Сабақтың мақсаты: бейнелеуіш сөздер туралы түсінік беру, бейнелеуіш сөздердің еліктеуіш сөздерден айырмашылығын таныту
Міндеттері:
Білімділік: Бейнелеуіш сөздердің құрамы мен тұлғасына қарай түрлерін меңгерту;
Дамытушылық:ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту, мәтіннен негізгі ақпаратты бөліп алып, талдау, салыстыру, жинақтау және қорытынды жасай алу дағдыларын дамыту, логикалық ойлау әрекетін дамыту.
Тәрбиелік: ұжымда жұмыс істеу, өзіне деген сенімділікті қалыптастыру; өзінің де өзгенің де еңбегіне әділ баға беруге, еңбек мәдениетіне баулу.
Сабақтың типі: жаңа білім негіздерін қалыптастыру
Сабақтың түрі:аралас сабақ.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: бейнелеуіш сөздер туралы түсінік беру, бейнелеуіш сөздердің еліктеуіш сөздерден айырмашылығын таныту
Міндеттері:
Білімділік: Бейнелеуіш сөздердің құрамы мен тұлғасына қарай түрлерін меңгерту;
Дамытушылық: ой-өрісін, ойлау белсенділігін, сөйлеу шеберлігін, тіл мәдениетін дамыту, сөздік қорын молайту, мәтіннен негізгі ақпаратты бөліп алып, талдау, салыстыру, жинақтау және қорытынды жасай алу дағдыларын дамыту, логикалық ойлау әрекетін дамыту.
Тәрбиелік: ұжымда жұмыс істеу, өзіне деген сенімділікті қалыптастыру; өзінің де өзгенің де еңбегіне әділ баға беруге, еңбек мәдениетіне баулу.
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, кезекші мәлімдемесі, журнал бойынша түгендеу
Психологиялық ахуал: топқа бөлу еліктеу, еліктеуіш сөз, бейнелеуіш сөз таратпалары арқылы; «Сағат арқылы серіктес»-тренинг
Үй тапсырмасын сұрау:
Жекелей оқушыларға берілген тапсырмаларды сұрау. Абайдың табиғат лирикасынан еліктеу сөздерді табу; ізденіс жұмысын жүргізу (орыс тіліндегі, ағылшын тіліндегі еліктеу сөздер); әдебиеттен өткен прозалық шығармалардан еліктеу сөздерді табу
Бағалау: оқушылар қолдарындағы смайликтер арқылы көрсетеді
Жалпы сыныпқа берілген 231-жаттығу жұмысын тексеру.
Еліктеу сөздерді табады, мысалдар келтіреді
Тіркесіп келген етістігімен бірге айтып, сөздің мағынасын ашады
Тәжірибе көрсету (өмірмен байланыстыру)
«Дыбыстық еліктеуіш» сөздерді ұғыну: А) Сіріңкені жағып, стақандағы суға батыру - От қалай сөнді? (От быж етіп сөнді ) - Дыбысты қай сезім мүшелері арқылы қабылдадыңдар? (құлағымызбен естідік) Б) Барабанды соғу
- Барабан қайтті. Барабан дүңк етті. В) Шар үріп, жару - Шар қалай атылды? (Шар тарс етті) Енді осыдан мынадай сұрақ туындайды:
Өздерің байқағандай, не көріп, не естідіңдер?
Дыбыстарды қай сезім мүшесімен қабылдадыңдар? (өткен тақырыптың ережесін айтып өтеді)
Бейнелеуішті ұғындыру: Оқушының атын атап шақыру, өзіме қарату (жалт қарау) Мұғалім жүріп келе жатып, кенет тоқтау ( кілт тоқтау). Сабақ тақырыбын анықтау
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Слайдта найзағайдың, фейерверктің суреті беріледі. Оқушыларға төмендегідей сұрақ қойылады: Еліктеуіш сөздермен салыстырғанда қандай айырмашылық байқадыңдар? Оқушылар қорытынды жасайды.
Жаңа сабақ топпен жұмыс барысында ашылады.
Тапсырма
Топтар оқулықтағы «Бейнелеуіш сөздер» тақырыбын оқып, талдайды. Алынған ақпаратты сызбаға салады.
Постерлерге салынған сызба-суреттерін ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар қарсы топ мүшелеріне алғыстарын білдіріп, қошеметтейді. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» стратегиясы бойынша қарсы топ жұмысының екі оң жағы мен бір ұсыныстарын жасайды.
2-тапсырма 206-бет. «Синектика» әдісі бойынша топтық жұмыс. «Бауырсақтың әңгімесі» өзара кеңесіп, бауырсақтың қалай жасалатынын анықтап алып, сол ретпен әзіл-шыны аралас қызықты мәтін құрау.
V. Бекіту
Венн диаграммасы
Еліктеуіш сөз
Ұқсастықтары, ерекшеліктері
Бейнелеуіш сөздер
Түрлі дыбыстарға еліктеуден туындаған сөздер
1.Екеуі де еліктеу сөздің түрлері
2.Екеуі де ет көмекші етістігімен тіркеседі.
Көру арқылы сипаттайтын еліктеу сөздер
VІ. Рефлексия
Не білдік, не үйрендік? Оқушылар стикерлерді төмендегідей суреттерге жапсырады.
• Сандық – білімді ойыма тоқыдым;
• Ет турағыш - білімімді әрі қарай жетілдіруім керек;
• Қоқыс шелегі - маған бұл білім қажет емес. Үй тапсырмасынберу:
1-топ: прозалық шығармадан 5-8 бейнелеуіштері бар сөйлем жазып келу,
2-топ: поэзиялық шығармадан 5-8 бейнелеуіштерді жазып келу.
3-топ: бейнелеуіш сөзі бар жұмбақтар жазып келу
Бағалау. Оқушылардың қатысып отырғанына қарай білімдерін бағалау