- Урок-подорож до острова Дієприкметник
- Тема: Узагальнення вивченого про дієприкметник. Морфологічний розбір дієприкметника
- Мета: узагальнити й систематизувати знання про дієприкметник. Ознайомити з морфологічним розбором дієприкметника;
- закріпити уміння відрізняти дієприкметник від інших форм дієслова, визначати граматичні ознаки та синтаксичну роль, правильно писати речення з дієприкметниковим зворотом;
- сприяти розвитку наполегливості у навчанні, творчої уяви, логічного мислення, культури усного та писемного мовлення;
- виховувати пошану до історії українського народу, почуття патріотизму, національної гідності, свідомості.
- Хід уроку
- I. Організаційний момент
- - привітання
- - запис у зошит (число, класна робота, тема уроку)
- II.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення мети уроку
- Діти, із мого вірша ви зрозуміли, що урок наш сьогодні незвичайний – урок-подорож. Яку тему ми з вами вивчали? ( Дієприкметник)
- А що ж ми будемо за скарб з вами шукати?
- Всі знають, що народна пам ять зберігає для наступних поколінь легенди. Одна з них говорить про незламного гетьмана Полуботка. У них розповідається про незліченні багатства, сховані Полуботьком від царського ока і віддані на збереження в один із європейських банків. Хоча документів, які підтверджують існування такого вкладу шукачам знайти не поталанило. Що ж це за скарб, ми з вами дізнаємося наприкінці уроку.
- Отже, наше завдання сьогодні – повторити все вивчене про дієприкметник, орфограми і пунктограми, ознайомитись із морфологічним розбором цієї особливої форми і, виконуючи завдання, знайти скарб Полуботка. Бажаю успіхів у наших пошуках.
- III. Основний зміст роботи?
- «Острів» (опитування)
- Дієприкметник – це…
- Як відмінюються дієприкметники?
- Як утворюються активні дієприкметники?
- Як утворюються пасивні дієприкметники?
- Що таке дієприкметниковий зворот?
- Які розділові знаки ставляться при дієприкметниковому звороті?
- Скільки букв н пишеться у дієприкметниках?
- Як пишеться не з дієприкметниками? Пояснити.
- міст «Грамотність» (правопис не з дієприкметниками)
- Щоб потрапити до наступного острова, потрібно перейти міст Слайд
- Завдання: записати словосполучення, пояснити написання не з дієприкметниками
- ( не)прочитана книга; (не)прочитана мною книга; (не)прочитана, а переглянута книга; книга (не)прочитана; (не)зчислені багатства; (не)порушна тиша; (не)чувані слова; слова (не)чувані.
- Відповідь: взаємоперевірка слайд
- Непрочитана книга; не прочитана мною книга; не прочитана, а переглянута книга; книга не прочитана; незчислені багатства; непорушна тиша; нечувані слова; слова не чувані.
- Пояснити правопис не з дієприкметниками
- - Молодці. За правильність виконаного завдання ми отримали повідомлення, що говорить, яке слово знайшли «Козацькому»
- 3) острів «Форми слова» (вибірково-розподільний диктант)
- - Практично без перешкод перейшли міст «Грамотність» і опинилися на наступному острові «Форми слова». А хто знає, як саме одягалися козаки?
- (Одяг був різний, залежно від чину козака)
- (Показ ілюстрації простого козака і гетьмана)
- Отже, яка форма була у козаків, ви знаєте, а які ж форми є у дієслова?
- (особливі, неозначена, особова, родова)
- Проведемо вибірково0розподільний диктант
- Завдання: виписати за рядами наступні форми:
- 1 ряд 2 ряд 3 ряд
- Особова форма дієприкметник безособова форма
- -ться; - шся
- Перемагати, змагаються, переможений, переможено, зробити, зроблено, зроблений, робиться, визволення, визволяючий, визволяти, визволено, визволяєшся, нескінчений, нескінченний, згасати, посміхаєшся, згаслий, зображено, насипати, насипається, насипано, озброїти, озброяться, озброєний, озброєно
- Відповідь: на слайді
- Змагаються переможений переможено
- Робиться зроблений зроблено
- Визволяєшся визволяючий визволено
- Посміхається нескінчений зображено
- Насипається згаслий насипано
- Озброяться озброєний озброєно
- Питання: - Які орфограми побачили?
- ться, шся: вживання м якого знака;
- г//ж: чергування приголосних
- III ряд: як творяться безособові дієслівні форми на –но,-то? ( від пасивних дієприкметників)
- Яке ж було домашнє завдання? (перевірити)
- II ряд: за станом дієприкметник які бувають? (активні та пасивні)
- Чи є такі у нашому диктанті? Назвати їх
- Молодці. І за чудове знання матеріалу наступний лист, що наближає нас до нашого скарбу – слово- «роду»
- Міст «Дієприкметниковий зворот
- ?Прямуємо далі.
- Хто скаже, хто такий сотник? (людина, яка очолює сотню козаків)
- Чи можна провести паралель між козацькою сотнею та теоретичним матеріалом?
- Так, сотник – дієприкметник, а сотня – дієприкметниковий зворот)
- Перевіримо знання, виконавши наступне завдання:
- «Редактор»
- Завдання: записати, поставити, де потрібно, розділові знаки; зробити синтаксичний розбір
- Знесилена боротьбою людина цінує мир.
- Людина знесилена боротьбою цінує мир.
- Знесилена боротьбою людина цінує мир.Людина, знесилена боротьбою, цінує мир.
- -Чудово знаєте матеріал про дієприкметниковий зворот і вживання розділових знаків.
- -Від такої подорожі дещо притомилися. Щоб набратися сил, зробимо невелику паузу
- (фізкультхвилинка)
- А тепер всі дружно встали
- Будемо робити вправу
- Руки – вгору. Руки – вниз,
- І легенько повернись.
- Покрутились, повертілись,
- І на хвильку зупинились.
- Потягнулись, повернулись.
- Всі за парти посідали –
- І подорожувати почали.
- - Ніяк не можемо перетнути міст. І наше наступне завдання слайд
- Творче завдання
- Прочитати текст; перебудувати складні речення на речення з дієприкметниковим зворотом
- Життя складається з хвилин, годин, днів. «Завтра» дуже швидко перетворюється на «Сьогодні». Все, що завойовано нами зараз, неминуче відлунюється в нашій майбутній долі. Все, що втрачено зараз, втрачено, можливо, назавжди.
- Відповідь слайд
- Все, завойоване нами зараз, неминуче відлунюється в нашій долі. Все, втрачене зараз, втрачено, можливо, назавжди.
- Молодці. Справилися із завданням. Нарешті пройшли наш міст. І ось наступна нагорода – слово «Нема»
- - Продовжуємо подорож. Ми дісталися острова «Дієприкметник». Повторили все вивчене про цю особливу форму і можемо підвести підсумок.
- Морфологічний розбір (знайомство із послідовністю морфологічного розбору)
- Практичне завдання: розібрати дієприкметники як особливу форму
- а) із завдання «Редактор»
- б) із творчого завдання
- Відповідь: знесилена – дієприкм., п.ф. – знесилений; пасивний, мин.час, док.вид, одн., ж.р.; Н.В., означення
- Завойоване – дієприкм., п.ф.- завойований; пасивний, мин.час, недок.вид, одн., с.р., Н.в., означення.
- Ось і завершили повторення про дієприкметник як особливу форму дієслова.
- І останнє наше завдання – виконання тестів, які підтвердять ваші знання про цю форму дієслова.
Ви отримали завдання і протягом декількох хвилин потрібно його виконати. Перевіряємо тести Слайд-відповідь
- -За правильність виконання отримуємо останнє слово – «переводу»
- І наш скарб – вислів
- «Козацькому роду нема переводу»
- -Як ви його розумієте?
- -Добре, а тепер наступний наш етап – Д/З
- IV.Домашнє завдання
- підготуватися до к.р.
- Твір-мініатюра «Звичаї та побут козаків», використовуючи у тексті дієприкметники; розібрати дієприкметники як частину мови
- 3) Прочитати задасу (пов яз ану з багатством Полуботка), показати підручник
- V.Оцінювання
- VI.Підсумок
- Щсь наша подорож і завершилася. Мені дуже хочеться, щоб ви всі були такі ж сміливі та кмітливі, як козаки, бо дійсно «Козацькому роду нема переводу»