Сабақтың мақсаты: Білімділік: Лексикалық тақырыпқа қатысты сөздік қорларын молайту. Білімнің беріктігін орнықтыруды қамтамасыз ету және іс-әрекет әдіс-тәсілдерін жетілдіру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Жаңа сөздерді игерту, сол сөздермен сөз тіркесін,сөйлем құрау.
Ұя – гнездо
Әкелді – принесли
Шешесіз – без матери
Тұра алмайды – не могут жить
Қайғырады – будет горевать
Өліп қалады - погибнут
Жаттығу.Мәтінді оқы, аудар, сұрақтарға жауап бер.
Балалар ойнап жүріп, ағаштың арасынан бір құстың ұясын көрді. Бұл ұяның ішінде екі балапан отыр екен. Балалар оларды алып, үйіне әкелді. Әкесі баласына: «Бұл балапанды ұядан неге алдың? Шешесіз балапандар өліп қалады, әрі шешесі де қайғырады», - деді.
Балалар балапанды аяп, ұясына апарып қойды.
Сұрақтар:
Балалар нені көрді?
Ұяның ішінде нелер отыр екен?
Балалар оларды қайда әкелді?
Әкесі баласына не деді?
Балалар не істеді?
ә)айтылым.
2-жаттығу. Көптік жалғауы бар сөздерді теріп жаз.
Балалар, олар, балапандар.
3-жаттығуды «Ойлан, тап!» ойыны арқылы орындаймыз.
I Менің
Ұя, шеше, құс, балапан
II Сенің
Сіздің
III Оның
Тапсырмамызды жазып болсақ, кішкене бой сергітіп алайық.
Сергіту сәті.
Балалармен «Ұшты-ұшты» ойынын ойнату.
Ұшатын затты айтқанда орнымыздан тұрамыз,
ал ұшпайтын затқа орнымызда отыра береміз.
Жақсы, біраз сергіп алсақ, келесі тапсырмамызды орындайық.
- Қане, балалар, дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді және сөйлемдерді жазып алайық.
4-жаттығу. Дұрыс сөйлемдер құра.
Екі балапан ұяда болды.
Балалар кеше тоғайға барды.
Орманда әртүрлі аңдар, құстар тіршілік етеді.
Жабайы жануарларды ешкім бақпайды.
Мен үй жануарларын жақсы көремін.
б) айтылым
«Ойтолғау» дұрыс не бұрыс деп жауап беру керек.5-жаттығу.
Мен әшім. ( бұрыс)
Сен әншісің. (дұрыс)
Біз әншісіз. (бұрыс)
Біщз әншіміз. (дұрыс)
Сендер әншісіңдер. (дұрыс)
Мен әншімін. (дұрыс)
Олар әнші. (дұрыс)
Мен домбырашысыз. (бұрыс)
Сіздер домбырашысыз.(бұрыс)
Біз домбырашымыз. (дұрыс)
Сен домбырашысың. (дұрыс)
Қорытындылау.
Енді бүгінгі сабағымызды қорытайық.
Сурет бойынша сабақты қорыту.Суретті сипаттау.
Үйге тапсырма беру: Өткенді қайталау.
Бағалау: Балаларды бағалап мадақтау, күнделікке баға қою.
Рефлексия:
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді төмендегі түстер арқылы көрсетіңіздер.
Жасыл түс – сабаққа көңілім толды.
Сары түс – бүгінгі сабақ сезіміме әсер етті.
Қызыл түс – сабақтан жаңа идеялар байқадым.
Тексерілді:
Мерзімі: 14.03.2014ж
Сыныбы: 8 Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин "Таза бұлақ" Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Мәтінді түсініп, мәнерлеп оқу, мәтіннің тақырыбын ашу, мазмұнын есте сақтау; Диалог жолымен тіл дамыту, өз ойын жеткізе білу, байланыстырып сөйлеу, сұрақтарға жауап беру; Судың адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру.
2. Дамытушылық: Мәтін мазмұнын қазақ тілінде айта білуге жаттығу, оқушыларды бір - біріне сұрақ қоя білуге жаттықтыру, сөз қорын молайтуға, ойлау қабілетін дамыту, дұрыс сөйлем құрау, сауатты жазу, мәдениетін дамыту; 3. Тәрбиелік: Әңгіме арқылы еңбек ету, жақсылық жасау, адал, таза болу
идеясын бойға сіңіру, еңбекқор, адамгершілігі мол, жақсылықты жаны сүйетін адам болуға, суды қадірлеуге, үнемдеуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ, аралас Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, мәтінмен жұмыс, әңгімелесу, талдау, Көрнекіліктер: Ы. Алтынсариннің, бұлақ суреті, слайд, интерактивті тақта. Пәнаралық байланыс: дүниетану, орыс тілі, әдебиет.
Сабақтың құрылымы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабаққа психологиялық дайындық.
(Өлеңді хормен айтады.)
Табиғатым тамаша,
Көз тоймайды қараса.
Табиғатты аялап,
Жүрейікші жараса.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын, оқу, тақта, құралдарын тексеру, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. II. Үй жұмысын тексеру (Сұрақ жауап жүргізу) - Жануарлар өсімдіктер сияқты тірі ағзаға жата ма?
- Жүре және сезе алатын тіршілік иелері нелер?
- Олар қалай бейімделеді?
- Дүние жүзінде жануарлардың қаша түрі бар?
- Олар бізге не береді? III. Жаңа сабақ.
Мұғалімнің кіріспе сөзі: -Қане, балалар, жаңа сабағымызға кірісейік! Біз бүгін ұлы адамның әңгімесін оқып, сонымен жұмыс жасаймыз. Қазір оның кім екенін білеміз.
Кел, балалар, оқылық,
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық!
Оқысаңыз, балалар,
Шамнан шырақ жағылар
Тілегенің алдыңнан
Іздемей-ақ табылар!
Кімнің өлеңі?
Ы. Алтырсаниннің өлеңі
Қалай аталады?
Кел, балалар, оқылық,
Ыбырай Алтынсарин кім?
«Қазақ хрестоматиясы» оқулығын жазған, ұстаз, ағартушы.
Үнтаспадан бұлақтың сылдыраған даусын тыңдату.
Ненің даусы естіледі?
Бұлақтың.
Бұлақтың суы қандай деп ойлайсыз?
Тап-таза, мөлдір.
Ы.Алтынсаринің «Таза бұлақ» атты әңгімесімен танысамыз.
Мәтіннің мазмұнына сай суреттерді слайд арқылы көрсетемін. Мәтіннің
мазмұнын әңгімелеп айтып беремін.
Мәтінмен жұмыс:
Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқу.
Мәтін бойынша сұрақтар қойыңдар
4. Көрініс көрсету. Диалог үш оқушы арасында.
V. Викторина сұрақтары: 1. Су - тіршілік көзі. 2. Бұлақ көрсең - көзін аш. 3. Судың да - сұрауы бар. 4. Табиғатты қорғау - біздің міндетіміз. 5. Көлдің құпиясы - сөздің құпиясы. 6. Қазақ балалары үшін мектеп ашқан кім? Ыбырай Алтынсарин. 7. Ыбырай Алтынсарин кім? Педагог, ақын - жазушы 8. Бұлақты жер - тұрақты жер. 9. Сулы жер - нулы жер.
І. Сабақты бекіту.
\Сұрақтар\
1.Бұлақ басында неше жолаушы кез болды?
2.Тасқа қандай сөз жазылған ?
3.Үш жолаушының қайда көзі түседі?
4.Таза бұлақ әңгімесінің авторы?
5. Бұлақ қандай жерден шығып жатыр?
Бағалау. VII. Үйге тапсырма: "Таза бұлақ" әңгімелеу
Рефлексия:
Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңізді төмендегі түстер арқылы көрсетіңіздер.