Тема: НЕ з дієприкметниками.
Мета: ознайомити учнів з правилами написання не з дієприкметниками; формувати вміння правильно писати не з дієприкметниками; Виховувати в учнів прагнення оволодіти українською мовою.
Обладнання: таблиця написання не з дієприкметниками, підручник (автори Передрій та ін.)
Форма уроку: урок –дослідження
Хід уроку
І. Мотивація навчання школярів
- Оргмомент
- Оголошення теми та мети уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Повторення правил написання не з дієсловом і з прикметником. Знайти розбіжність в правилах.
- Аналіз речень з дієприкметниками.
Біля току стояла не навантажена машина.
Біля току стояла не навантажена ще зерном машина.
Машина не навантажена.
ІІІ. Сприйняття нового матеріалу
- Опрацювання таблиці на сторінці 37 підручника (автори Передрій та ін.)
- Бесіда за питаннями.
- Яка основна закономірність написання не з дієприкметниками? (Правопис не з дієприкметниками залежить від синтаксичної ролі дієприкметника.)
- Що спільного у написанні не з дієприкметниками і прикметниками? (Перше: дієприкметник є означенням, і не з ним пишеться або разом, або окремо. А прикметник є означенням. Друге: подібно до прикметника, дієприкметник з не пишеться окремо при наявності протиставлення зі сполучником а.)
- Чим відмінні дієприкметник – означення і прикметник – означення у написанні з не? (Разом не з прикметником пишеться тоді, коли можна дібрати синонім, тобто коли утворено слово з протилежним значенням. До дієприкметників добирати синонім нема потреби. Заперечна роль частки виявляється залежними словами, тобто в дієприкметникових зворотах – означеннях не з дієприкметником пишемо окремо.)
- Що спільного у написанні не з дієприкметниками і не з дієсловами? (Якщо дієприкметник є присудком, то не з ним пишемо окремо, а дієслово в реченні є присудком.)
- Прикметник також може бути присудком і тоді не з ним пишеться подібно до дієслова.
- Як ви гадаєте, чи бувають дієприкметники, які без не не вживаються?
- Вправа. Пояснити написання.
Ненавидіти – ненавидячий, нехтуючий – нехтувати, нездужаю чий – нездужати.
Висновок: в даному випадку дієприкметники подібні до дієслів, але це винятки.
- Виконання вправ на вироблення вмінь та навичок написання не з дієприкметниками( підказка вчителя, що дієприкметники дуже активно сполучаються із заперечним префіксом не, тобто префіксально-суфіксальним(а не суфіксальним)способом творяться слова з протилежним значенням, як у прикметників, і при тому зберігають ознаки дієслів: невмовкаючий, невщухаючий, необґрунтований, нерозгаданий, нестихаючий. Для дієслів не не є словотворчим префіксом )
- Напишіть твір – опис процесу праці “Як я робив шпаківню”, використовуючи в ньому дієприкметники (зокрема з не)
- Як дієслівну ознаку зберігає дієприкметник префікс недо- : недопечений, недоварений, недостиглий, недопитий, недоучений, недомальований, недосушений, недокришений тощо. У дієсловах префікс недо- вживається рідше, ніж у дієприкметниках. У мовній практиці дієслова зі значенням неповної дії часто замінюються дієприкметником з недо-.
ІІІ. Підведення підсумків уроку.
- Висловлення “дослідників”
- Які риси до граматичного “портрета” дієприкметника “вимальовуються із теми “Написання не з дієприкметниками”? Чи не “химерна”, справді, ця категорія слів?
Висновок: не з дієприкметниками пишеться за специфічними правилами, властивими тільки цій категорії слів. Ці правила дечим нагадують правила не з дієсловами, значно більшою мірою – написання не з прикметниками, але в них є щось таке, чого не мають ні дієслова, ні прикметники. Отже, дієприкметники за цими параметрами не можуть бути віднесеними ні до дієслів, ні до прикметників.
IV. Домашнє завдання. (за картками) Перекласти речення українською мовою. Зіставити написання дієприкметників і українській і російській мовах. Як перекладаються виділені у реченнях дієприкметники? Зробити висновок про переклад таких дієприкметників українською мовою.