kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тема. Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: закріпити й поглибити знання школярів про прикметник як частину мови, його значення, семантико-граматичні властивості, синтаксичну роль у реченні; сприяти виробленню в учнів уміння знаходити в реченні прикметники, визначати граматичні категорії; формувати культурологічну компетентність та комунікативні здібності  шестикласників; розвивати національну свідомість, позитивне мислення, гармонійний світогляд, почуття прекрасного, уміння виокремлювати найкращі риси однокласників, спираючись на загальнолюдські цінності; пожвавити інтерес учнів до навчання шляхом показу можливих напрямків для досягнення успіху; виховувати в учнів любов до рідної природи, пошану до культурних надбань людства.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тема. Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.»

Тема. Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Мета: закріпити й поглибити знання школярів про прикметник як частину мови, його значення, семантико-граматичні властивості, синтаксичну роль у реченні; сприяти виробленню в учнів уміння знаходити в реченні прикметники, визначати граматичні категорії; формувати культурологічну компетентність та комунікативні здібності шестикласників; розвивати національну свідомість, позитивне мислення, гармонійний світогляд, почуття прекрасного, уміння виокремлювати найкращі риси однокласників, спираючись на загальнолюдські цінності; пожвавити інтерес учнів до навчання шляхом показу можливих напрямків для досягнення успіху; виховувати в учнів любов до рідної природи, пошану до культурних надбань людства.

Обладнання: підручник, репродукції картин «Осінь», збільшена фото-картка «Осінь», аудіозапис «Пори року. Жовтень» П. І. Чайковського, модель «Прикметник», роздатковий матеріал, тлумачний словник української мови, «Дерево осені».

Методи і прийоми: колективна робота, проблемно-пошукові методи, аналіз моделі, вибір прикладів з моделю , доведення шляхом порівняння, робота з ілюстративним матеріалом, «Мікрофон», робота в парах.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Клас: 6


ХІД УРОКУ

I. Орг. момент. Каліграфічна хвилинка.

(Кожний урок обов’язково розпочинаємо з каліграфічної хвилинки, до якої входить написання окремих букв алфавіту та каліграфічні вправи з елементами цих букв. Доцільно використовувати для написання літери з алфавітів інших мов, що схожі за графічним зображенням, для знайомства учнів з графікою різних мов та порівняльного аналізу).

II. Повідомлення теми й мети уроку.

Тема ця хоч непроста, та для вас цікава, Будуть в ній нові слова, буде і забава.

І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,

Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.

Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання,

Думки вашої творіння і оповідання,

І пісні, й загадки ваші, й власна ваша казка.

Тему нашого уроку запишіть будь ласка.

(Л. Швед)

III. Актуалізація опорних знань учнів.

Колективна робота

  1. Яка частина мови називається іменником?

  2. Чим відрізняються іменники – назви ознак і дій від спільнокореневих прикметників і дієслів? Довести свою думку на прикладах.

  3. Які морфологічні ознаки іменника змінні, а які постійні?

  4. Яку роль виконує іменник у реченні?

  5. Чим відрізняються іменники, що мають як чоловічий, так і жіночий рід?

  6. Скільки типів відмін має іменник? Які саме?

  7. До яких частин мови (самостійних чи службових) належить іменник?

Проблемне запитання.

Як ви думаєте, чому одразу ж після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови?

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Порівняйте обидва тексти. Чим вони відрізняються?

(Робота в парах: один учень висловлює свою думку, а інший її доводить; по черзі, міняючись ролями.)

I. Повівав вітерець. З краю неба насувались хмари. Разно бігли коненята. Дорога була, і сани йшли в затоки. На обидва боки від дороги, скільки скинеш оком, розстелилось поле, вкрите снігом, мов скатеркою. Сніг грав на сонці самоцвітами. Вороння сідало на сніг і знов здіймалося з місця. Вітер дужчав (М. Коцюбинський).

II. Повівав холодний вітерець. З краю неба насувались білі, наче молочні хмари. Разно бігли мишасті коненята. Дорога була слизька, і сани йшли в затоки. На обидва боки від дороги, скільки скинеш оком, розстелилось поле, вкрите снігом, мов білою скатеркою. Твердий синявий сніг грав на сонці самоцвітами. Чорне вороння сідало на сніг і знов здіймалося з місця. Вітер дужчав (М. Коцюбинський).

  • Зробіть висновки про необхідність вживання прикметників у мовленні.

  • Як ви визначили, що слова, яких бракує першому тексту, - це прикметники?

  • Діти, ви щойно порівнювали тексти, а тепер порівняйте картини, на яких

зображено осінь.

(Слово вчителя)

  • Перед Вами 5 зображень осені. Подивіться уважно та скажіть, яке з них ви вважаєте зайвим, чому? (Діти роблять висновок, що 3 зображення – це картини, а 1 – це фотокартка).




- Так, дійсно, до вашої уваги представлено картини видатних художників:


«Осінь» Василя Поленова

«Осінь» І. І. Шишкіна


Та «Золота осінь» І. Рєпіна

(Учень, якому заздалегідь було дано завдання, зачитує короткі відомості про кожного з художників, роблячи акцент (за допомогою вчителя), що Рєпін – належить до славетної когорти українських живописців).

  • Доберіть по 5 прикметників до кожної з картин, які відрізняють одне полотно від іншого.

2. Робота за моделю «Прикметник».

Учитель: Розгляньте модель. Що ви знаєте про прикметник як частину мови з вивченого в попередніх класах?

(Після відповідей учнів - оглядова розповідь учителя про парадигму прикметника за таблицею).

На кожному з наступних уроків ми з вами будемо, не користуючись усією таблицею, а тільки її необхідними частинами, додавати те нове, що ми вивчимо, а наприкінці теми порівняємо створене нами з цією моделю.

3. Робота біля дошки.

Утворити й записати словосполучення з наведеними (у дужках) прикметниками. Пояснити, від чого залежить рід, число, відмінок прикметників.

Ріка, поле, степ, лани (широкий); Дніпро, країною, племенами, народові (могутній).

  • Розглядаючи картини, дібрати відповідні іменники до прикметників широкий, могутній.

4. Робота за підручником: §14, с. 69, вправа 144.

5. Хвилинка поезії.

(Спочатку учитель читає поезію, а діти слухають із заплющеними очима (під час читання можна використати інструментальну музику відповідного настрою, наприклад Чайковський «Пори року. Жовтень»), потім на розданих аркушах у формі листків одним символом малюють настрій цього вірша.)

Осінь

Так стане голо і самотньо,

Коли останній лист впаде.

Хай буде завтра, не сьогодні

В минуле ОСІНЬ відійде.

Чарівно-золота й тендітна

Її завершена краса,

Поступливо і непомітно

Вона тьмяніє і згаса.

Але залишиться на спогад

Красиве світле відчуття:

Природи єдності і Бога,

І недаремності буття (В. Певна).


Прочитайте вірш самостійно та визначте синтаксичну роль прикметників. Випишіть перше речення та проаналізуйте його.

6. Укладання словникової скриньки.

Учитель: Діти, ми продовжуємо наповнювати нашу словникову скриньку новими словами. Погляньте на текст вірша «Осінь» та скажіть, значення якого з прикметників для вас є більш незрозумілим?


Тендітний – ніжний, тонкий за будовою; той, що має слабке здоров’я; (про звук) ледь відчутний.

Учитель: Сьогодні я вам запропоную ще 2 слова, а троє з вас удома підготують нові, суто українські прикметники, а ми запишемо потім найцікавіші приклади.

Чепурний – охайний, чистий; (про костюм) елегантний.

Ошатний – (про людину) гарно, акуратно, святково вдягнений.


7. Самостійна робота.

Прочитайте ще раз вірш, уявіть собі цю картину та додайте до намальо-ваного вами настрою конкретні деталі (1 хвилина).

Подивіться на подані словосполучення. Які з них ви могли б відобразити на своїй осінній картині, а які – ні. Чому?

А тепер замініть виділені слова прикметниками за наведеним зразком.

Журнал для дітей – дитячий журнал.

Синява в небі

Автобус у селі

Книжка для записів

Квітка з шоколаду

Рослина, яка лікує –

Збори для батьків –

8. Творча робота.

Записати під диктовку прикметники. (1 учень біля дошки)

Добрий, ласкавий, душевний, чутливий, чесний, щирий, правдивий, здібний, талановитий, працьовитий, старанний, вимогливий, злий, нещирий, лінивий, несмілий, боягузливий, безсердечний, безжальний, жорстокий.


- Діти, осінь все ж таки дещо похмура пора року, тому давайте пошукаємо в нас самих те, що допоможе збадьоритися, порадіти одне за одного.


Завдання.

Розповісти про свого однокласника, використовуючи подані прикметник та не називаючи імені людини, про яку розповідається. (У тих варіантах, коли учень використовує лише прикметники-позитивні ознаки, колективно намагаємось відгадати, про кого йде мова. Але, якщо дитина використовує у висловлюванні прикметники-негативні ознаки, лише зауважуємо, що ми не зможемо відгадати, бо серед нас немає таких людей).

V. Закріплення вивченого матеріалу, використовуючи модель навчальної теми « Прикметник».

  • Яка частина мови називається прикметником?

  • Як змінюються прикметники?

  • Яку синтаксичну роль виконують прикметники в реченні?

  • Чи правильно ми відповіли на проблемне запитання на початку уроку?

  • Продовжіть думку: «Прикметники в мовленні необхідні, тому що...». (Використовується інтерактивний метод «Мікрофон»).

VI. Д/З: §14, с.70. вправа 146, трійко учнів готують прикметники для «Словникової скриньки».



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Тема. Прикметник. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.

Автор: Сагир Татьяна Ивановна

Дата: 18.02.2016

Номер свидетельства: 295302


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства