Тынышты? с?ті: Н?р?а б?леу. ІІ ?й тапсырмасын тексеру:?ткен та?ырыпты ?айталау,эссе жазу. III ??гімелесу:
• Адал дос дегенді ?алай т?сініесі?дер?
• ?діл бол?а ?мтылу адам?а не ?шін ?ажет?
• Адал болу кез келген адамны? ?олынан келе ме?Неліктен?
• ?діл болу о?ай ма? IV М?тінмен ж?мыс: ?аз дауысты ?азыбекті? шешімі. 1.?азыбек бала ?андай шешім ?абылдады. 2.Шешім ?діл екендігін ?айдан бай?ау?а болады. Сергіту с?ті: Жа?сы жаман ?асиеттерін жазу. V Тапсырмалар: 1.С?йкестендіру
Просмотр содержимого документа
«Адалды? пен ?ділдік.»
Сабақ жоспары Күні Сынып 5
Пән:Өзін-өзі тану
Сабақтың тақырыбы: Адалдық пен әділдік. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға адам бойындағы адалдық, әділдік сезімдерін ұғындыру.
Міндеттері: - адами қарым-қатынастағы адалдық пен қоршаған ортадағы,өмірдегі әділдіктің орны мен маңызы туралы түсіндіру; - оқушылардың адалдық пен әділдікті дұрыс ұғына білу біліктіліктерін дамытуға ықпал ету; - оқушыларды адалдыққа,әділдікке және шынайылыққа тәрбиелеу; Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Көрнекі құралдар:оқулық,үнтаспа,үлестірмелі қағаздар
Сабақтың әдіс тәсілдері:әңгімелесу,пікірлесу,сұрақ жауап.
Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу,түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру.
Тыныштық сәті: Нұрға бөлеу. ІІ Үй тапсырмасын тексеру:Өткен тақырыпты қайталау,эссе жазу. III Әңгімелесу: • Адал дос дегенді қалай түсініесіңдер? • Әділ болға ұмтылу адамға не үшін қажет? • Адал болу кез келген адамның қолынан келе ме?Неліктен? • Әділ болу оңай ма? IV Мәтінмен жұмыс: Қаз дауысты Қазыбектің шешімі. 1.Қазыбек бала қандай шешім қабылдады. 2.Шешім әділ екендігін қайдан байқауға болады. Сергіту сәті: Жақсы жаман қасиеттерін жазу. V Тапсырмалар: 1.Сәйкестендіру
VIЖағдаяттарды шешу: 1 – жағдаят .Тәрбие жөніндегі орынбасары Наурыз мерекесін өткізуге байланысты ойланып келуге тапсырыс берді. Сен өз идеяңды топтағы сыныптастарыңмен бөлістің. Бір сыныптасың жиналыста сенің идеяңды өзінің атынан айтты. Сен не істер едің 2-жағдаят.Сен сабаққа дайын емессің,бірақ оның белгілі бір себептері бар.Мұғалім саған жаман баға қойды.
Бұл әділ ме? Әділ екеніңді қалай дәлелдеуге болады? 3 - жағдаят Менің ең жақын досым мектепте бір баламен достасқан, ол күнделікті кешке қарай мені өзімен бірге серуендеп жүруге шақырады. Ол: “Менің анам сенімен бірге жүргенімді білсе қарсы болмайды”, - дейді. Досыма үйінде ата - анасы ұрыспауы үшін мен бірнеше рет телефон арқылы оларға өтірік айттым. Басында мен қиналмастан оларды жасырып жүрдім, ал қазір олар мені пайдаланып жүр, ал мен күнде өтірік айтуды ұнатпайтын болдым. Мен досымнан ажырағым келмейді. Сонда менің не істеуім керек. * Сендер баланың сұрағына қалай жауап берер едіңдер? VII Үй тапсырмасын беру:Тақырыпқа байланысты сұрақтар дайындау,4 жол өлең шығару. VIIIҚорытынды: Кері байланыс-«Үш минуттық үзіліс» Адамның ниеті,ойы,іс-әрекеті шындыққа негізделгенде адам өзіне де,өзгеге де адал болады.Адал болу кез келген адамның өз қолында. Ол біздің ішкі жан дүниемізден бастау алады. Адамның көңілі таза,пейілі кең,адал,шыншыл болғанда әділдікке қол жеткізеді.
Қазақтың адалдық жайында өзіндік пайым - түсінігі туралы Ұлы Абай: «Алдау қоспай, адал еңбегін сатқан, қолы өнерлі қазақтың әулиесі сол», - дейді. Адамгершілік ұжымдық ортада бойына сіңірген тәрбиесіне, біліміне, адал еңбектенуге байланысты қалыптасып, адамның жеке басы мен моральдық тұлғасын сипаттайды. Жүректен жүрекке: Ақ көгершін әнін орындау.