Просмотр содержимого документа
«Баяндама: жаңа әдіс-тәсілдерді сабақта қолдану»
Сабақтың тақырыбы: Үстеу туралы түсінік
Сабақ мақсаты:
1. Білімділік: үстеу туралы толық түсінік беру,білімін тексеру.
2. Тәрбиелік: елін, жерін, Отанын сүюге, адалдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.Сабақ барысында бірін-бірі тыңдайды, жақсы қасиеттерді бойына сіңіреді.
3. Дамытушылық: ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту, сауаттылыққа баулу, олардың ой-пікірін қалыптастыра отырып, шығармашылық қабілетін дамыту.
Сабақтың әдісі: СТО әдіс-тәсілдері, сұрақ-жауап, шығармашылық іздену.
Cабақ типі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: смайликтер, білім ағашы
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Сабақтың барысы :
І. Ұйымдастыру кезеңі :
Амандасу, түгендеу, смайликтер арқылы (түрлі-түсті кеспе қағаздар арқылы 3 топқа бөлу).
А. Қызығушылықты ояту.
«Жіңішке, жалпақ сұрақтар» стратегиясы.
Жіңішке сұрақтар
Жалпақ сұрақтар
1. Тұйық етістіктің жұрнағы қандай?
2.Әрі есім, әрі етістік болатын етістік түрін айт.
3. Қимыл-іс әрекет пен оны жасаушы арасындағы байланыс не деп аталады?
4. –ды, -ді,-ты, - ті жұранғын қажет ететін етістік қай етістік?
1.Тұйық етістіктің жұрнағы неге жалғанады?
2. Есімшенің жұрнақтарын ата.
3. Етіс деген не, оның түрлерін ата.
4. Сабақты, салт етістік деген не?
Ә. Мағынаны тану.
ІІ. Жаңа сабаққа дайындық:
1. « Тірек сөздер» стратегиясы. (Өлеңдегі асты сызылған сөздерің қызметін анықтау.)
Бала ақырын жүрді.
Жұмыстан соң анам тез келді
Оны бұрын да көрген едім.
Босқа әуре болып жүр екенмін.
Жолдасымнан ілгері озып кеттім.
Аласұрып қайғырып еді.
(Балалар, біз өткен сабақтарда етістік, оның түрлерімен таныс болдық. Біз етістікпен жан-жақты таныс болдық. Сендер бастауыш сыныпта үстеумен таныс болғансыңдар. Біз енді үстеумен тереңірек танысатын боламыз.)
Сөйлемде мекен, мезгіл, амалды білдіретін сөздердің бәрі үстеу бола бермейді. Мысалы: Тастан түлкі табылар аңдығанға. Тастан сөзі қайдан? сұрағына жауап бергенмен, ол үстеу емес. Себебі, тастан сөзі шығыс септігіндегі сөз және үстеудің көнеленуінен жасалған.
КІТАП – БІЛІМ БҰЛАҒЫ. Жаттығу жұмыстарын орындау
Ү. Бекіту:
«Топтастыру» стр.
«Сәйкестендіру» стр.
Берілген үстеуді сәйкестендір:
емін-еркін сөйледі
ақырын отырды
асыға күлді
бірте-бірте жүрді
әрең келді
балаша үйренді
таң сәріде сөйледі
Рефлексия.
Бүгінгі сабақ_________________________________________________болды.