Просмотр содержимого документа
«"Актёрлік шеберлік" саба? жоспары»
Актерлік шеберлік бойынша сабақ.
Тақырып : Сахналық кейіпкерді жасау үстінде жұмыс
Мақсат : Актерлік шеберлік элементтері арқылы көркем түрден жаңа түрге түсіруді үйрену .
Міндеттер :
Творчестволық мобилизациялық дағдыны құрастыру
Актерлік шеберліктің элементтермен танысу.
Жеке қабілеттіліктерін дамыту.
Техникалық құралдар :
1.Музыкалық орталық.
2. Аудиокассеталар, дисктер.
Сабақ жоспары
1.Актерлік дәретхана.
2. Тақырыпқа енгізу.
3.Актерлік шеберлік элементтері арқылы сахналық түр жасау
4. Жеке этюд.
5. Қорытындылау
6. Үй тапсырмасы
Сабақ барысы.
1.Актерский дәретханасы (15 мин):
Театрлық тәжім.
Пластикалық бой жазу.
Сөйлеу гимнастикасы.
2.Кіріспе
Шәкірттерге сұрақтар :
Сахналық кейіпкер жасаумен сахналық ұжымда кім шұғылданады?
Қандай құралдардың көмегімен қызықты және айқын рөл жасауға болады?
Станиславский жүйесі туралы сіз не білесіз?.
3. Сахналық кейіпжасау үшін актерлік шеберлік элементтері.
1). Анықтамалармен танысу
МИМИКА - беттер бұлшық еттерінің айқын қозғалыстары- — қуаныш, қайғы, көнілі қайту, қанағаттандыру және т.б.
Мимикалар түрлері:
Айтылмаған (рефлекторлық) тұрмыстық мимика;
беттердің бұлшық еттерінің айқын қозғалыстармен актер кейіпкердің көңіл-күйін келтіріп беретін кез-келген (саналы) мимика. Ол кейіпкердің психологиялық мінездемесін анықтауда, сахналық кейіп жасауда актерге көмектеседі.
Мимиканы сөз сияқты жалған мәлімет беру эмоцияларын көрсету үшін, қолдана алады .
ЫМДАР және ПЛАСТИКА – денелердің әр түрлі бөліктерінің, қалыптардың және қозғалыстағы денелердің тілі.
Бет қимылы ымдары сияқты бастың, қолдың және аяқтардың ымдары
Жүріс
Денелер корпустарының әр түрлі бұрылысы.
2) Жаттығу жұмыстары.
1 Тапсырма.
Мимика : Солқылдатып бара жатқан, үздіксіз ауру.( Кәрі адамның бет – әжімдері, катпарланған көз, бұрмалаған ауызға тән сызықтар ).
Ымдар :. Кәрі адамдың қолдары – бұжыр және көріксіз. Саусақтары дірілдеп тұрақты тірек іздейді
Пластикалары : Бас дірілдейді, тізелері бүгілген аяқтар, алға еңкейіңкі күдіс арқа, екі қол екі жақта.
ҚОРЫТЫНДЫ: Бұл элементтердің бәрі кәрі адамға тән.
3) Тапсырма.
Мимика : « Шошытатын қорқыныш » ( көз және ауыз кең ашылған масканы көрсету керек ).
Ым : Қолдар" қауіп-қатер" позициясында – (қол кернеулі, бірақ солқылдақ, шабуылға дайын ).
Пластикалар : Корпус "күту" позициясында » (мойын алға созылған, иықтар көтерілген және аяқтар алшақ кең, секіруге дайын).
Шәкірттер үшін сұрақтар :
Пастикалық этюдтің салған суреттен қандай айырмашылығы бар? Сахналық кейіп
жасау арқылы, актер сахнаға шықпас бұрын не істеу керек?
Кейіпкер жасау үшін қандай көркем құралдар қолдануға болады?
Шәкірттер үшін сұрақтар :
Пастикалық этюдтің салған суреттен қандай айырмашылығы бар? Сахналық кейіп
жасау арқылы, актер сахнаға шықпас бұрын не істеу керек?
Кейіпкер жасау үшін қандай көркем құралдар қолдануға болады?
4) Видео бөліктерін көрсетуі – шәкірттердің жеке жұмыстары.
5) Жаттығу тапсырма – Әрбір шәкірт жеке-жеке 3 негізгі оқиғалар бойынша жағдаят ойластырып, көруге тиісті.
6) Жеке пластикалық этюд көрсетуі.
Шәкірттерге сұрақтар :
-Бүгінгі сабақ сізге кейбір актерлік айлаларды меңгеруге көмектесті ме?
- Этюд ойластыруда және рөлді сомдау үстіндегі жұмыста сізге не түсініксіз?
- Қандай этюд бүгін жасай алмадың, және неліктен ?
-Қандай этюд жақсы шықты және неліктен ?
7) Бүгінгі сабаққа баға беру
Қанағаттанарлық (Қолды белге қою)
Жақсы (қолды басқа дейін көтеру)
Өте жақсы (қол бастан жоғары)
8) Үй тапсырма – жеке пластикалыққ этюдті аяқтап істеу.