Күні: 02.09. 2014 сыныбы: 2 Пәні: дүниетану |
Сабақтың тақырыбы | Адам өміріне не қажет? |
Сілтеме | Алматы "Атамұра"2013 жыл |
Мақсаты | 1.Оқушыларға адам тіршілігіне,өміріне қажетті табиғи жағдайлар – ауа,су,жылу,жарық, тағам туралы түсінік беру. «Қажеттілік»сөзінің мағынасын ұғындыру. 2.Сыни ойлау қабілеттерін дамыту. 3.Өзін-өзі құрметтеуге тәрбиелеу. |
Оқыту нәтижесі | Оқушылар адам тіршілігіне,өміріне қажетті табиғи жағдайлар – ауа, су, жылу,жарық, тағам екендігін білетін болады .Сонымен қоса «Қажеттілік» сөзінің мағынасын біледі.Сыни ойлау қабілеттерін дамиды.Өзін-өзі құрметтей алады. |
Түйінді идеялар | Адам өміріне қажетті жағдайларды ажырату. |
Дереккөздер мен жабдықтар: | Дүниетану әдістемесі, флипчарт, жеке әріптер, суреттер. |
Әдіс-тәсілдер | Сыни тұрғыдан ойлау:ой қозғау, ой толғаныс, топтық тапсырма. АКТ |
Блум таксаномиясы | 7 модуль | Сабақтың мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс -әрекеті | Бағалау |
| Жас ерекшеліктеріне қарай білім беру | Оқушыларды топқа бөлу. Оқушыларға жеке – жеке әріптер таратылып беріліп, сөздер құрауды тапсырады. Ойын: «Гүл құрастыру» Ойыны арқылы топ ережесін құру. | Оқушылар сол әріптерді қатыстырып ауа, жарық, жылу, тамақ, су деген сөздерді құрап, топқа бөлінеді. Гүл күлтешелеріне топ ережелерін жазады. | Мадақтау |
Білу | Сыни ойлау | Ой қозғау. Адам өміріне не қажет? Шөлдедің ? Саған не қажет? Қарның ашты. Өзіңді қалай сезінесің? Саған не қажет? Ал енді ауаның қаншалықты қажет екенін өзің байқап көр. Мұрының мен аузыңды қолыңмен мықтап жап та, іштей сана. Алпысқа дейін санап үлгерер ме екенсің? Не болды? Нені қажетсінесің? | Өз ойларын ортаға салады, бір –бірінің пікірлерін тыңдайды. | Мадақтау, мақтау |
Түсіну | | Топтастыру. Топтастыру стратегиясы арқылы оқушылар өз ойларын айтып шығу тапсырылады. Қажеттілік
Су тамақ ауа жарық жылу Оқулықпен жұмыс. Өз беттерімен мәтінді оқып, ойларын қорытуды тапсырады. | Берілген топтастыру стратегиясына қарап оқушылар өз ойларын айтып шығады. Мәтінмен танысып, ойларын қортындылайды. |
Жұлдызшалар-мен бағалау |
Қолдану | Оқытудағы жаңа тәсілдер. Топтық жұмыс | Төмендегі өлең шумағын оқы. Өлең шумағы саған қандай әсер берді? Алақай, алақай! Күн шықты, күн шықты, Жер үстіне нұр шықты Адамға Күн көзі не үшін қажет? Токты қосып жарық қып алуға да болар. Ойыңды дәлелде. | Ойларыңды дәлелде. | Жұлдызшалар-мен бағалау |
Талдау | Сыни ойлау Дарынды, талантты баламен жұмыс | Адам өміріне қандай жағдайлар қажет? Өз ойыңды дәптеріңе жаз. Адам өзіне қажетті жағдайды қайдан алады, мысалы, жылуды? | Өз ойларын дәлелдеп дәптерге жазады. жылу | Жұлдызшалармен бағалау |
Жинақтау | Сыни ойлау | Шығармашылық тапсырма Бес жолды өлең стратегиясы Не? күн Қандай? Жарық, жылы, ыстық Не істейді? Жылуын, жарығын береді. Мағыналас сөз: шуақ Сөйлем: Күн көзін бұлт бапасын. Сергіту сәті. «Ыстық орындық» ойыны. Бір оқушы ыстық орындыққа отырғызылады. Қалған оқушылар сұрақтар қояды. Егер сұрақтарға жауап бере алмаса, ол оқушы айыбын өтейді. | Бес жолды өлең құрастырады. Сұрақтарға жауап береді. | Жұлдыз-шалармен бағалау |
Бағалау | Сыни ойлау | Семантикалық карта. Табиғат адамға не береді? | жылу | ауа | білім | жарық | тамақ | су | Таби-ғат адам-ға | + | + | - | + | + | + | | Оқушылар интербелсенді тақтаға картаны толтырады.
| Жұлдыз-шалармен бағалау |
| Рефлексия | Күн шуағына кері байланыс жасау тапсырылады. «Менің ағашым» өз-өздерін бағалау | Оқушылар пікірлерін жазады. | |