kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Мен ?скенде кім болам?

Нажмите, чтобы узнать подробности

ччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччччч пппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппп ссссссссссссссссссссссссссссссссссссссссс мммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммм пппппппппппппппппппппппппппппппппппп мммммммммммммммммммммммммммммммммммммммм мммммммммммммммммммммммммммммм ппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппппп рррррррррррррррррррррррррррррррр мммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммм ммммммммммммммммммммммм

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Мен ?скенде кім болам?»

Күні:17.02.2014

Тақырыбы: «Мен өскенде кім болам?»

Мақсаты:Оқушылардың ойлау қабілетін дамыта отырып,мамандыққа байланысты ұғымдарын тереңдетіп,қызығушылығын арттыру.Сурет бойынша сөздер,сөз тіркестерін және шағын мәтіндерқұрастыруға үйрету,сөзді байланыстырып сөйлеу қабілеттерін дамыту.Басқаның пікірін тыңдап,сыйлай білуге тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:түрлі мамандық иелері туралы суреттер,интерактивті тақта

Сабақ барысы:

1.Ұйымдастыру.

Достығы жарасқан, (оң қол созу)

Сыйлы біз баламыз.(сол қол созу)

Келісіп бәрімен,(бір-бірін көрсету)

Татулық табамыз.(өзін көрсету)

Бәріміз бір болсақ,(бәрә қол ұстасу)

Бәрін де жеңеміз.

Күндей боп күлімдеп,(қол жоғары көтеру)

Таудай боп өсеміз!(қолдарын жоғары ұстаған күйінде біріктіреді)

2.Жаңа сабақ .

Мұғалім:

Әзір ас жоқ дүниеде,

Сабақ өзі оқылмайды.

Көйлек өзі тоқылмайды.

Тұқым өзі себілмейді.

Үйлер өзі салынбайды.

Кендер өзі табылмайды.

Кітап өзі жазылмайды.

Барлық істің батыры-біз,

Екі қол мен ақылымыз.

Осының бәрін кім істейді? Кім айтады?

Оқушылар:

Асты кім әзірлейді?

Сабақты кім оқиды?

Көйлекті кім тоқиды?

Тұқымды кім себеді?

Үйлерді кім салады?

Кенді кім табады?

Кітапты кім жазады?

Мұғалім:Осы сөздерді бір атаумен қалай атаймыз?

Оқушылар:Мамандық.

Мұғалім:Дұрыс айтасыңдар,балалар.Ал қазірде заман талабына сай,экономикамыздың өркендеуіне байланысты қажет болатын жаңадан қолданылып жүрген мамандықтар бар.

Дизайнер

Менеджер

Мамандықтар

Адвокат



Менеджер-ағылшыннан аударғанда-басқарушы деген мағынаны білдіреді.Ол жалдамалы басқарушы,өндірісті ұйымдастырушы маман.Менеджер жан-жақты сауатты болып,ішкі және сыртқы рынокты жақсы білуі керек. (слайдтан көрсету)

Адвокат-грек тілінен аударғанда –шақырылған деген мағынаны білдіреді.

Ол-қорғаушы.Адвокат:заң мәселелері бойынша түсіндірмелер,кеңестер мен

жазбаша қорытындылар береді,талап қою арыздарын ,шағымдар мен құқықтық сипаттағы басқа да құжаттарды жасайды,анықтау,алдын-ала тергеу

органдарында,соттарда ,мемлекеттік және т.б. органдар мен ұйымдарда,

азаматтық қарым-қатынастарда жеке және заңды тұлғалардың өкілі ретінде

қатысады,оларды қорғауды жүзеге асырады.(слайдтан көрсету)

Дизайн-ең үздік үлгілер жасау.Ерекшелігі-көркем жасалған заттар мен бұйымдардың жаңа үлгілерін ойлап табу.Терминдік атауы жаңа болғанымен оның негізі ерте замандарда-ақ қалыптасқан.Мысалы,қобыз,эдомбыра,сандық,ожау,торсық, қамшы,әшекей бұйымдар.

Олай болса,мамандық иелеріне байланысты жұмбақтар шешейік.

1.Ала таяқ ұстаған,

Жол тәртібін нұсқаған.

Өміріңді күзеткен,

Ысқырығы күшті адам.Миллиционер

2.Күміс қанат,сұңқары,

Көкке еркін сүңгиді.

Бұлттан да тым әрі,

Кеткен жанды кім дейді? Ұшқыш

3.Өрнектеп ,сәндеп,

Тігістерін бүгетін.

Солпысын жөндеп,

Кім көйлек тігетін? Тігінші

4.Қалпағы ақ қарасаң,

Дәрігер емес,бірақ ол.

Дәм мәзірін қаласаң,

Алға ұсынып тұрады ол. Аспаз

5.Жалтылдап қалағы,

Салатын кім қаланы?Кірпіш қалаушы

6.Өскен шашты жаратпайтын,

Қайшысы бар жалақтайтын.Шаштараз

7.Дабылға тез жететін,

Жалынға сүңгіп кететін.

Қақалса да түтінге,

Тайсалмайтын батыл кім?

Жасқанбайтын батыр кім? Өрт сөндіруші

8.Қараңғыны қақ жарып,

Жүрген кім шам жағып? Монтер

9.Өнкей адам екі топта,

Таласып жүр бір допқа. Футболшы

10.Шың басына өрмелеп,

Күнге ұмтылар дөңгелек. Альпинист

Балалар жұбақты шапшаң,әрі дұрыс шештіңдер.Жарайсыңдар.

Балалар бүгінгі сабағымызға арнайы келген қонақтарды ортаға шақырайық.

1.Ақ халатты киемін,

Аппақ болып жүремін.

Аппақ болып жүргенді,

Өзім жақсы сүйемін.

2.Шаштарыңды қиямын,

Қастарыңды қиямын.

Үздік шебер атанған,

Мен шаштараз боламын.

3.Салып көздің қиығын,

Қарайды жұрт бұйымын.

Қона қалған бойыңа,

Менің тіккен киімім.

Қарап тұрып ауылың,

Сүйсінеді бауырым.

Тіккен оны мына біз-

Тігіншілер қауымы.

4.Іске қолым ыңғайлы,

Балғам бар тынбайды.

Кетпенді де шыңдаймын,

Шегелерді босаған,

Сол балғамен нықтаймын.

Сергіту сәті

Гүл өсірсең терлеп,

Мұның аты –еңбек.

Кесте тіксең зерлеп,

Мұның аты –еңбек.

Сабағыңды жөндеп,

Әзірлесең –еңбек.

Қиындықтың бірін,

Еңбек қана жеңбек.

«Дұрыс па,бұрыс па?» ойыны

Дұрыс болса қол көтереді,бұрыс болса көтермейді.

Қойшы балаларды оқытып жүр.

Жүргізуші машина жүргізеді.

Аспазшы үй салып жүр.

Дәрігер адамдарды емдейді.

Жазушы хат,газеттер тасып жүр.

Дәрігер етік тігіп отыр.

Мұғалім балаларды емдеп жүр.

Ұшқыш әдемі киім тігеді.

Өрт сөндіруші өрт сөндіреді.

Суретші сахнада ән айтып жүр.

«Кім тез ?» ойыны.

Мына жерде екі түрлі мамандық иелерінің қажет құралдары шашылып қалған.Осы құралдарды кім айырып жинап береді?

Тапсырмалармен жұмыс.

1.Сызба бойынша әріптерді дұрыс қой.

Т....Г.....НШ...... ӘНШ....



І, Ө







ЕТ.....КШ..... ЕСЕПШ.....

...РТ С...НД....РУШ.....

Мәтінмен жұмыс.

2.Қажетті сөздерді қой.

.......... киім тігеді. ........... сабақ береді. .............адамдарды емдейді.

.......... сиыр сауады.

Мамандық таңдау.

Көрініс: «Айгүлдің мұғалима болғысы келеді»

Автор:

1.Айгүл биыл бастауыш сыныпты тәмәмдады.Ол алғашқы ұстазы Гүлайым апайын сондайлық жақсы көреді,оған ұқсағысы-ақ келеді.Соңғы уақытта

Оны «Өскенде кім боламын ?» дегендей ой көп-көп мазалайды.Кім болушы

еді,Гүлмира апайы сияқты мұғалима болуды армандайды ғой.

Бірақ...Бірақ...

-Апа,апа деймін,тыңдашы...

-Ал ,айта ғой,құлағым сенде.

Мен өскенде Гүлмира апайдай мұғалима болғым келеді.

-Бола ғой, күнім! Оған кім бөгет жасайды?Мұратыңа жет!...

-Бірақ математика қиын ғой.Мен есепті шығара алмай қалсам,балалардан

ұят емес пе?

-Әлі өсесің...Ақылың толады.Бастауыштың есебін шығаруды оған шейін

үйренерсің,не көріпті сонша...

Айгүлді апасының жауабы иландыра қоймады.Сол құрығыр есептерді өскенде де оңай шығарарына көңілі онша сенбей тұр.Ол қатты абыржулы

-Апа,мен ойлап таптым, .-деді ол қуанып біраздан соң.

-Мен өскенде сурет сабағынан беретін мұғалима боламын.Балаларға сурет

салғызып қойып,өзім қара-а-а-ап отырамын- деді қиялға беріліп.

-Әй,ботақаным-ай,жалқаулығыңнан қашан арылар екенсің?...Бола ғой ,

бола ғой!Дегеніңе жет,-деп апасы мәз.(көрініске талдау жасау)

Мамандық таңдау-әр адамның мақсаты. «Армансыз адам-қанатсыз құспен тең» ,-дейді халық.Барлық адамның арманы болады.

Арманшыл адам болашақта дегеніне жете алады.Мамандықты әр адам өз қалауымен таңдап алады.

Мамандықтың түрі көп.Әнші -халық алдына шығып ән салады.Дәрігер- адам өмірінің арашашысы.Ұстаз-шәкірттерді білімге жетелейді.Жазушы-сөзбен адамзатты тәрбиелейді,ой салады.Адам жас кезінен терең білім алуға талпынады,көп оқиды,ізденеді.Басқа адамдардың өмірімен танысады.

«Мамандықтың бәрі жақсы» ойыны

Мақсаты:Балаларды әр түрлі мамандықпен таныстыру,еңбекті құрметтеуге

дағдыландыру,өз еліне пайдалы бола білуге тәрбиелеу.

Көрнекілік:Әр түрлі мамандықтар туралы суреттер

Ойын шарты:Суреттер тақтаға ілінеді.Бала өзі қалаған мамандығын қалап

алады да,сол мамандық туралы әңгімелейді.Неге ұнататынын,қандай жақсылығы барлығын әңгімелейді.

4 жолды өлең.(оқушылармен біріге отырып шығару)

Көп мамандық білемін,

Ойға түйіп жүремін.

Еңбек етіп жетемін,

Өз ісімді сүйемін.

Қорытынды.

-Сабақта не туралы әңгімелестік?

-Сендерге қандай мамандықтар ұнайды?

-Жақсы маман болу үшін не істеу керек?

«Болайықшы осындай» әні орындалады.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Внеурочная работа

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Мен ?скенде кім болам?

Автор: Баймаханова Амангул Жанибековна

Дата: 01.04.2016

Номер свидетельства: 313416
