kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ал?аш?ы ?аза? газеттері

Нажмите, чтобы узнать подробности

ХХ ?асырды? ал?аш?ы онжылды?тарында «Ай?ап» журналы мен «?аза?», «?аза?стан» газеттері, «Шора» журналы шы?а бастады. Б?л газет журанлдар ?аза? ?мірі туралы айтты.негізгі ма?саттары ?аза?ша,жазумен о?у болды. Б?л басты м?селені к?терген Ахмет Байт?рсынов еді. Араб та?балы жазуда тыныс белгілеріні? жо? бол?анды?ы, бас ?ріп та?басыны? жо?ты?ы м?тінді д?рыс жазу?а, т?сініп о?у?а кедергі келтіретіндігі с?з болды. ?сіресе «Т?ркістан уалаяты» мен «Дала уалаяты» газеттері жары? к?ре баста?анда, тыныс белгілерін ?олдану ?рекеті басталды. 1929 жылы ?аза? хал?ы сан ?асыр ?олданып келген араб жазуынан жа?а жазу – латын?а к?шті. ?аза? м?дениеті ?лкен таластармен ?абылдан?ан латын жазуыны? да «?ызы?ын» к?п к?ре алмады. Та?ы да коммунистік империялы? саясатты? тегеурінімен латын жазуы аласталып, кириллица − «орыс жазуы» ?абылданды.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ал?аш?ы ?аза? газеттері»

Сабақтың тақырыбы:Алғашқы қазақ газеттері 10 сынып
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың грамматикалық білімдерін тереңдету, жаңа мәтінді меңгеру, жаңа сөздерді дұрыс қолдана білу; 
Тәрбиелік: қазақ тілінің мәртебесін көтеру, оқушыларды патриоттық рухында тәрбиелеу, отансүйгіштік сезімдерін дамыту, сөйлеу мәдениетін арттыру, өзін-өзі бағалай білуге, басқалардың көзқарасын тыңдап, сыйлай білуге тәрбиелеу;
Дамытушылық: шығармашылық қабілеттерін, ойларын дамыту, ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру; 
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Қолданылатын әдістер:Баяндау;
Мәнерлеп оқу;
Кестені толтыру;
Жаңа сабақты түсіндіру;
Зерттеу жұмысын қорғау;
Венн диаграммасын сызу;
Суретпен жұмыс; 
Қойылым көрсету;
Сұрақ-жауап. 
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі:
Балаларды түгендеп, бүгінгі күн ерекше күн екенін хабарлау, психологиялық жағынан балаларды дайындап алу, олардың білімдері жоғары екендіктерін айтып көңілдерін көтеру, сабақтың айдарына көңіл аударту.
Үй тапсырмасын тексеру. (кесте толтыру) қазыл парақшалар тарқатамын, балалардың жүрегіне жол табу
Әр баланың қолына кесте тарқату арқылы, балалардың кішкентай жүректері қандай сезімде екенін, қобалжымай үй тапсырмасын ойдағыдай орындап шығуларына көмектесемін. Балалардың жүректері нәзік екенін сезе отырып, оларды әңгімеге тартуды жөн көремін. Мысалы: - Бүгін көңіл-күйің қалай?
- Ауа-райы қандай?
- Бүгін қандай көңіл күймен ояндың? т.б.
Осындай сұрақтар арқылы үйге берілген сын есімнің ережесін шығартамын, Ал орнында отырғандар парақшалардағы жазылған зат есім тақырыбына толық талдау жүргізеді. Осы арқылы өтілген тақырыпты да, үй жұмысын да пысықтап аламын.
Жаңа сабақты түсіндіру. (сурет арқылы) 
Тақтадағы слайдтан «Бәйтерек», «Мұз айдыны» суреттерін көрсету. Осы суреттер арқылы жаңа тақырыптың мағынасын ашу. Сын есімнің мағыналық түрлеріне мысал келтіру, ережесін шығару. Мысалы; мұзды, таулы, әдемі, шыршалы, жасыл, көк, тайғақ, 
Тақтадан бүгінгі сабаққа арналып жасалған слайдтты көрсетемін. Өздерінің айтқан сөздерін тақтаға жаздырып, бүгінгі сабақтың ережесін шығарамыз. Кейін слайдтағы сөздерге көңіл бөліп, сын есімнің мағыналық түрлерін атап өтеміз.
IY. Кітаппен жұмыс. 

ХХ ғасырдың алғашқы онжылдықтарында «Айқап» журналы мен «Қазақ», «Қазақстан» газеттері, «Шора» журналы шыға бастады. Бұл газет журанлдар қазақ өмірі туралы айтты.негізгі мақсаттары қазақша,жазумен оқу болды. Бұл басты мәселені көтерген Ахмет Байтұрсынов еді. Араб таңбалы жазуда тыныс белгілерінің жоқ болғандығы, бас әріп таңбасының жоқтығы мәтінді дұрыс жазуға, түсініп оқуға кедергі келтіретіндігі сөз болды. Әсіресе «Түркістан уалаяты» мен «Дала уалаяты» газеттері жарық көре бастағанда, тыныс белгілерін қолдану әрекеті басталды. 1929 жылы қазақ халқы сан ғасыр қолданып келген араб жазуынан жаңа жазу – латынға көшті. Қазақ мәдениеті үлкен таластармен қабылданған латын жазуының да «қызығын» көп көре алмады. Тағы да коммунистік империялық саясаттың тегеурінімен латын жазуы аласталып, кириллица − «орыс жазуы» қабылданды.
Дәптерлерін ашып, бүгінгі күннің жадын, тақырыпты жазып, жаттығу орындатамын.
Шындық, бірлік, адамдық 
YIII. Семантикалық картамен жұмыс,сары түсті пайдалану; сары түсті пайдалана отырып, оларға әрбір түстің өзіндік ерекшелігі бар екенін айтамын. Мысалы: сары түс адамға жылулық сыйлайды, себебі күннің түсі сары.Күннен біз жылу аламыз, ал сендер мына семантикалық карта арқылы білім нәрін алыңдар. 
IX. Қорытындылау.Зерттеу барысын жасыл түсті алдым.
Жасыл түс арқылы білімдерін тексеру. 
ті.
Х Тіл мәдениетін дамыту кезеңі
ХІ. Бағалау (парақшалар тарқатылады)
Нені білемін?
Не үйрендім?
Нені үйренгім келеді?
ХІІ. Үйге тапсырма
131-жаттығу
“Білім жолы – нұрлы жол” тақырыбында сын есімдерді қатыстыра отырып, шағын мәтін құрау
Бағалау (парақшалар тарқатылады)№1
Аты-жөні: 
Нені білемін?
Не үйрендім?
Нені үйренгім келеді?
Семантикалық карта Аты –жөні:
Зат есімдер
Жалқы есім: - Ағаш, Талғар, көл, Нариман, құс, Жетісу, өсімдік, 
Жалпы есім.................................
Сын есімдер
Сапалық – жасыл, шырайлы, әсем, күзгі, сары, сүтті, аппақ
Қатыстық:.............................
Үй жұмысын тексеру кестесі
Перфокартамен жұмыс
Аты –жөні:
Жалпы зат есім
Жалқы зат есім
Деректі зат есім
Дерексіз зат есім
Ережесі:
1---1---1---1
2---2---2---2
3---3---3---3
4---4---4---4
5---5---5---5
Үй жұмысын тексеру кестесі
Перфокартамен жұмыс
Аты –жөні:
Зат есім сөзге кешенді талдау
Мысалы: Алатауға, ойыншықтың
Сөз табы
Құрамына қарай
Тұлғасына қарай
Мағынасына қарай
сұрағы
қосымша
Сөйлем мүшесіне










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ал?аш?ы ?аза? газеттері

Автор: Сейлхан Коптилеу

Дата: 04.12.2015

Номер свидетельства: 262027
