Просмотр содержимого документа
«Зат есімнің жекеше және көпше түрі»
Тақырыбы:
Зат есімнің
жекеше және көпше
түрі
Зат есімнің жекеше және көпше түрі
Білімділік мақсаты:Зат есімнің жекеше және көпше түрлері туралы
түсінік беру, сөйлем ішінен таба білуге үйрету;
Дамытушылық мақсаты:Оқушының ойлау қабілетін, тілін дамыту, өз бетінше жұмыс жасауға баулу;
Тәрбиелік:Оқушыларды ұйымшылдыққа, ауызбіршілікке, бірін – бірі сыйлай білуге тәрбиелеу
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі:
Түсіндіру, сұрақ - жауап
Сабақтың формасы:
Ұжымдылық
Сабақтың бөлімдері:
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару;
Оқу құралдарын дайындату;
Сабақтың мақсатын хабарлау.
2. Үй тапсырмасын сұрау
136 бет 5 – жаттығу
а. Суретте бейнеленген зат атауларын жалқы есім бе , жалпы есім бе?
ә. Осы сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құрастырып жаз;
Есімдер
Жалқы
Балға
Жалпы
+
Дүрбі
+
Күшік
Құс
+
+
Сабақтың барысы:
Қызығушылықты ояту
Кітап Оқушы
Ақтөс Алматы
2. Ой қозғау
Балалар осы сөздердің қайсысы жалқы есім, қайсысы жалпы есім болады?
Ендеше осы сөздерге сүйене отырып, қандай сөз табының ережесін еске түсіреміз? Сонымен бүгінгі өтілетін жаңа сабағымыздың тақырыбы “Зат есімнің жекеше, көпше түрі.”
Оның сұрақтары: Кім? Не? Кімдер? Нелер?
Сұрақтары:
Тақырыбы: Зат есімнің жекеше және көпше түрі
Көпше
Жекеше
Кім?
Кімдер?
Не?
Нелер?
Оқулықпен жұмыс 1- ЖАТТЫҒУ
Сұрақтар заттардың санын анықта. Сөздерді салыстырып оқы. Олардың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?
3. Мағынаны тану
Қарбыз Қарбыздар
Қайық Қайықтар
Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді қатыстырып сөйлем құра.
(Инеліктер)
-Инеліктер ұшатын жәндік .
3 – жаттығу
Көптік жалғауларының тиістісін қосып жаз (-лар, -лер, -дар, -дер, -тар, - тер)
Ұшқыш, құс, шырша, сатушы, дәрі, тиін, маса, бала
141 бет
Сергіту сәті
2 – жаттығу Берілген сөздерді кестедегі орындарына жаз