Саба?ты? ма?саты: Адам ?міріні? ерекшеліктері, м?ні, ма?ынасы-?о?амды? ж?не жеке ??ндылы?ы бар міндетті ай?ындайтын категория.Ол ?р адам ?шін ?р т?рлі сипатта ??ымымен о?ушарды жан-жа?ты таныстыру.
О?ушылар о?улы?пен ?з бетінше ж?мыс жасау ар?ылы,адам ?міріні? ерекшеліктері ??ымдарды талдап,салыстырады,б?гінгі та?ырып ж?нінде о?улы? ж?не АКТ ар?ылы ма?л?мат беремін.
?зара бірлесіп ж?мыс жасау?а машы?тандыру.
.К?тілетін н?тиже: Адам ?мірі,кезе?дер, ??ндылы?тар мазм?ныны? ?згеруі,интеллектуалды ж?не физикалы? м?мкіндіктері жайлы о?ушар жан-жа?ты танысады.
О?ушылар о?улы?пен ?з бетінше ж?мыс істеуге да?дыланады,топты? ж?мыс ар?ылы ??ымдарды талдап,салыстырып,та?ырып ж?нінде о?улы? ж?не АКТ ар?ылы ма?л?мат алады.
Просмотр содержимого документа
«Адам ?міріні? ерекшеліктері »
Бекітемін:
Мектеп директорының оқу
ісі жөніндегі орынбасары: И .Әбдіхалықов
Сабақ жоспары
Күні 2015ж
Сыныбы: 9
Пәні: Адам.Қоғам.Құқық
Пән мұғалімі: Тоқпенбетова Эльмира
Сабақтың тақырыбы: адам өмірінің ерекшеліктері
Сабақтың мақсаты: Адам өмірінің ерекшеліктері, мәні, мағынасы-қоғамдық және жеке құндылығы бар міндетті айқындайтын категория.Ол әр адам үшін әр түрлі сипатта ұғымымен оқушарды жан-жақты таныстыру.
Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс жасау арқылы ,адам өмірінің ерекшеліктері ұғымдарды талдап,салыстырады,бүгінгі тақырып жөнінде оқулық және АКТ арқылы мағлұмат беремін.
Өзара бірлесіп жұмыс жасауға машықтандыру.
.Күтілетін нәтиже: Адам өмірі,кезеңдер, құндылықтар мазмұнының өзгеруі,интеллектуалды және физикалық мүмкіндіктері жайлы оқушар жан-жақты танысады.
Оқушылар оқулықпен өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады,топтық жұмыс арқылы ұғымдарды талдап,салыстырып,тақырып жөнінде оқулық және АКТ арқылы мағлұмат алады.
Өзара бірлесіп жұмыс жасауға үйренеді.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың формасы: Жеке, жұптық, топтық.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Оқулық,видео,фото суреттер т.б
Кезең
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Әдісі
Бағалау
І
Кіріспе бөлім
3-минут
Сыныпта жағымды ахуал орнату. сыныпты үш топқа бөлу.
Мұғалімнің нұсқаулығымен 4топқа бөлінеді.
Сурет қиындыларын құрастыру арқылы
ІІ
Үй тапсырмасын сұрау.
5– минут
Тізбектелген сұрақтар тарату
Оқушылар жеке-жеке сұрақтарға жауап береді
Сұрақтар тізбегі
Өзін-өзі бағалау
ІІІ
Тұсау кесер
5- минут
Топтарға интерактивті тақта арқылы немесе фото сурет және бейне ролик көрсетіп, оқушылардың пікірін тыңдаймын
Оқушылар топтасып өз ой-пікірін айтып, жаңа тақырыпты ашады
АКТ
мадақтау
ІV
Негізгі бөлім
(20 минут)
Еркін талқылау Топта 5 рольді: Лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтау. Топтарға мәтінді еркін талдауға беремін.
Жеке оқуы
Өзара ой бөлісуі Топ мүшелері сұрақтарды талқылайды. Талқыланған пікірлерді баяндамашы хабарлайды.
Кітаппен жұмыс
Еркін талқылау
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы топтар бірін-бірі бағалайды
V
Сабақты бекіту
10-минут
Жеке жұмыс, Блум таксономиясы арқылы деңгейлік тапсырмалар беру
Оқушылар жеке-жеке жұмыс жасайды
Деңгейлік тапсырма
Өзін-өзі бағалау
ІV
Сабақты қорытындылау
2-минут
Жеке жұмыс.Смайликтер арқылы (кері байланыс)
әдісін қолдану
Оқушылар стикерге жазып жапсырады
«Барлығы түсінікті, жартылай түсінікті, түсінбедім» әдісі кері байланыс
VІІ
Үйге тапсырма
Адам өмірінің ерекшеліктері
бет-9-14
Қосымша материалдар жинақтау
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары: (мұғалім және оқушы немен айналысады)
І . Ұйымдастыру кезеңі
1. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу.
2.Сыныпты топқа топтау,оқушылар сурет қиындыларын құрастыру арқылы 4 топқа
топтастырылады.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
№
Сұрақтар
Түсіндір, дәлелде
1
Адам мәселесімен айналысатын ғылымды ата?
Адамның адамдығын көрсететін қасиеттер
Ақыл-ой адалдық шыншылдық
2
Адамның пайда болуы туралы теориялардың қайсысын жақтар едің?
Адам өмірінің мәні-
.
Жаңа тақырыпты ашуға арналған фото сурет және видео ролик.
үрлері қай жерлерде болған кстер а дәлел қандай ғимараттар бар ?ІІІ. Негігі бөлім
Топтық жұмыс «Еркін талқылау»
Топты 4 рольді: Лидер, баяндамашы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтау.
Топтарға кітап бойынша мәтін беріледі, жеке-жеке оқып, өзара ой бөліседі және топ мүшелері сұрақтарды талқылайды. Талқыланған пікірлерді баяндамашы хабарлайды.Топтар бірін-бірі «Екі жұлдыз бір ұсыныс» арқылы бағалайды
Жұптасып жұмыс жасайды.
Адамның интеллектуалдық ресурстары
Қысқаша сипаты
Адам өміріндегі,қоғамдағы маңызы
І топты ІІ топ бағалайды
ІІ топты ІІІ топ бағалайды
ІІІ топты І топ бағалайды
ІV. Жеке жұмыс «Блум таксономиясы»
№
Ойлау деңгейі
Сұрақтар мен тапсырмалар
Оқушының жауабы
Білу
Қабілет дегеніміз не?
Қабілет- жемісті нәтижеге қол жеткізу мүмкіндіктерін көрсететін ерекшелік.
Түсіну
Дарын ұғымына сипаттама?
Қабілетті дамытудың саплық деңгейі,жаңалығымен жетістігімен ерекшеленетін қабілеттердің жиынтығы.
Қолдану
Жад дегеніміз не?
Жад- бұл есте сақтау үдерісі
Талдау
Қабілет,дарын,зият ұғымдарының арасындағы айырмашылықты атап көрсет?
Зият-ойлау, тану,.түсіну қабілеті.Дарын-қабілетті дамытудың сапалық деңгейі, жоғары жетістігімен және қоғамдық маңыздылығымен ерекшеленетін қабілеттердің жиынтығы.Қабілет- тұлғаның қызмет түрлерін атқару тәсілдерін жетік меңгеруінде көрініс табатын дара-психологиялық ерекшелік
Жинақтау
Адам өмірін ерекшелейтін мүмкіндіктері мен қабілеттерін ата?