Кожагельдиева Мейрамкуль Амреевна.
Алматы қаласы №155 ЖББМ қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі.
Қазақ әдебиеті | 6-сынып Мұғалім: Кожагельдиева.М.А |
Тақырыбы | А.Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі. |
Мақсаты | .Оқушылардың ұлы ақын туралы білімдерін тереңдету;өлеңдерінің тақырыптары туралы түсінік беру; «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнын түсіндіру;жамандықтан жиреніп,жақсылыққа ұмтылуға тәрбиелеу. |
Жалпы мақсат | Өз ойын еркін жеткізе білуге дағдыландыру,мәнерлеп оқу дағдысын дамыту,сөздік қорларын толықтыру. |
Күтілетін нәтиже | Оқушылардың әдеби тілде ойлап, қорытынды шығара білу қабілеттері, ой-өрісі дамиды |
7 модульдің қолданылуы | “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.Интербелсенді әдіс. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Пин-понг» әдісі, «Серпілген сауал» әдісі, «INSERT» әдісі. |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, |
Ұйымдастыру кезеңі | Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларды «Атом. Молекула» тренингі арқылы топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін. | Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады. Әр топ топбасшысын сайлайды. |
Сабақ кезеңдері | Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті |
Қызығушылық тарын ояту | «Пин-понг» әдісі. Әдебиет теориясы. | Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау | Өткен тақырыптар бойына сұрақтарға жауап береді, топпен өз білімдерін көрсетеді |
Үй тапсырмасын сұрау. | Шоқан туралы ойларымен бөлісу. | | өз пікірлерін ортаға салады., ой бөлісу. |
Жаңа сабақ Білу | « INSERT» әдісі. | Абай туралы мәліметпен « « INSERT» әдісін пайдаланып танысу. « V»-білемін,маған таныс ақпарат « +»-мен үшін жаңа ақпарат «-»-мен үшін түсініксіз ақпарат «?»-мені таңғалдырды | Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тақтаға шығып тапсырманы қорғау |
| «Австралиялық жаңбыр» атты жаттығу жасау | Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Мұғалім көрсеткендей жаттығулар жасайды. |
| Сөздік жұмысын жүргізу. | Серпілген сауал әдісі арқылы жаңа сөздерді есте сақтау. | Әр топ сөз тіркестерінен сөйлемдер құрастырады |
Түсіну | Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі | Өлеңді мәнерлеп оқу.Оқу үлгісін мұғалім көрсетеді. | Топ мүшелері өлеңді оқып шығады. |
Талдау Жинақтау | | Венн диаграммасы арқылы адам бойындағы қасиеттерді салыстыру. Өлеңнің басты идеясын топтастыру | Әр топ өз жұмысын көрсетеді |
Қортындылау | | 1-топ.Абай туралы білетіндерін тірек сөздер арқылы көрсетеді. 2-топ.Абайға мінездеме береді. 3-топ.Бала Абайға хат жазу. | Әр топ өз бетінше жұмыс жасайды және оны қорғайды. |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау, Бағдаршам арқылы бағалау. | Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату. | Топ басшылары бағалайды. |
Үйге тапсырма | | 1.Өлеңді жаттау. 2.Қосымша дереккөздерінен бала Абай туралы қызықты мәліметтер тауып келу. | |
Рефлексия | Стикерлерді толтыру | Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну | Ұсынылған стикерді толтыру |