kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Адалдық пен әділдік

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Өзін-өзі тану» сабағының жоспары

Мектеп : Знаменка орта мектебі. Мерзiм ____________Мұғалiм: Өмірзақова Қ.О.

Сынып __5___ Оқушылар саны _17___ Тақырып __ Адалдық пен әділдік ______

Құндылық:Сүйспеншілік Қасиеттер: Мейірімділік, ізеттілік, бірлік, ынтымақ.

Сабақ мақсаты: Адалдық пен әділдік туралы түсінік беріп, сүйспеншілігін дамыту.

Міндеттері:

–  мейірімділік қасиеттерін кеңейту ;

–  өзара ізеттілік қарым-қатынастарын дамыту;

– бірлікке, ынтымақтастықа тәрбиелеу.

Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)

Дәптер,оқулық,күн бейнеленген плакат, бала санына орай қағаздан жасалған жүрекшелер,интерактивтік тақта, бейнефильмдер.

Сабақ барысы:

1.    Ұйымдастыру кезеңi.  

 Сыныпты топқа бөлу. Фазыл сурет құрастыру 3 топқа

Тыныштық сәтi.

Жайлы, баяу музыка қойылады.

Нұрға бөлену.                                          

    Ыңғайланып отырыңыздар,денелеріңізді түзу ұстаңыздар.Аяқ- қолыңызды айқастырмаңыз.Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады.Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.Елестетіп көріңіз:Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады.кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан.Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді.Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды,әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек -қалауыңызды шайып,жүрегіңіздің қауызын ашты.

Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын еслестетіңіз.Ол біртіндеп күшейе тусуде,оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз.Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп,сәуле шашуда.Қолымыз тек жақсы,ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі.Нұр аяқтарыңызға тарады.Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда.Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады.Олар нұр мен махаббат құралына айналды.Одан әрі нұр сіздің ауызыңызға,тіліңізге тарады.Тіліңіз тек шындықты және жақсы,ізгі сөздер ғана айтады.Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз,құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді.Нұр көздерімізге де жетті,көзіміз тек жақсыға қарап,бәрінен жақсылықты ғана көреді.Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп,басыңызға тек ізгі,сәулелі ой келеді.Нұр бірте- бірте қарқынмен шұғылана бастайды,сіздің денеңізден  шығып,жан -жағыңызға сәуле шашады.Осы нұрды туысқандарыңызға,мұғалімдеріңізге,достарыңызға,таныстарыңызға бағыттаңыз.Нұрды уақытша түсініспей,ренжісіп журген адамдарға да бағыттаңыз,олардың да жүрегі нұрға толсын.Осы нұр бүкіл әлемге:барлық адамдарға,жан- жануарларға,өсімдіктерге,барлық тірі жанға таралсын.Ғаламның барлық түпкір түпкіріне нұр бағыттаңыз.Ойша айтыңыз: “Мен нұрлымын.Нұр менің ішімде.Мен Нұрмын”.

Осындай Нұр,махаббат және тыныштық күйінде отыра тұрыңыз.

Енді осы нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз.Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде.Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

Жаймен көзіңізді ашуға болады.               

  1. Үй тапсырмасы
  2.  
  • Әңгімедегі оқиғадан сынып оқушыларының қандай жақсы қасиеттерін көруге болады?
  • Олардың бойынан қандай жағымсыз қасиеттерді байқадыңдар? Одан қалай арылуға болады? Сендер не істеген болар едіңдер?
  • «Сенімге кіру үшін оған қанша уақыт қажет болады», – дегенді қалай түсінесіңдер?

Өз сыныптарыңда осыған ұқсас оқиғалар болды ма? Естеріңе түсіріп айтып беріңдер.

Ескерту

Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында

  1. Дәйексөз:

«Достық- асықпай өсетін өсімдік секілді. Ол пісіп жетілу үшін талай сыннан өтуі керек»

Джордж Вашингтон

4.    Оқиғаларды әңгiмелеу «Достар»

Қалың қар жауған қыстың бір күні, Арман қолына күрек алып, есік алдын тазалауға кіріседі. Көрші үй жаққа қарап еді, үйге барар жолы жасалынып дап-дайын болып тұрғанын көрді. Ертеңіне қайта қар жауады. Арман көршісінен қалыспайын деп, бұл жолы әдеттегіден жарты сағатқа ерте тұрады. Далаға шығып қараса, көрші үйдің есік алды баяғыдай тазаланып қойылыпты. Үшінші күні болса, қар кешегіден де көп жауған. Бірақ бұл жолы да, Арман жолды тазалау үшін ертерек тұрса да, көршісінің үйіне жол тазаланылып қойылғанын көреді. Көршісімен кездескен сәтте, Арман тура сұрайды: «Сен есік алдындағы қарды қалай ғана тазалап үлгересің? Әр көргенімде үнемі тап-таза болып тұрады», – дейді. Көршісі оған: «Жолды қардан ешқашан тазалаған емеспін. Келіп-кететін достарымның көптігінен болса керек, жол өздігінен-өзі тазаланып, осылай болады»,  дейді.

  1. Көрщісі қандай адам?
  2. Араман көршісімен дос болса оның өмірі өзгереме?

5.    Шығармашылық іс-әрекет,топтық жұмыс.

1 тапсырма

1 топ Сыныптастарың жайлы жақсы ой жазамыз

2 топ Достарың жайлы жақсы сөз жазамыз.

3топ Өз сыныбыңның үлгі етер жақсы істерін жазамыз

2 тапсырма

«Жақсы дос» ашық хатты жазып безендіру.

Топта орындап, қорғайды сынып алдында қорғайды.

  1. Топпен ән айту: Дос болайық бәріміз!

   Сөзі: Х.Талғаровтікі

   Әні: И.Нүсіпбаевтікі

        Әрқашан дос біргеміз,

Ажырамас іргеміз.

Ілгері жүріңдер,

Достық жырын біліңдер,

Ту ғып ұстап бірлікті!

Еңбекті сүйіңдер!

 

Қайырмасы:

Дос болайық, бәріміз,

Жарасып тұр әніміз.

Тыныштықты сақтаймыз,

Атсын күліп таңымыз.

 

Қайраттанып қарышта,

Озып шыққан жарыста.

Батыл бас,жас ұлан!

Самға биік,алысқа,

Жұлдыздарға,ғарышқа,

Бойда күш тасыған.

Қайырмасы.

Әнен қандай ой түйдіңдер?

Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді

Үй тапсырмасы:  «Арман мен ақыл»  оқып түсінік айту.     29- бет

Күнделіктеріне  жазады.

Соңғы тыныштық сәті:

  • Балалар,тыныштық сақтап,үнсіз,қолымызды жүрегімізге қойып,жүрегімізді тыңдап көрейікші. Жүрек әр түрлі сезімдерге толы. Олардың арасында жанашырлық,қамқорлық,аяушылық сезімдері басым екенін сезініңдер. Сездіңдер ме,сезген болсаңдар, сендердің жүректерің жылы да мейірімді. Олай болса,сендер де көп қайырымды істер жасап, қамқорлық көрсете аласыңдар.

Оқушылар көздерін жұмып демалады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Адалдық пен әділдік»

«Өзін-өзі тану» сабағының жоспары


Мектеп : Знаменка орта мектебі. Мерзiм ____________Мұғалiм: Өмірзақова Қ.О.

Сынып __5___ Оқушылар саны _17___ Тақырып __ Адалдық пен әділдік ______

Құндылық:Сүйспеншілік Қасиеттер: Мейірімділік, ізеттілік, бірлік, ынтымақ .



Сабақ мақсаты: Адалдық пен әділдік туралы түсінік беріп, сүйспеншілігін дамыту.

Міндеттері:

– мейірімділік қасиеттерін кеңейту ;

– өзара ізеттілік қарым-қатынастарын дамыту;

– бірлікке, ынтымақтастықа тәрбиелеу.

Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер)

Дәптер,оқулық ,күн бейнеленген плакат, бала санына орай қағаздан жасалған жүрекшелер ,интерактивтік тақта, бейнефильмдер.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңi.

Сыныпты топқа бөлу. Фазыл сурет құрастыру 3 топқа

Тыныштық сәтi.

Жайлы, баяу музыка қойылады.

Нұрға бөлену.

Ыңғайланып отырыңыздар,денелеріңізді түзу ұстаңыздар.Аяқ- қолыңызды айқастырмаңыз.Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады.Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін.Елестетіп көріңіз:Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады.кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан.Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді.Балғын және таза әсем гүл сіздің әр ойыңызды,әр сезіміңізді, эмоцияңыз бен тілек -қалауыңызды шайып,жүрегіңіздің қауызын ашты.

Нұр сәулесі сіздің бойыңызға ақырын тарай бастағанын еслестетіңіз.Ол біртіндеп күшейе тусуде,оймен осы нұрды қолдарыңызға түсіріңіз.Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп,сәуле шашуда.Қолымыз тек жақсы,ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі.Нұр аяқтарыңызға тарады.Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда.Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады.Олар нұр мен махаббат құралына айналды.Одан әрі нұр сіздің ауызыңызға,тіліңізге тарады.Тіліңіз тек шындықты және жақсы,ізгі сөздер ғана айтады.Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз,құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді.Нұр көздерімізге де жетті,көзіміз тек жақсыға қарап,бәрінен жақсылықты ғана көреді.Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп,басыңызға тек ізгі,сәулелі ой келеді.Нұр бірте- бірте қарқынмен шұғылана бастайды,сіздің денеңізден шығып,жан -жағыңызға сәуле шашады.Осы нұрды туысқандарыңызға,мұғалімдеріңізге,достарыңызға,таныстарыңызға бағыттаңыз.Нұрды уақытша түсініспей,ренжісіп журген адамдарға да бағыттаңыз,олардың да жүрегі нұрға толсын.Осы нұр бүкіл әлемге:барлық адамдарға,жан- жануарларға,өсімдіктерге,барлық тірі жанға таралсын...Ғаламның барлық түпкір түпкіріне нұр бағыттаңыз.Ойша айтыңыз: “Мен нұрлымын...Нұр менің ішімде...Мен Нұрмын”.

Осындай Нұр,махаббат және тыныштық күйінде отыра тұрыңыз...

Енді осы нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз.Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде.Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз.

Жаймен көзіңізді ашуға болады.

  1. Үй тапсырмасы

«Күмән»

  • Әңгімедегі оқиғадан сынып оқушыларының қандай жақсы қасиеттерін көруге болады?

  • Олардың бойынан қандай жағымсыз қасиеттерді байқадыңдар? Одан қалай арылуға болады? Сендер не істеген болар едіңдер?

  • «Сенімге кіру үшін оған қанша уақыт қажет болады», – дегенді қалай түсінесіңдер?

Өз сыныптарыңда осыған ұқсас оқиғалар болды ма? Естеріңе түсіріп айтып беріңдер.


Ескерту

Оқушылар көңіл күйін көтеру мақсатында

  1. Дәйексөз:

«Достық- асықпай өсетін өсімдік секілді. Ол пісіп жетілу үшін талай сыннан өтуі керек»

Джордж Вашингтон




  1. Оқиғаларды әңгiмелеу «Достар»

Қалың қар жауған қыстың бір күні, Арман қолына күрек алып, есік алдын тазалауға кіріседі. Көрші үй жаққа қарап еді, үйге барар жолы жасалынып дап-дайын болып тұрғанын көрді. Ертеңіне қайта қар жауады. Арман көршісінен қалыспайын деп, бұл жолы әдеттегіден жарты сағатқа ерте тұрады. Далаға шығып қараса, көрші үйдің есік алды баяғыдай тазаланып қойылыпты. Үшінші күні болса, қар кешегіден де көп жауған. Бірақ бұл жолы да, Арман жолды тазалау үшін ертерек тұрса да, көршісінің үйіне жол тазаланылып қойылғанын көреді. Көршісімен кездескен сәтте, Арман тура сұрайды: «Сен есік алдындағы қарды қалай ғана тазалап үлгересің? Әр көргенімде үнемі тап-таза болып тұрады», – дейді. Көршісі оған: «Жолды қардан ешқашан тазалаған емеспін. Келіп-кететін достарымның көптігінен болса керек, жол өздігінен-өзі тазаланып, осылай болады»,  дейді.

    1. Көрщісі қандай адам?

    2. Араман көршісімен дос болса оның өмірі өзгереме?


  1. Шығармашылық іс-әрекет,топтық жұмыс.

1 тапсырма

1 топ Сыныптастарың жайлы жақсы ой жазамыз

2 топ Достарың жайлы жақсы сөз жазамыз.

3топ Өз сыныбыңның үлгі етер жақсы істерін жазамыз

2 тапсырма

«Жақсы дос» ашық хатты жазып безендіру.

Топта орындап, қорғайды сынып алдында қорғайды.

  1. Топпен ән айту: Дос болайық бәріміз!

Сөзі: Х.Талғаровтікі

Әні: И.Нүсіпбаевтікі

Әрқашан дос біргеміз,

Ажырамас іргеміз.

Ілгері жүріңдер,

Достық жырын біліңдер,

Ту ғып ұстап бірлікті!

Еңбекті сүйіңдер!


Қайырмасы:

Дос болайық, бәріміз,

Жарасып тұр әніміз.

Тыныштықты сақтаймыз,

Атсын күліп таңымыз.


Қайраттанып қарышта,

Озып шыққан жарыста.

Батыл бас,жас ұлан!

Самға биік,алысқа,

Жұлдыздарға,ғарышқа,

Бойда күш тасыған.

Қайырмасы.

Әнен қандай ой түйдіңдер?

Әнді ерекше көңілмен айтып,сергиді

Үй тапсырмасы: «Арман мен ақыл» оқып түсінік айту. 29- бет


Күнделіктеріне жазады.

Соңғы тыныштық сәті:

  • Балалар,тыныштық сақтап,үнсіз,қолымызды жүрегімізге қойып,жүрегімізді тыңдап көрейікші. Жүрек әр түрлі сезімдерге толы. Олардың арасында жанашырлық,қамқорлық,аяушылық сезімдері басым екенін сезініңдер. Сездіңдер ме,сезген болсаңдар, сендердің жүректерің жылы да мейірімді. Олай болса,сендер де көп қайырымды істер жасап, қамқорлық көрсете аласыңдар.


Оқушылар көздерін жұмып демалады.
































Оқудан тыс іс-әрекеттердің жобасының жоспары


Мектеп __Знаменка орта мектебі___ Сынып ___11__ Оқушылар саны:7

Мерзімі _________________ Мұғалім Өмірзақова Қ.О.

Оқудан тыс іс-әрекеттерді өткізу орны : 20 кабинет


Тақырып: Ұлы Жеңіске жерлестеріміздің де үлесі бар.

Мақсаты: Ұлы Жеңіске жерлестеріміздің де үлесі бар ақиқатты ұғындыру.

Міндеттері:

Білімділік: Құқықтық рухани адамгершілікке бағыттау барысында тарихымызды қайта жаңғырту, білімдерін толықтыру.

Дамытушылық: Тарихи оқиғаларды дәлелді, еркін жеткізіп дәйекті сөйлеуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды өз елінің тарихын танып біліп құрметтеуге, бағалауға тәрбиелеу.

Өзектілігі: Жергілікті жердегі соғысқа қатысқан адамдардың аты – жөнін анықтап білу және болашақ ұрпақтарымыздың бойына патриоттық сезімін ұялатып, ата- баларының есідерімен ерліктерін ұрпақтан –ұрпаққа жалғастыру.

Пән аралық байланыс: тарих, география, әдебиет


Ресурстары:


Слайд, портреттер.

бала санына орай қағаздан жасалған жүрекшелер ,интерактивтік тақта, бейнефильмдер.

Сайыс барысы: Сайысқа қатысушы сыныпты үш топқа бөлу.

  1. Ұйымдастыру: Психологиялық көніл-күй. Шаттық шеңбер (Бір шаңырақ астына патриоттық адамгершілік бір сөзден айтып бір нүктеге қаламсаптарынын ұшын түйістіреді.)

  2. Сыныпты бағдаршам арқылы 3 топқа бөлу.

  3. Оқушыларды сайыстың бөлімдрімен таныстыру, интерактивті тақтадағы слайдтар арқылы ұяшықтар тандап, жауап береді

Талдау




I-Бөлім: Қазақстан тарихы

  1. Семей бекінісі қашан салынды? (1718 жылы салынды)

  2. 1778 жылы Ресей империясы Орта жүздің ханы деп кімді тағайындады? (Абылай ханды)

  3. Абылай ханның бас кеңесшісі кім? (Бұқар жырау Қалқаманұлы)

  4. Қазақ хандығының астанасы? (Түркістан)

  5. ҚР Жер көлемі қанша? (2,7 млн куб шаршы шақырым)

  6. Қазақстанда қанша облыс және неше ірі қала бар? (14 облыс 85 ірі қала бар)

II-Бөлім: Ұлы Жеңіс



1.Қазақстанда армия қатарына қанша азамат шақырылды. (1 млн 200 мыңнан артық Қазақстандықтар шақырылды)

2. 312- атқыштар дивизиясының командирі (Полковник А.Ф. Наумов)

3. 316- дивизияда өзінің жауынгерлік жолын бастаған(И.В. Панфилов)

4.Кеңес Одағының Батырлары (Мәлік Ғабдуллин, Бауыржан Момышұлы, Рашид Жанғозин, Төлеген Тоқтаров, Рамазан Елебаев, Төлеуғали Елеубековтер)

5. Кеңес Одағының Батыры атанған қазақ қыздары (Әлия Молдағұлова, Мәншүк Мәметова)

6. Жеңіс туын тіккендердің қатарындағы қазақстандық (Р.

Қошқарбаев)

III- бөлім Тәуелсіз Қазақстан

  1. ҚР. БҰҰ-на қашан мүше болды? (1992 ж. наурызда)

  2. Семей полигоны қашан жабылды? (1991 ж. 29 тамыз)

  3. ҚР-ның Тәуелсіздігі қашан жарияланды? (1991ж. 16 желтоқсан)

4)ҚР-ның төл теңгесі қашан айналымға енгізілді? (1993ж. 15 қараша)

5)Елтаңбаның жобасын жоғарғы кеңеске ұсынып ұтып алған кімдер? (Ж. Мәлібеков, Шота Уалиханов)

6) Елтаңбаны, туды зерттейтін ғылым? (геральдика)

IV- Бөлім: Портреттер сөйлейді

Оқушылар ұяшықтарды таңдау арқылы жергілікте жеріміздің Ұлы Отан соғысына қатысқан азаматтардың портреті шыққан тарихи тұлғаны атап, сол тұлға жайлы мағлұмат беруі керек.

V- бөлім: Ұлы Отан соғысына қатысқан Қазақстандықтардың слайды көрсетіліп , еске алу 1 минут үнсіздік.

Рефлексия: Ыстық орындық .

Қорытынды: Бағалау, марапаттау.




Мұғалім _________________________

Директор _________________________








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Адалдық пен әділдік

Автор: Омирзакова Кундыз Оралбайкызы

Дата: 08.11.2016

Номер свидетельства: 356494
