Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2 бөлім: Қазақ халқының тұрмыс-салт әндері мен заманауи музыкасы | Пән:Музыка | Мектеп: Қ.Рысқұлбеков атындағы №33мектеп |
Сынып:5 сыныптар | ||
Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Жобаны таныстыру | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.2.2.2 компьютерлік бағдарламаларды (Audacity, Soundation, Windows Movie Maker, Киностудия) қолдана отырып, музыкалық композицияларды редакциялау және интерпретация жасау 5.1.3.1 әнді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу 5.1.3.2 музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау 5.3.1.1 өз жұмысын таныстыру, бағалау және жетілдіру | |
Сабақ мақсаттары | -Оқушылар шығармашылық жобаларын ұсынады, шығармашылық идеяларын көрсетеді. -Жоба барысында оқушылар шығармашылық құрылымын, музыкалық композицияның жасалу кезеңдерін түсінеді, терминдерді қолданады. -Өз жұмыстарының қиыншылық туғызған немесе қызығушылықтарын оятқан тұстарын ескереді. | |
Бағалау критерийлері | Нұсқаулар : Нұсқаулар : Оқушылар әлемнің қазіргі заманғы қабылдау тұрғысында қазақ дәстүрлік әндер талдау арқылы білім, орындаушылық шеберлігін, тыңдау, жазу және импровизациялай алады. Студенттер компютерлік шағын музыкалық фрагметтер жасау дағдылары қалыптасады, халық әндерін талдай алады. Бағалау критериилері: 1) Музыкалық шығармаларды құрастыра алады. 2) Көркем орындауда музыкалық жанрларды анықтайды 3) Audacity, Soundation, Garageband бағдарламаларымен жұмыс жасау дағдылары қалыптасады. 4) Халық әніне өңдеу жасай алады. 5) Жасалған жұмысты көрсетеді. | |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология . -Пәндік терминологияны қолдана отырып, музыканы талдай және талқылай алады. Талқылауға арналған сұрақтар: -Тұрмыс-cалт әндерінің ұқсастығы және айырмашылығы.
Пәндік терминологияны қолдана отырып, музыканы талдай және талқылай алады.
| |
Құндылықтарды дарыту | Басқалардың ойымен пікірін құрметтеу Оқушылар арасында жақсы қарым қатынас орнату. Оқушылар бір-бірін тыңдай біліп басқалардың жұмыстарына құрметпен қарап ойын жеткізе алу. Оқушыларға мәдени және эстетикалық тәрбиені қалыптастыру. | |
Пән аралық байланыс | Теориялық білімде «Тарих» пәнімен байланыстыру, «АКТ» дағдыларын қолдану. | |
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылардың жеке ізденіс жұмыстар жүргізу дағдысын дамыту. Дәлелдемелер мен дәйектемелер келтіруде нақты мәліметтерді салыстыра білу. | |
Бастапқы білім | Оқушылардың өткен тоқсандағы білімдерін пысықтау. | |
Сабақтың басы | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Дереккөздер |
| Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу:Сәлеметсіздерме?Здраствуйте! Good morning Өткен материалдарды қайталау:өткен сабақта орындалған жұмысты алдын ала қарастыру.Ары қарай жақсарту барысында кеңестер мен ұсыныстар жасау. Оқушылар сынып алдында жасалынған жобаларын қорғайды, жақсарту мақсатында бір-бірлерімен пікір алмасады. 1 тапсырма. Өзіңіздің орындалған жұмысыңызды таныстырыңыз. 2 -тапсырма. Өзге топтың жұмысына пікір айтыңыз, жақсарту барысында жасалатын талаптарды ұсынысыңыз. Өзге топтардың жұмыстары несімен ұнады? 3 -тапсырма.Талдау Өзінің және өзгелерінің жұмыстарына жазбаша анализ жүргізгенде критерилерді қолдану Соңғы көрсетілімге дейін оқушылар бір-бірімен жұмыстарының қорытындысы туралы бөліседі. Жобаңыздың негізгі ойы қандай? Жобаңызды қай жерде қолдануға болады? 1.Түрлендіру барысында (инсценировка) (мысалы: «Жар-жар», «Тұсау кесу», «Бесік жыры»). 2.Музыкалық аспаптарды қолданып ұлттық дәстүрлі әндерді орындауда. | https://www.youtube.com/watch?v=_WHa35oL0uk тұрмыс салт әндері https://www.youtube.com/watch?v=_ty4k9P2l8k бесік жыры https://www.youtube.com/watch?v=cnwyXzY_Y1U бесік жыры https://www.youtube.com/watch?v=Zr_5t-k6RfY «Тұсау кесу» рәсімі
https://www.youtube.com/watch?v=pWZtN3tDnwA «қаз, қаз балам» әні |
Бағалауға арналған сұрақтар
| Топтарға жұмыстарын қорғау үшін 10 минут беріледі. Топтар бірін-бірін бағалауға арналған критерилер: -Гармония (модуляции) -Музыканың көңіл-күйін жеткізу. -Импровизациямен музыканың сәйкестігі. -Жанрлармен жұмыс -Шығарманың динамикасын жеткізу. -Аспаптау. -Нені жақсартуға болады. -Аранжировканың тиянақтылығы. | |
Сабақтың соңы
| Сабақ соңында кері байланыс жасау. -Осы сабақ арқылы өздеріңе не ала алдыңдар? -Нені жетілдіруіміз керек? -Қандай қиыншылықтар болды.? -Не қызықты болды? |