kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кұс туралы не білемін? Зат есімнің жіктелуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі 89-сабақ

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Мұғалімнің  аты-жөні

Кударова Динара

Күні:

21.02.2023ж

Сынып: 4 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құстар туралы не білемін? Зат есімнің жіктелуі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу.

4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау;

Сабақтың мақсаты

  • Дереккөздерден қажет ақпаратты табады.
  • Сөздерді жіктеуді үйренеді.
  • Сөйлемдегі сөздерге тиісті жіктік жалғауларын қосып жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің  әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру

10 мин

Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру

  • Амандасу, түгендеу.
  • Шаттық шеңбері: «Әткеншек» әдісі.
  • Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер құрып, бір-біріне қарап тұрады. Әуен қосылғанда, сыртқы шеңбер оқушылары шеңбер бойымен дөңгелене жүреді. Бір-бірімен амандасады, жақсы көңіл-күй қалыптастырады.

 
 
 

Топқа бөлу: «Белгілер» әдісі

Шарты: әр оқушы  қораптан суреттерді  алады. Топқа бөлінеді.

  • Кімде сұлулықтың символы?
  • Кімде қайырымдылықтың символы?
  • Кімде батырлықтың, кырағылықтың  символы?
  • Бейбітшіліктің символы не?
  • Топтарға бірігеміз!

1-топ: «Аққу»

2-топ: «Қарлығаш»

3-топ: «Сұңқар»

4-топ: «Ақ көгершін»

(өз топтырының атауларына түсінік береді)

5 «Т» ережесін еске түсіру.

Сабақтағы бағалау түрлері.

Өткенді қайталау:

«Блум түймедағының алты күлтесі» әдісі

1. Қарапайым сұрақтар: Зат есім дегеніміз не?

2. Анықтаушы сұрақтар: Зат есімнің септелуі деген не?

3. Түсіндіруші сұрақтар: Тәуелдеулі зат есімнің септелуі дегеніміз не?

4. Шығармашылық сұрақтар: Берілген сөздерді септе.     Кітап, оқушы, құстар.

5. Тәжірибелік  сұрақтар: Қарамен жазылған сөздер қай септікте тұр? Жалғаулары неліктен әртүрлі?

Күндіз төбеңе шығады,

Түнде шегеге шығады.

6. Бағалау сұрақтар: ІІІ жақтағы тәуелдеулі зат есімдер септелгенде барыс, табыс, жатыс септіктеріне қандай жалғаулар жалғанады?

(түймедақ күлтелерінің артындағы сөзді оқып, сабақтың тақырыбын ашады)

  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

Шаттық шеңберін құрады.

Жаттығу жасайды.

Таңдау жасайды.

Топқа бірігеді.

Топ ережесін еске түсіреді.

Өткенді қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.

Сабақтың өн бойында «Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.

Оқушылардың бір-бірін бағалауы: «Лайк» әдісі

Қ.Б: «Смартфон» әдісі

(10 баллдық бағалау жүйесі)

.

Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді.

1балл

Суреттер

Слайд №2

Корточкалар

Слайд №4

Гүл күлтелері

Сұрақтар

 
 
 

Слайд №6

Жаңа білім

27минут

 

Жаңа сабақ

  • Бейнежазба тамашалау.
  • Мұғалімнің түсіндірмесі.
  • Әр топ атауына сәйкес жіктеу жұмыстарын жасау.(ауызша)

23-жаттығу.

«Балалар философиясы» әдісі.

  • Мәтінді  оқыңдар.
  • Мәтіндегі құстар туралы мәлімет жинандар.
  • Таныстырылым жасаңдар.

«Стопкадр» әдісі

1-топ: Сұңқар

2-топ: Бүркіт

3-топ: Үкі

4-топ: Пингвин

Саралаудың «қарқын» тәсілі жүзеге асады. Қарқыны жоғары оқушы

  • Құстар  туралы қызықты мәліметпен бөліседі.

 24-жаттығу. (жұптық жұмыс)

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

  • Ребусты шеш.
  • Кестені толтыр.

Құс атауы

Көлемі

Ерекше белгілері

Қасиеті

Пайдасы

25-жаттығу. (топтық жұмыс)

«Көгершін хаты» әдісі

  • Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетін зат есімдерді тап.
  • Бұл сөздерге жіктік жалғауларының әртүрлі жалғану себебін түсіндір.

Сергіту сәті: «Құстарды тордан құтқар» ойыны

  • Торда тұрған құстарды ағаштарға дұрыс орналастыр.

26-жаттығу. Дәптермен жұмыс.

«Көркем жаз» әдісі

  • Дәптерге жазу ережесін еске түсіру.
  • Күн ретін жазу.
  • Көркем жазу сәті.
  • Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.

Сабақты қорыту.

«Айналмалы сұрақтар» әдісі

Бүгінгі сабақта  қандай құстармен таныстық?

Құстарды қорғауымыз керек пе?

Зат есімнің жіктелуі деген не?

«Қазақ» сөзін жекеше түрде септеп бер.

«Оқушы» сөзін көпше түрде септеп бер.

Бүгінгі сабақта мақсатымызға жеттік пе?

Бейнебаян тамашалайды

Топ атауларын жіктейді.

Топпен жұмыс жасайды.

Жұппен жұмыс жасайды.

Кестені толтырады.

Топтық жұмыс жасайды.

Ойын ойнайды.

Дәптермен жұмыс жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор

- Мәтінді оқиды.

- Құстар туралы мәлімет табады.

-Мәліметпен таныстырады.

2балл

Дескриптор

- Ребусты шешеді.

-Кестені толтырады.

-Сұңқардың көлемін жазады.

-Сұңқардың ерекше белгілерін жазады.

-Сұңқардың қасиетін жазады.

-Сұңқардың пайдасын жазады.

2балл

Дескриптор

-Жіктік жалғауларына зат есімдерді жалғайды.

-Жалғаулардың әртүрлілігін түсіндіреді.

2балл

Дескриптор

- Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.

2балл

Дескриптор

-Сұрақтарға жауап береді.

1балл

Жалпы 10балл

Қазақ тілі  

4 сынып оқулығы

2-бөлім

Кітаптар

Суреттер

Таратпа қағаздар

Таратпа қағаздар

Суреттер

Дәптер

Wordwall бағдарламасы

Қорытынды

3 мин

Кері байланыс: «Whatapp» әдісі

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

Сен үшін не қиын болды?

Саған қандай тапсырма қызықты болды?

Үй тапсырмасы: 27-жаттығу

Өзінің сабақтағы жұмысын  бағалайды.

Күнделікке тапсырма жазып алады.

Таратпа қағаздар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кұс туралы не білемін? Зат есімнің жіктелуі»


Қазақ тілі 89-сабақ

Бөлім:

Қоршаған ортаны қорғау

Мұғалімнің аты-жөні

Кударова Динара

Күні:

21.02.2023ж

Сынып: 4 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құстар туралы не білемін? Зат есімнің жіктелуі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.2 – жіктік жалғауларының қолданысын білу.

4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау;

Сабақтың мақсаты


  • Дереккөздерден қажет ақпаратты табады.

  • Сөздерді жіктеуді үйренеді.

  • Сөйлемдегі сөздерге тиісті жіктік жалғауларын қосып жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру

10 мин







Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру

  • Амандасу, түгендеу.

  • Шаттық шеңбері: «Әткеншек» әдісі.

  • Оқушылар ішкі және сыртқы шеңбер құрып, бір-біріне қарап тұрады. Әуен қосылғанда, сыртқы шеңбер оқушылары шеңбер бойымен дөңгелене жүреді. Бір-бірімен амандасады, жақсы көңіл-күй қалыптастырады.








Топқа бөлу: «Белгілер» әдісі

Шарты: әр оқушы қораптан суреттерді алады. Топқа бөлінеді.

  • Кімде сұлулықтың символы?

  • Кімде қайырымдылықтың символы?

  • Кімде батырлықтың, кырағылықтың символы?

  • Бейбітшіліктің символы не?

  • Топтарға бірігеміз!


1-топ: «Аққу»

2-топ: «Қарлығаш»

3-топ: «Сұңқар»

4-топ: «Ақ көгершін»

(өз топтырының атауларына түсінік береді)


5 «Т» ережесін еске түсіру.

Сабақтағы бағалау түрлері.


Өткенді қайталау:

«Блум түймедағының алты күлтесі» әдісі

1. Қарапайым сұрақтар: Зат есім дегеніміз не?


2. Анықтаушы сұрақтар: Зат есімнің септелуі деген не?


3. Түсіндіруші сұрақтар: Тәуелдеулі зат есімнің септелуі дегеніміз не?


4. Шығармашылық сұрақтар: Берілген сөздерді септе. Кітап, оқушы, құстар.


5. Тәжірибелік сұрақтар: Қарамен жазылған сөздер қай септікте тұр? Жалғаулары неліктен әртүрлі?

Күндіз төбеңе шығады,

Түнде шегеге шығады.


6. Бағалау сұрақтар: ІІІ жақтағы тәуелдеулі зат есімдер септелгенде барыс, табыс, жатыс септіктеріне қандай жалғаулар жалғанады?

(түймедақ күлтелерінің артындағы сөзді оқып, сабақтың тақырыбын ашады)


  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау




Шаттық шеңберін құрады.


Жаттығу жасайды.












Таңдау жасайды.


Топқа бірігеді.















Топ ережесін еске түсіреді.










Өткенді қайталауға арналған сұрақтарға жауап береді.
















Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.

Сабақтың өн бойында «Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.




Оқушылардың бір-бірін бағалауы: «Лайк» әдісі





Қ.Б: «Смартфон» әдісі

(10 баллдық бағалау жүйесі)

.













Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді.

1балл















Суреттер



Слайд №2














Корточкалар


















Слайд №4





Гүл күлтелері











Сұрақтар

















Слайд №6

Жаңа білім

27минут












Жаңа сабақ

  • Бейнежазба тамашалау.

  • Мұғалімнің түсіндірмесі.

  • Әр топ атауына сәйкес жіктеу жұмыстарын жасау.(ауызша)


23-жаттығу.

«Балалар философиясы» әдісі.

  • Мәтінді оқыңдар.

  • Мәтіндегі құстар туралы мәлімет жинандар.

  • Таныстырылым жасаңдар.


«Стопкадр» әдісі

1-топ: Сұңқар

2-топ: Бүркіт

3-топ: Үкі

4-топ: Пингвин

Саралаудың «қарқын» тәсілі жүзеге асады. Қарқыны жоғары оқушы

  • Құстар туралы қызықты мәліметпен бөліседі.


24-жаттығу. (жұптық жұмыс)

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

  • Ребусты шеш.

  • Кестені толтыр.

Құс атауы

Көлемі

Ерекше белгілері

Қасиеті

Пайдасы








25-жаттығу. (топтық жұмыс)

«Көгершін хаты» әдісі

  • Берілген жіктік жалғауларына сәйкес келетін зат есімдерді тап.

  • Бұл сөздерге жіктік жалғауларының әртүрлі жалғану себебін түсіндір.


Сергіту сәті: «Құстарды тордан құтқар» ойыны

  • Торда тұрған құстарды ағаштарға дұрыс орналастыр.


26-жаттығу. Дәптермен жұмыс.

«Көркем жаз» әдісі

  • Дәптерге жазу ережесін еске түсіру.

  • Күн ретін жазу.

  • Көркем жазу сәті.

  • Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.


Сабақты қорыту.

«Айналмалы сұрақтар» әдісі

Бүгінгі сабақта қандай құстармен таныстық?

Құстарды қорғауымыз керек пе?

Зат есімнің жіктелуі деген не?

«Қазақ» сөзін жекеше түрде септеп бер.

«Оқушы» сөзін көпше түрде септеп бер.

Бүгінгі сабақта мақсатымызға жеттік пе?


Бейнебаян тамашалайды


Топ атауларын жіктейді.



Топпен жұмыс жасайды.














Жұппен жұмыс жасайды.


Кестені толтырады.










Топтық жұмыс жасайды.












Ойын ойнайды.




Дәптермен жұмыс жасайды.







Сұрақтарға жауап береді.









Дескриптор:

- Мәтінді оқиды.

- Құстар туралы мәлімет табады.

-Мәліметпен таныстырады.

2балл










Дескриптор:

- Ребусты шешеді.

-Кестені толтырады.

-Сұңқардың көлемін жазады.

-Сұңқардың ерекше белгілерін жазады.

-Сұңқардың қасиетін жазады.

-Сұңқардың пайдасын жазады.

2балл




Дескриптор:

-Жіктік жалғауларына зат есімдерді жалғайды.

-Жалғаулардың әртүрлілігін түсіндіреді.

2балл











Дескриптор:

- Көп нүктенің орнына тиісті жіктік жалғауын қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады.

2балл



Дескриптор:

-Сұрақтарға жауап береді.

1балл

Жалпы 10балл

Қазақ тілі

4 сынып оқулығы

2-бөлім




Кітаптар
















Суреттер

Таратпа қағаздар












Таратпа қағаздар












Суреттер






Дәптер









Wordwall бағдарламасы





Қорытынды

3 мин


Кері байланыс: «Whatapp» әдісі


Бүгінгі сабақта не үйрендің?

Сен үшін не қиын болды?

Саған қандай тапсырма қызықты болды?


Үй тапсырмасы: 27-жаттығу

Өзінің сабақтағы жұмысын бағалайды.


Күнделікке тапсырма жазып алады.


Таратпа қағаздар



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Кұс туралы не білемін? Зат есімнің жіктелуі

Автор: Кударова Динара Джалгабаевна

Дата: 16.05.2023

Номер свидетельства: 631661
