Просмотр содержимого документа
«Разработка урока казахского языка»
Сабақтың тақырыбы: Біздің отбасымыз
Сабақтың мақсаты:
1)Лексикалық тақырыпқа байланысты сөздерді дұрыс қолдана білу, дұрыс сөйлем құра білу; 2) Тіл байлығын арттыру, сөздік қорын молайту, ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту. 3) Үлкендерді сыйлауға баулу.
Сабақтың түрі: пысықтау сабақ, дәстүрлі емес. Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап, әңгімелеу. Ресурстар: интербелсенді тақта, суреттер, оқулық.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1) Рефлексия 2) «Миға шабуыл» - Фонетика нені зерттейді? - Қазақ тілінде неше әріп бар? - Неше дыбыс? т.б.
ІІ. Жаңа сабақ: 1) Кроссворд шешу (Отбасы)
- Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Біздің отбасымыз». (сабақтың мақсаттарымен таныстыру). - «Ассоциация» отбасы сөзіне қатысты сөздерді табу(сөздер қиылып, конвертте беріледі).
Әже Ата Әке Үлкен Тату Ана Үлкен емес Іні Сіңлі Аға Қарындас Әпке Нағашы Дәптер Көше Оқулық Буын Жіңішке Әріп Қатаң Жуан Отан Ұяң Үнді
Менің атым-Айдар.Біздің отбасымыз.Біздің огтбасымызды төрт адам бар.Олар-әке-шешем,қарындасым және мен.Менің әкемнің аты-Қайрат.ол 40 жаста.Ол күшті және ақылды.Менің анамнаң аты-Раушан.ол 35 жаста.Менің анам әдемі және мейірімді.Менің қарындасымның аты-Маржан.ол үш жаста. Менің қарындасым ақылды және сүйкімді.Мен отбасымды жақсы көремін.
3-тапсырма.Толықтырып жаз.
Менің атам . . . Менің анам . . . Менің інім . . .
Менің әжем . . . Менің ағам . . . Менің қарындасым . . .
Менің әкем . . . Менің әпкем . . . Менің сіңлім . . .
ІІІ. Сабақты бекіту: 1) «Ыстық орындық» (бір оқушы орындыққа отырады, қалған оқушылар оған өткен тақырыптарға байланысты сұрақтар қояды). 2) «Акроөлең» (оқушылар әр дыбысқа екі сөзден жазады) О – Отан, орындық Т - тақта, тоғыз Б – бор, бұрыш А – ата, аға С – сабақ, сынып Ы–ыдыс, ынтымақ ІV. Үйге: «Отбасы» туралы мақал жаттап келу. V. Бағалау
Сабақтың тақырыбы: Біздің отбасымыз
Сабақтың мақсаты:
1)лексикалық тақырыпқа байланысты сөздерді дұрыс қолдана білу, дұрыс сөйлем құра білу; 2) тіл байлығын арттыру, сөздік қорын молайту, ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту, мәнерлеп оқуға жаттықтыру; 3) үлкендерді сыйлауға баулу, қазақ тілінде сауатты жазуға баулу.
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Миға шабуыл» (сұрақ-жауап) - Фонетика нені зерттейді? - Қазақ тілінде неше әріп бар? - Неше дыбыс? т.б.
ІІ. Жаңа сабақ: 1) Өтілген жаңа сөздерді қайталау, ауызша сөйлемдер құрастыру. Сүйкімді-симпотичный (-ая)
Мейірімді –добрый (-ая)
2) сұрақ-жауап.(Мұғалім сұрақ қояды,оқушылар жауап береді.)
1.Сенің отбасың қандай?
2.Отбасыңда неше адам бар?
3.олардың аты-жөні кім және неше жаста.
Дәптермен жұмыс. (әр түрлі суреттерден сөйлемдер құрап,дәптерге жазу)
Сергіту сәті «Бес саусақ»
3) Мәтінмен жұмыс (тақырыпқы байланысты мәтін): а) мәтінді мәнерлеп оқу; ә) қиын, түсініксіз сөздерді талқылау, б) сұрақ-жауап.
ІІІ. Сабақты бекіту: 1) «Ыстық орындық» (бір оқушы орындыққа отырады, қалған оқушылар оған өткен тақырыптарға байланысты сұрақтар қояды). 2) Есте сақта (оқушылар сөздерді бірнеше рет қайталап,есте сақтап алады.)
ана әке-шеше
шеше ата-ана
ІV. Үйге: «Отбасы» туралы мақал жаттап келу. V. Бағалау