Сабақ тақырыбы: | Кітап дүкеніне барамыз |
Күні: 16.03. 2017 ж. | Мұғалімнің аты жөні: Қалибекова Н.Қ. |
Сынып: 2 «А» | Қатысқандар: 16 | Қатыспағандар:0 |
Сабақ мақсаттары: | Білімділік: Әртүрлі тілдік тапсырмалар арқылы модуль бойынша алған білімдерін бекіту. |
Дамытушылық: Модуль бойынша берілген қысқа мәтіндер негізінде жұмыс істеу арқылы ойлауға, ізденуге жетелеу. |
Тәрбиелік: Оқушылардың Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру. |
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы, жазу дәптері |
Негізгі түсініктер: | Алыс, жақын, кітап дүкені, ертегі кітап. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, түрлі түсті қағаздар, желім, фломастерлер. |
Оқыту әдістері: | Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, «Миға шабуыл» стратегиясы, сергіту, жаттығу. |
Дереккөздері: | Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. | |
Тапсырмалар: |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Оқушылармен сәлемдесемін. Кезекшімен сұхбат откіземін. «Шаттық шеңбері» тренингін өткіземін. | Оқушыларды ортаға шақырамын. Сабаққа көңіл күйлерін аудару үшін бір-біріне жылы лебіздерін, тілектерін айтады. |
Өткен сабақты тексеру | Өткен сабақтың тапсырмасын тексеремін. Кемшіліктер болса анықтап, түзетемін. Өлеңді жатқа айту. | Үйге берілген тапсырманы оқушылар айтады. |
Қызығушылықта рын ояту | «Миға шабуыл» стартегиясын қолданамын. Кітапхана туралы слайд көрсетемін. Оқушыларды ортаға шақырып, кеспе қағаздарды алу арқылы үш топқа бөліп аламын. Бірінші – «Қалам», екінші топ – «Кітап», үшінші топ – «Дәптер». Үш топ болып орындарына отырады. Табыс критерийін түсіндіріп өтемін. | Оқушылар кітап туралы ассоциация айтады. Сонымен қатар әр топқа басшы тағайындап аламын. Басшыларға «Бағалау парағы» ұсынамын. Міндеттерін түсіндіріп өтемін. |
Мағынаны тану | Сөздікпен жұмыс. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздерді оқиды. Оқушылар оқиды, бірнеше рет қайталайды. Қазақ тілінің төл дыбыстарының дұрыс айтылуына,, сөздерге екпіннің дұрыс қойылып айтылуына назар аударамын. Жаңа сөздерді сөздік дәптерге қатасіз жазуға қадағалаймын. Топпен жұмыс. А) Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқып, аудару. Ә) Мәтін бойынша үш сұрақ құрастыру. Әр топтан үш сұрақтан. Б) Құрастырылған сұрақтарды топтардың бір-біріне қою керек. | Тыңдалым. Оқылым. Сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргіземін. Оқылым. Айтылым. Мәтінді оқимыз, аударамыз, мәтін бойынша сұрақтар құрастырамыз. Құрастырған сұрақтарға жауаптар алынады. |
| Грамматикалық тапсырмалармен жұмыс. Көптік жалғауын қайталаймыз. Оқу құралдарына көптік жалғауын жалғау керек. | Жазылым. Айтылым. Оқылым. Берілген сөздерді дәптерлеріне жазып, әр топта бір оқушы орнынан тұрып оқып береді. |
Сергіту сәті | «Әли мен Айя» сергітуін жасатамын | Оқушыларды сергітіп алу «Әли мен Айя» сергітуін барлық оқушылар орындарынан тұрып қайталайды. |
Ойтолғаныс | Әр топқа қосымша тапсырмалар (карточкалар) таратылады. | |
Бекіту | Сабақты бекіту мақсатында қорытынды сұрақтар қойылады. Сұрақ-жауап тәсілі. | Өткен тақырыпты бекіту, қорытындылау негізінде Сұрақ-жауап әдісі қолданылады. |
Бағалау | Формативті бағалау. Оқушылардың өздерін бағалауы бойынша қорытынды бағаны қоямын. | «Бағалау парағы» үлгісі бойынша бірін-бірі бағалайды. |
Үй тапсырмасы | Оқулықтағы 3 – тапсырманы орындау. | |
Рефлексия | Оқушыларға «Бағдаршам» таратып беремін сол бойынша өз әсерлерін білдіреді. | Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендігін бағдаршамның түстерін бояу арқылы білдіреді. Егер «қызыл түс» - сабақты мүлдем түсінбедім, «сары түс» - сабақты орташа деңгейде тұсіндім, «жасыл түс» - сабақты толық түсіндім дегенді білдіреді. |