| Тақырыбы | Сөйлемнің түрлері.  Хабарлы сөйлем | 
  | Мақсаты | Сөйлемнің мағыналық түрлерімен таныстыру, | 
  | Түйінді идея | Сөйлемнің мағыналық түрлерін танып үйрену | 
  | Күтілетін нәтиже | Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай төрт түрге  бөлінетінін  біледі, жұптық және топтық жұмыстар арқылы өз ойларын дәлелдеп үйренеді. | 
  | Модульдер | Оқытудағы жаңа тәсілдер (диалогтық оқыту), АКТ, Сыни тұрғыдан ойлау | Қолданылатын әдіс- тәсілдер | Топтық,жұптық жұмыс, Венн диаграммасы, инсерт,  | 
  | Сабақ кезеңдері | 
  | Білім | тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | модуль | ресурс | 
  | Білу (7мин) | Өтілген тақырыпты еске түсіру | Сәлемдеседі,Оқушыларды зергерлік бұйымдар арқылы топқа бөледі. Бағалау парақта-рын таратады. үй тапсырмасын тексереді | Сәлемдесіп, оқу құралдарын дайындайды, топқа бөлінеді.      Берілген сұраққа жауап береді, | Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер | 8-сынып оқулығы,Зергерлік бұйымдар суреті, | 
  | Түсіну(23мин) | Мәтінмен танысу. 4 түрлі сөйлем беріледі.Хабарлы-сұраулы, Х-лепті, Х-бұйрықты | Тапсырмаларды береді және оқушыларды бақылайды. | Топпенталқылайды,  біреуі шығып, постер қорғайды.Берілген сөйлемдердің бір-бірінен ерекшелігін түсіндіреді | Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер | дәптер | 
  | Қолдану(8 мин) | 3- тапсырма15-жаттығу   |  Тапсырма береді, бақылайды, көмектеседі3 топқа бөлініп беріледі   | Жеке жұмыс-мәтінмен танысады.Топтық жұмыс-сөйлем түрлеріне мысал келтіреді, дәптерлеріне жазады | Сыни тұрғыдан ойлау | Түртіп алу | 
  | Талдау(5 мин) | 16-жаттығу | Тапсырма береді, бақылайды, | Мәтіндегі азат жолдағы сөйлем санын анықтау | Сыни тұрғыдан ойлау | дәптер | 
  |  Жинақтау(2 мин) | Сабақ туралы өз ойларын жаздыру | Рефлекция жаздырады | Рефлекция жазады, мұғалімге береді | Жаңа әдіс-тәсілдер | Стикерлер, түрлі-түсті маркерлер | 
  | Бағалау(1 мин) | Өзін- өзі бағалау | Оқушылардың бағалауларын жинайды, қорытынды бағасын қояды | Бағалау бетшелерін тапсырады | Жаңа әдіс-тәсілдер | Бағалау бетшелері,смайликтер | 
  | Кейінгі тапсырма |  17-жаттығу. Мәтіндегі сөйлемдердің ара жігін  ажырату. «Қазақ жері-ежелгі адамдар мекені» тақырыбында эссе |