1.Білімділік: Сын есім еске түсіріп, тарау бойынша алған білімдерін бекіту. Оқушылардың сауатты жазу, сауатты сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.2.Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу әрекетін, есте сақтау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.
Кезешімен сұхбат.
Тіл дамыту жұмыстары:
Бүгін сыныпта кім кезекші?
Бүгін сыныпта кім жоқ?
Бүгін нешесі?
Бір жылда неше жыл мезгілі бар?
Күз айларын ата.
Қыс айларын ата.
Көктем айларын ата.
Жаз айларын ата.
Дыбыстардың неше түрлерң бар
Дауысты дыбыстардың жіктелуі
Дауыссыз дыбыстардың жіктелуі
Буындардың түрлері.
Жалғаудың түрлері
Қазақ тілінде неше септік бар?
Оларды ата
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Досыңа хат» шығармашылық жұмыс
ІІІ. Жаңа сабақ.
Грамматикалық тақырып: Сын есім
Оқушыларды ережесіен таныстыру.
Сын есім
Заттың түрін, түсін, сапасын, салмағын, көлеін білдіретін сөз табы. Сұрақтары: қандай? Қай? Мысалы: әдеі, таза, үлкен.
Заттың сын-сипатын білдіреді.
Мысалы: әдемі, үлкен.
Басқа сөз таптарынан жасалған туындыц сын есім.Мысалы: өнер-лі
Тау-лы
қатыстық
сапалық
Мағына қарай түрлері:
Оқушылар шеңбер құрастырып, бір-бірен аттарының І әрпіне басталын сын есімді айтады.
Күшейткіш үстеу қиылдың белгісі мен сапасын тым күшейтіп не солғындатып көрсетеді: Сұрақтары. Қалай? Қандай?
Мысалы: ең, тым, аса, өте, нағыз, кілең.
Өте ұнайды, өте тез.
Лексикалық тақырып: Мектептегі үйірмелер.
Балалар, мектепте қандай үйірмелер бар?
Өздерің қандай үйірмелерге қатысады?
Мектептің үйірмелері танысу үшін 178 беттегі 1-тапсырманы оқып,аударымыз. Менің сұрақтарыма жауап береді.
Топтар бір-бірен сұрақ қояды.
ІҮ. Сергіту сәті.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. «Жасырын гүл» ойыны. Гүлдің әр бөлігінде 1 сын есім жазылып тұрады, сол сын есіммен сөйлем құрастырамыз.
2-тапсырма. Қатыстық және сапалық сын есімдерді 2 бағанға бөліп жазу.
Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Мектеп үйірмелері"»
Ашық сабақ
6 «В» сыныбына арналған қазақ тілі пәнінен
сабақ жоспары
Тақырыбы: Мектеп үйірмелері. Сын есім
Мақсаты:
1.Білімділік: Сын есім еске түсіріп, тарау бойынша алған білімдерін бекіту. Оқушылардың сауатты жазу, сауатты сөйлеу дағдыларын қалыптастыру.2.Дамытушылық: Оқушылардың сөйлеу әрекетін, есте сақтау қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.
Кезешімен сұхбат.
Тіл дамыту жұмыстары:
Бүгін сыныпта кім кезекші?
Бүгін сыныпта кім жоқ?
Бүгін нешесі?
Бір жылда неше жыл мезгілі бар?
Күз айларын ата.
Қыс айларын ата.
Көктем айларын ата.
Жаз айларын ата.
Дыбыстардың неше түрлерң бар
Дауысты дыбыстардың жіктелуі
Дауыссыз дыбыстардың жіктелуі
Буындардың түрлері.
Жалғаудың түрлері
Қазақ тілінде неше септік бар?
Оларды ата
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Досыңа хат» шығармашылық жұмыс
ІІІ. Жаңа сабақ.
Грамматикалық тақырып: Сын есім
Оқушыларды ережесіен таныстыру.
Сын есім
Заттың түрін, түсін, сапасын, салмағын, көлеін білдіретін сөз табы. Сұрақтары: қандай? Қай? Мысалы: әдеі, таза, үлкен.
Заттың сын-сипатын білдіреді.
Мысалы: әдемі, үлкен.
Басқа сөз таптарынан жасалған туындыц сын есім.Мысалы: өнер-лі
Тау-лы
қатыстық
сапалық
Мағына қарай түрлері:
Оқушылар шеңбер құрастырып, бір-бірен аттарының І әрпіне басталын сын есімді айтады.
Күшейткіш үстеу қиылдың белгісі мен сапасын тым күшейтіп не солғындатып көрсетеді: Сұрақтары. Қалай? Қандай?
Мысалы: ең, тым, аса, өте, нағыз, кілең.
Өте ұнайды, өте тез.
Лексикалық тақырып: Мектептегі үйірмелер.
Балалар, мектепте қандай үйірмелер бар?
Өздерің қандай үйірмелерге қатысады?
Мектептің үйірмелері танысу үшін 178 беттегі 1-тапсырманы оқып,аударымыз. Менің сұрақтарыма жауап береді.
Топтар бір-бірен сұрақ қояды.
ІҮ. Сергіту сәті.
Ү. Тапсырмалармен жұмыс.
1-тапсырма. «Жасырын гүл» ойыны. Гүлдің әр бөлігінде 1 сын есім жазылып тұрады, сол сын есіммен сөйлем құрастырамыз.
2-тапсырма. Қатыстық және сапалық сын есімдерді 2 бағанға бөліп жазу.