Мета уроку: закріпити, узагальнити і систематизувати вивчене про прикметник як частину мови; перевірити якість сформованості умінь, удосконалювати орфографічну грамотність, уміння вживати прикметник у мовленні; сприяти розвитку мовлення учнів, збагачувати їхній словниковий запас, прищеплювати любов і шану до рідної мови, пісні як геніального витвору людського розуму та берегині роду українського.
Обладнання: комп’ютер (слайд шоу, українські пісні), мультимедійна дошка, скринька, орфографічні зошити, таблиці-схеми, інформаційні картки, картки з текстами пісень, підручник, український віночок, картонні стрічки.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«"Тропинками украинской песни"»
7
Урок-подорож стежками української пісні (Узагальнення і систематизація знань з теми «Прикметник»)
Мета уроку: закріпити, узагальнити і систематизувати вивчене про прикметник як частину мови; перевірити якість сформованості умінь, удосконалювати орфографічну грамотність, уміння вживати прикметник у мовленні; сприяти розвитку мовлення учнів, збагачувати їхній словниковий запас, прищеплювати любов і шану до рідної мови, пісні як геніального витвору людського розуму та берегині роду українського.
Обладнання: комп’ютер (слайд шоу, українські пісні), мультимедійна дошка, скринька, орфографічні зошити, таблиці-схеми, інформаційні картки, картки з текстами пісень, підручник, український віночок, картонні стрічки.
Хід уроку
Українська пісня – дорогоцінне надбання
поетичного генія трудового народу,
невлучна окраса його духовної культури.
О. Дей.
Слово вчителя
Завдання
Кількість часу
І. Організаційний момент
Простягніть долоні, подаруйте один одному для роботи на уроці старанність, наполегливість, творчість.
Простягніть іншу долоньку. На ній подаруйте свою любов, терпіння повагу.
А тепер обміняйтесь подарунками. Доторкніться долонькою до долоньки і побажайте товаришеві творчих успіхів на уроці та гарного настрою.
1 хвл.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку
(учитель зачитує епіграф)
1 хвл.
Слайд №1,2,3
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів
5 хвл.
Сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. А чим же він незвичайний, ми зараз з вами і дізнаємось. Для цього мені потрібна ваша допомога.
Виконавши завдання, ми знайдемо ключ до сьогоднішнього уроку. Відкриваємо наші орфографічні зошити і записуємо число (тема не записується).
У класі тихо звучить мелодія української пісні. («Бандуристе, орле сизий»)
Тож скажіть мені, будь ласка, про що ми будемо говорити протягом уроку? (Відповідь: про українську пісню і прикметник як частину мови).
Дійсно, українська пісня… Криниця невичерпної краси, святая Берегиня. Слухаєш її – не наслухаєшся, милуєшся її чарівністю – не намилуєшся, п’єш її чисту джерельну воду – набираєшся сили, мудрості й снаги. І сьогодні знову її доля оживе в нашій неповторній подорожі стежками української пісні. А будемо ми мандрувати разом з прикметником. Бо без прикметника не уявляється нам ні пісня з її чарівним сюжетом, ні будні з робочими годинами.
1. Завдання («Ключ-код»).Записати прикметники у два стовпчики:у перший з однією літерою н у суфіксі, а в другий – з двома літерами нн (один учень працює біля дошки).
У кожному слові підкреслити другу літеру і прочитати словосполучення: УКРАЇНСЬКА ПІСНЯ
Після слів вчителя учні записують тему уроку.
Слайд №4
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Отже, згадаємо ми з вами все, що знаємо про цю частину мови, будемо вчитися застосовувати здобуті знання на практиці і втілювати їх у життя.
2. Завдання «Мікрофон» (вчитель ставить учням питання):
1) Прикметник – частина мови, яка виражає….(ознаку предмета і відповідає на питання який?, чий?).
2) Прикметники змінюються… (за родами, числами та відмінками).
3) У реченні прикметники виступають…. (означенням, рідше – присудками).
4)Розряди за значенням прикметників наступні… (якісні, відносні та присвійні).
5) За ступенем порівняння якісні прикметники бувають… (вищого і найвищого ступенів).
1,5 хвл.
У нас на дошці із самого початку уроку записаний епіграф (вчитель зачитує його). Скажіть мені, любі друзі, а що ж таке епіграф? (Відповідь: цитата, влучний вислів, уривок з пісні, приказка тощо, який висвітлює головну думку твору (у даному випадку уроку)).
Як ви розумієте ці слова? Чи погоджуєтесь з ними?
3. Завдання. Пояснювальний диктант із коментуванням. (Записати під диктовку цитату. Підкреслити в тексті прикметники. Вказати їх синтаксичну роль, пояснити орфограми).
Українська пісня– дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу, невлучна окраса його духовної культури.
(всі прикметники в тексті виступають означенням).
Орфограми: українська – у суфіксах пестливості після С, ц, з пишемо м’який знак;
Дорогоцінне – утворюється від слова ціна (основа на н)+ суфікс Н – НН.
Надбання – іменник с.р. на –я.
Невлучна – не- виступає префіксом;пісня – м’який знак не пишеться, якщо після приголосного стоїть пом’якшена літера (в даному випадку н).
Народу– іменник ч.р. ІІ відміни – збірна назва (мають закінчення –у, -ю).
Тире між підметом і присудком, вираженими іменником у Н.В. (можна поставити «це»).
Кома між однорідними присудками.
Слайд №3
3,5 хвл.
IV. Фізична хвилинка.
(грає українська народна пісня «Подоляночка»)
1 хвл.
Слайд №5
Не за синіми морями, не за високими горами, а на нашій славній Україні жила красуня Пісня.
Батьком неї був народ, матінкою – Україна.
Часто, зустрівши таку красу, чужинці питали: «Чия вона? Якого роду?».
«Українська, а по батечку – народна», - відповідали люди.
А який же чарівний голос мала пісня! Усе навколо німіло, завмирало, слухаючи її.
Давайте і ми послухаємо народну пісню (звучить уривок з пісні «Ой у лузі червона калина»).
Чи сподобалась вам пісня? Про що в ній йдеться? А давайте послухаємо наших Знавців, що ж означає калина в українській символіці.
Двоє учнів розповідають про калину.
Калина – найчарівніша рослина. З давніх-давен вона була найулюбленішою рослиною, яка росла біля кожної хати українця. Вона давно стала символом України.
Калина оспівується і в календарно-обрядових, і у весільних піснях, як символ щасливого родинного життя. Гілками калини прикрашали столи, весільні короваї, дівочі вінки й гостинці.
Кущ калини біля материнської чи бабусиної домівки – це не тільки окраса. Це наш духовний світ, наша спадщина.
Тож бережіть калину, любуйтеся її цвітом і плодом. І пам’ятайте, що у злих людей вона не росте. Будьте добрими, чуйними, посадіть біля своїх осель калину, хай у ній соловейко зів’є собі гніздечко і співає вам пісню про незнищенність нашого українського народу.
3 хвл.
Слайд №6
Зверніть увагу, на ваших партах лежать папірці, на яких потрібно написати прикметник, яких характеризує калину.
4. Завдання «Чарівна скринька»(асоціативний кущ). (учні записують слово, вчитель проходить зі скринькою поміж рядів, а діти, промовивши записане слово, опускають папірець у скриньку. Вчитель диктує учням 10 слів зі скриньки, один учень працює біля дошки).
Любі діти,давайте згадаємо, які ми знаємо розряди прикметників за значенням? (якісні (який? яка?, яке?); відносні (відношення до матеріалу, з якого зроблено предмет); присвійні (чия?, чий?, чиє?)).
А тепер розкажіть мені, будь ласка, як же утворюються вищий і найвищий ступені порівняння прикметників?
5 Завдання «Розподільний диктант». (записані на дошці слова розподілити у три рядки: 1-й – якісні, 2-й – відносні, 3-й – присвійні прикметники)
якісні відносні присвійні
гарна червона бабусина
чарівна символічна
корисна українська
улюблена обрядова
стигла лікувальна
З якісних прикметників утворити вищий і найвищий ступені порівняння.
Гарна – гарніша,найгарніша, більш гарна, найбільш гарна;
Чарівна – чарівніша, найчарівніша, менш чарівна, найбільш чарівна;
Корисна – корисніша, більш корисна, найкорисніша, найбільш корисна.
Творча робота. Скласти одне речення з одним із записаних прикметників).
2 хвл.
Схема №1 на дошці
2 хвл.
Схема №2
На дошці
1,5 хвл.
Усі люди,поріднившись із піснею, ставали добрішими. Пісня вміла лікувати від різних хвороб, відвертати від життєвих негараздів. Вона мирила посварених закоханих, відвертала від бійців ворожі кулі, тамувала душевний біль розлучених. Усе чула, усе бачила пісня. Вона раділа і горювала, кохала і розлучалась, сміялась і плакала…
Давайте ж ми зачитаємо тексти народних пісень, запишемо їх у зошити, виділимо прикметники. Скажіть, чи всі форми прикметників характерні для нашого мовлення? Чим вони відрізняються від літературної мови? Як називаються ці форми прикметників? (Відповідь: у СУМ вживаються переважно повні прикметники, що можуть відмінятися. У поетичній мові і народній творчості вживаються короткі прикметники, вони не відмінюються,їх дуже мало (повен, срібен, дрібен). А також прикметники жіночого і середнього роду в називному і знахідному відмінках можуть мати таку форму.).
Завдання 6. Спостереження над мовним матеріалом (робота по рядах в парах). Учням роздаються картки з текстами народних пісень.
І ряд. Зеленеє жито, зелене,
Хорошії гості у мене,
Зеленеє жито женці жнуть,
Хорошії гості до мене йдуть.
ІІ ряд. Ой сивая та зозуленька,
Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров’я!
ІІІ ряд. Що ж ти,весно, принесла?
Принесла я вам літечко,
Ще й рожевую квіточку….
Ще й зеленую травицю,
І холодную водицю.
У підкреслених прикметниках визначити число, рід,відмінок. Будь-який прикметник розібрати як частину мови.
В українських піснях часто оспівуються народні символи: рушник, калина, верба, чорнобривці, а також віночок.
Український віночок – це не просто краса, а й оберіг від зла. Кожна квітка у віночку мала своє значення. Але про це ми поговоримо на іншому уроці. До віночків в’язали і кольорові стрічки.
Давайте подивимось на дошку (прикріплено український віночок). Що ми бачимо? Дійсно, віночок, подивіться, який він гарний, яскравий. А що у ньому не вистачає? (Стрічок). Уявімо, що віночок – це прикметник, а стрічки - це його граматичні ознаки. Називайте мені їх, а я буду кріпити стрічки.
Молодці, а тепер ми подивимось,наскільки ви засвоїли таку цікаву і складну тему «Прикметник».
1.Узагальнювальна бесіда. Тихо грає пісня «Сонячний віночок» (автор Леся Соболевська), на дошці висить український віночок.
Учень:
Заплету віночок, заплету шовковий,
На щастя, на долю, на чорні брови.
Та й пущу віночок на биструю воду,
На щастя, на долю, на милого вроду.
Граматичні ознаки прикметника: (на стрічках)
-Питання який?, яка?, яке?. Ознака предмета.
- Означення, рідше присудок.
- Якісні, відносні, присвійні.
- Якісні – ступені порівняння (вищий, найвищий).
- Група – тверда, м'яка.
- Рід, число, відмінок.
- Повні і короткі.
2. Тестові завдання (в орфографічних зошитах). Після завершення роботи, учні здають зошити вчителю.
Слайд №8
3 хвл.
10 хвл.
Додаток №4.
Якісні: ступені порівняння – вищий і найвищий
Питання яка?, який?, яке?
ПРИК-
МЕТНИК
Якісні, відносні, присвійні
Повні, короткі
Група:тверда, м’яка
Рід,число,відмінок
Ознака предмета
Означення, рідше - присудок
VI. Рефлексія
На уроці я відчув…
На уроці я навчився….
На уроці я дізнався…
На уроці я повторив і закріпив….
На уроці я зрозумів….
На наступному уроці я хотів би дізнатися про…
На уроці мені сподобалось і зацікавило…
На уроці мені не сподобалось…
1,5 хвл.
Слайд №9,10
VII. Домашнє завдання
3 хвл.
Слайд №11.
До неї припадали спраглими губами, як до чистого джерела Надії, ті, хто був насильно відірваний від рідної землі, оббреханий, принижений, але нескорений на далеких чужоземних просторах.
ЇЇ любили, пишались нею і йшли за нею на смерть, і ставили на п’єдестал пошани на пісенних парадах.
Середній рівень підручник, параграф 39, вправа 349, стр. 128.
Достатній рівень розгорнута відповідь про прикметник як частину мови.
Високий рівень написати твір-мініатюру «Пісня – душа народу», використовуючи прикметники.
(Вчитель коротко обговорює з учнями виконання домашнього завдання)
В бою підстрелили пісню, стенулася враз вона
І впала на землю грішну – в акордах сумних кона.
ЇЇ оточили друзі, в скорботі зійшлись німій,
В невтішній схилились тузі. Ну як же без пісні в бій?
Почула пісня, що люди зітхають журно по ній,
Затисла зранені груди, звелася і встала в стрій.
Криваво цвіла дорога, та пісня вела вперед,
Аж поки на знак перемоги не звівся в зеніт багнет.
Як пісню в саду ховали, слізьми осипався цвіт.
Прощались – пісень співали, такий був їм заповіт.
Вкопали в ногах калину, щоб вічним цвіла вогнем,
Щоб слава її орлина зоріла із кожним днем.
Щоб пісня жила в сопілці, яку із калини втнуть,
Щоб пісня була на місці, як сурми покличуть в путь.
Бо пісня – душі свічадо, що сяє крізь плин століть.
Бо пісня – борець й відрада.
Сутужно без пісні жить!
М.Я.Вишняк (кримський поет)
Використана література:
Г.О.Білокінь. Казка про Пісню та чарівну зірку Волянку //Трибуна вчителя-філолога. - Грудень 23-24 2008.
Л.М. Гордєєва. Українська мова. Плани-конспекти уроків 6 клас. - Харків: Ранок Веста, 2002.
М. Вишняк. Все починається любові. - Сімферополь: Доля, 2001.
Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. Українська мова. Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою. - Київ: Освіта, 2006.
Орфографічний словник української мови. - Київ: Наукова думка, 1977.
Український правопис. Стереотипне видання. - Київ: Наукова думка, 2006.
Додаток № 1
Якісні, відносні та присвійні прикметники
Відносні прикметники називають ознаки предмета за його відношенням до інших предметів і відповідають на питання який? яка? яке?: дерев’яні двері, осінній дощ, українська мова.
Якісні прикметники називають ознаку предмета, яка може виявлятися більшою чи меншою мірою, і відповідають на питання який? яка? яке? : великий – більший, найбільший.
Присвійні прикметники позначають належність чого-небудь особі чи предмету і відповідають на питання чий? чия? чиє?: Андріїв телефон, заячий слід.
Додаток №2
Творення ступенів порівняння прикметників
Ступінь
порівняння
Форма ступенів порівняння
Як утворюються
Приклади
Вищий
Проста
За допомогою суфіксів -іш-, -ш-
якісний – якісніший
гарний - гарніший
Складена
За допомогою слів більш, менш
сміливий – більш
сміливий
суворий – менш суворий
Найвищий
Проста
За допомогою додавання префікса най- до прикметників вищого ступеня
швидший – найшвидший
важчий - найважчий
Складена
За допомогою слів найбільш, найменш
складний –
найбільш складний
помітний – найменш помітний
Додаток №3
Розбір прикметника як частини мови
Частина мови. Що означає.
Морфологічні ознаки:
а) початкова форма (називний відмінок однини, чоловічий рід);
б) повна чи коротка форма;
в) розряд за значенням (якісний, відносний чи присвійний); для якісних – ступінь порівняння;
г) рід, число, відмінок, група відмінювання.
3. Синтаксична роль
Тестові завдання
1.Прикметник – це повнозначна частина мови, яка…
а) має значення предметності;
б) означає кількість предметів або їх порядок при лічбі;
в) виражає ознаку або властивість предмета;
г) вказує на предмет, ознаку, кількість, але не називає його
2. Присвійні прикметники відповідають на питання:
а) яка? який? яке? які? б) чий? чия? чиє? чиї?
в) якої? якого? яких? г) хто? що?
3. Прикметники вищого ступеня простої форми творяться за допомогою:
а) слів більш, менш; б) префікса най- та суфікса –ши-;
в) суфіксів – ш-, -іш-; г) слів найбільш, найменш.