Просмотр содержимого документа
«Разработка урока казахского языка»
Пән: Қазақ тілі
Күні:28.11.2016 жылы
Тақырып: Менің мектебім
Мақсаты:
Білімділік: Жаңа тақырып бойынша еркін әңгімелеуге үйрету;
Дамытушылық: Сұрақ қойып, сұрақтарға дұрыс жауап беруге дағдыландыру; сөздік қорын молайту; Тәрбиелік: мектепке, білімге деген сүйіспеншіліктерін арттыру; білім ордасын қастерлеуге тәрбиелеу. Көрнекілігі: оқулық, суреттер, стикер, жаңа сөздер, үлестірмелі карточка. Сабақтың типі: жаңа тақырып беру, ауызекітілде сөйлету
Сабақтың формасы: топтық жұмыс Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру
Қайырлы таң, әлем!
Қайырлы таң, аспан!
Қайырлы таң, сен!
Қайырлы таң, мен!
Қайырлы таң, мұғалім!
Үй тапсымасын тексеру: карточка бойынша екі топқа үйге берілген сөздер бойынша жұмыс жасау, яғни 1 топ сөзде неше әріп, неше сөз, жуан не жіңішке сөз екенін анықтау, және сөз тіркесін құрату. 2 топ сөздерде неше буын, буын түрлерін ажыратып, сөйлем құрастыру. II. Жаңа сабақ 1.Мұғалім сөзі: Бұл ғимарат қабатты. Ішінде түрлі кабинеттер орналасқан. Мұнда көп дарынды, ақылды, мейірімді балалар және үлгі болатын, көп нәрсені үйретін ересек адамдар күнде тыным таппай жұмыс істейді. Бұл ғимартта білімді болып шығасын. Сонымен мына оқыған мәтінім не туралы айтылған?
Ал сендер қандай мектепте оқисыңдар.
Дұрыс, ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:Менің мектебім
Қане балалар сабағымызға мақсат қояйық.
Оқушылар мақсатын айтып,мен өзімнің мақсатымды айтып шығамын.
Тән дыбыстармен жұмыс жасау.
Бағалау. Тақтаға пакат іліп қоямын. Әр тапсырмадан кейін түстер бойынша баға қояды.
жасыл-5
сары -4
көк-3
Жаңа сөздермен жұмыс жасау.
Күрделі-капиталый
Жөңдеу-ремонт
Мұражай-музей
Толды-исполнилось
Балалар мына тақтада мектеп ғимаратының төбесі ғана берілген, қабырғаларын салу үшін бізге сабақта еңбектену керек, яғни тапсырмалар орындау керек.
1 тапсырма. Мәтінмен жұмыс жасау.
Бұл Димитров атындағы №1 орта мектебі. Ол Фрунзе көшесінде орналасқан. Ғимарат үш қабатты. Мектеп 1934 (бір мың тоғыз жүз отыз төртінші) жылы 1 қыркүйекте ашылды. 2013 (екі мың он үшінші) жылы мектепке күрделі жөңдеу жұмыстары жасалды. Мектепте пән қабинеттер, акт залы, асхана, спорт залы, кітапхана, мұражай бар. Осында 490 (төрт жүз тоқсан)оқушы оқиды, және 70 (жетпіс) мұғалім жұмыс істейді. Биыл еліміздің Тәуелсіздігінің 25(жиырма бес) жылдығына орай, мектеп 82(сексен екі) жасқа толды.
Жаңа сөздер:( слова переводы)
Биыл-в этом году
Еліміздің Тәуелсіздігінің 25 (жиырма бес) жылдығына орай, мектеп 82 (сексен екі) жасқа толды -в связи 25 летием Независимости страны, школе исполнилась 82 года.
1 топ 1.Бұл қандай мектеп?
2 топ 2.Мектеп қандай көшеде орналасқан?
1 топ 3.Нешінші жылы мектеп ашылды?
1 топ 4.Мектеп ғимараты неше қабатты?
2 топ 5.Мектепте не бар?
1 топ 6.Мектепте неше оқушы оқиды?
а) мәтінді екі топ тізбектеп оқып, аударады. және бір-біріне сұрақтар қояды.
Бірінші кірпішті салады.
2 тапсырма. Мектеп сөзін 1 топ тәуелдеу, 2 топ септеу.
Екінші кірпішті салады.
3 тапсырма. Мектептерімізден деген сөзінен 2 топ 3 жаңа сөз құру.
Үшінші кірпіш салады.
Сергіту сәті: Менің мектебім өлеңін айту.
III. Жаңа тақырыпты бекіту
4 тапсырма топтық жұмыс
1 топқа біздің мектеп туралы постер жасау.
2 топ мектеп сөзіне Синквейн арқылы өлең құру.
Төртінші қабырға салу
IV. Сабақты қорыту - Бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық? -мектебіміз кашан ашылды? - ғимарат неше қабатты?
-мектеп сендерге не үйретеді?
- мектеп білімді, сауатты болуға үйретеді.
V. Үйге тапсырма:
1 топқа Мектеп туралы өлеңді тауып мәнерлеп оқу
2 топқа 3 мақал-мәтел жазып, жаттау. Рефлексия: екі жұлдыз, бір тілек.
Мектебіміздің ауласы әдемі, көрікті болу үшін мынау мектеп ғимаратының алдына гүл егейік.