а дыбысының классификациясы. Жаңа сөздер: азық-түлік, тағам, қант, сүт, шұжық, кәмпит, тұз, бұл, жақсы көремін. Сөз тіркестері құру: 1) тәуелдік жалғауларымен 2) көптік жалғауларымен. Бір буынды с. Екі буынды с. Оқылым: электроды оқулықпен жұмыс. Сергіту сәті: Дастарқан «Дұрыс/Бұрыс» ойыны (сұраулық шылаулар) Бұл нан ба? «Домино» ойыны «Полиглот» ойыны Зиянды, пайдалы тағамдар | Слайд 5. Видио. https://www.youtube.com/watch?v=OWYVOSH5k8c Доп Слайд 6. Видио. https://www.youtube.com/watch?v=BsyfFlArDBg Электронды қосымша, 1 сынып, Алматыкітап, Слайд 7. Видио. https://www.youtube.com/watch?v=f4__kv2hVIw Карточкалар, бағдаршам Домино фишкалары Слайд 8. |
Соңы | Бекіту: «Мен себетке саламын...» Оқушылар себетке жақсы көретін азық-түлік суреттері салады. Үй жұмысы: жаңа сөздер Қосымша тапсырма: сөзжұмбақ құрастыру | Себет, азық-түлік суреттері Слайд 9. |
Рефлексия | «Табыс саты» | Табыс саты, аласа бойлы адамдардың суреттері |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс – Денсаулық жəне қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі). |
| Жаңа тақырып, формативті бағалау: «Бағдаршам» | Пәнаралық: ағылшын тілі Денсаулық: сергіту сәті, саусақ ойыны АҚТ: видио, элетронды қосымша, презентация Тәрбие элементтері: дастарқан отырғанда тәртіп ережелері, адам ағзасына пайдалы зиянды тағамдар |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |