kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тема урока "Қызыл кітап"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылардың басым бөлігі:  Көркем   әдеби   шығарманы түсінеді. Тірек   сөздерді  табады.Ресми стильдік ерекшеліктерді біледі.Мәтіннің тақырыбын анықтайды.

Барлық оқушылар орындай алады: . Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:  мәтін мазмұны  бойынша сұрақтар құрастырады.

Кейбір оқушылар орындай алады:  Ресми  стильдік  тілдік  ерекшеліктері  мен  талаптарды қолдана алады, соның негізінде  хабарландыру, үндеу, хат   жазады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тема урока "Қызыл кітап"»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары«ҚЫЗЫЛ КІТАП»5- сынып


Ұзақ мерзімді жоспар тарауы:

Мектеп: Күні:

Мұғалімнің аты жөні::

Сынып:5 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Қызыл кітап

Оқу мақсаттары

5.О5.Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру.


Сабақ мақсаттары

Оқушылардың басым бөлігі: Көркем әдеби шығарманы түсінеді. Тірек сөздерді табады.Ресми стильдік ерекшеліктерді біледі.Мәтіннің тақырыбын анықтайды.

Барлық оқушылар орындай алады: . Мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:  мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.

Кейбір оқушылар орындай алады:  Ресми стильдік тілдік ерекшеліктері мен талаптарды қолдана алады, соның негізінде хабарландыру, үндеу, хат жазады

Бағалау критерийі

Мәтін мазмұнын түсінеді,нақты ақпаратты табады, сүрақтар құрастырады. Тақырыпқа сай хат жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сұрақтар құрастырады.Тақырыпқа сай хат жаза алады.

Пәнге қатысты сөздік қор: Қызық кітап,жойылып кету, дерек, сирек, тіркелген.


Талқылауға арналған сұрақтар:


- Қызыл кітап туралы не білесіңдер?

-Басқа кітаптардан ерекшелігі неде?

-Неліктен жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді? 

Құндылықтар

ға баулу

Табиғатты аялау, қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерді қорғау.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Cабақтың басы


минут

Ынтымақтастық ахуал қалыптастыру


Сабақ тақырыбын ашу үшін

Миға шабуыл» әдісі бойынша:

-Суреттен не көріп тұрсыңдар?

-Бұл қандай құс?

- Мынау қандай жануар?

-Қызыл кітап туралы не білесіңдер?

-Басқа кітаптардан ерекшелігі неде?

-Неліктен жануарларды «Қызыл кітапқа» енгізеді? 


Дескриптор : Сұрақтарға жауап береді

ҚБ « Мадақтау» әдісі


Тақырыпты ашқаннан кейін ,мәтінге көшеміз.


1. Жаңа сөздермен жұмыс

2. -Қызыл кітап туралы не білесіңдер?

Берілген кластерді жасаңдар




«ҚЫЗЫЛ КІТАП»




2. Мәтінді оқып, тірек сөздерді дәптерге көшіріп жазыңдар.


Қызыл кітап

1948жылы әлемде алғаш рет «Табиғатты қорғау»одағы құрылды.Бұл одақ бірінші рет жер бетінен жойылып бара жатқан жануарлар туралы кітап шығарды. Ол кітап «Қызыл кітап» деп аталды. «Қызыл кітап»деген атауды ағылшын ғалымы Питер Скотт ұсынды.

«Қазақстанның Қызыл кітабы» алғаш рет 1978жылы шықты.Онда тіркелген жануарлар мен өсімдіктер түрлері туралы қысқаша қазақша,ағылшынша деректер берілген. Соныменбірге әрбір тіркелген жануарлар суреті,Қазақстанның аумағында таралу картасы және ол туралы ақпарат көрсетілген.

Қазақстанда құстардың 18отрядқа жататын 489 түрі бар.Олардың 58-і «Қызыл кітапқа»тіркелген.Оларды адамдар көп аулайды. Сол себепті азайып барады.Қазір олар қорғауға алынған.

«Қазақстанның Қызыл кітабына» өсімдіктердің 307 түрі кірген. «Қызыл кітапқа» қазақ жеріндегі барыс, аққу, бүркіт, бірқазан, тырна, қызыл қасқыр және тағы басқа аңдар мен құстар да тіркелген.


Дескриптор : Мәтіннің мазмұнын түсінеді, тірек сөздерді табады.ҚБ










оқулық

Сабақтың ортасы



1-тапсырма. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендір.

Одақ көрсетілген

Табиғатты 489 түрі бар

Деректер құрылды

Құстардың берілген

Ақпарат ұсынды

Ағылшын ғалымы қорғау


Дескриптор : Сөздер мен сөз тіркестерін сәйкестендіре алады .










Сабақтың соңы

Рефлексия





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тема урока "Қызыл кітап"

Автор: Буркутбаева Кенжегуль Ермековна

Дата: 15.10.2020

Номер свидетельства: 560134
