Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2-бөлім. А : Сәндік- қолданбалы өнер. | Мектеп: №5 мектеп-лицец |
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: Құдабаева А.Б. |
Сынып: 6 в | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақ тақырыбы | Бұйым көркемдеп безендіру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.2.3.2-Ажырайтын және ажырамайтын біріктіру әдістерін қолданып, бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасау 6.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану. |
Сабақ мақсаттары | Бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасауды үйрену. Бұйымдарға қазақ ұлттық мәдениет элементтерін қолдана білу. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып материалдар мен құралдарды қолдана алу. |
Бағалау критерийлері | Бірнеше бөлшектерден тұратын бұйым жасайды. Ұлтық элементтерді бұйымға қолданады. Материалдар мен құралдарды қолдануда қауіпсіздік техникасын сақтайды. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Бұйым туралы ауызша және жазбаша түрде баяндама жасап ойын түсіндіріп береді. Пәндік тіл және терминология: Зергерлік, білезік, жүзік, сақина, сырға, өңір жиек, алқа, бойтұмар, шашбау, шолпы. Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер: ............. әшекей бұйым жасауда қандай заңдылықтарды ескерген? Мен бұл.........таңдау себебім, ... Мен бұны ... материалдан жасалғанын білдім. Мен ... ........пайдалы жақтарын білемін. Мен ... материалдар мен құралдарды қолданғанын білдім. Бұйым мынадай ............. тұрады |
Құндылықтарды дарыту | Өнерге қызығушылықтарын арттыру, өнерді құрметтеу. Мектеп және қоғам ережелерін, заңдылықтарын және құндылықтарын құрметтеу. |
Пәнаралық байланыстар | Тарих, сызу пәндерімен тығыз байланыста болады. |
АКТ қолдану дағдылары | Бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалана білуде және ерекшеліктері мен дәстүрлі түрлерін зерттеуде АКТ қолданады . |
Бастапқы білім | Зергерлік бұйым нобайын орындай алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу. Интерактив тақтасында сабақтың тақырыбы, мақсаты көрсетіледі. Біріктірілетін немесе қосылатын зергерлік бұйымдар туралы видео көрсету. Дайынзергерлік өнер бұйымдарының үлгілерін көрсету. | https://kk.wikipedia.org/wiki/ Зергерлік бұйымдар |
Сабақтың ортасы | Оқушылар осы сабақта жасалған нобайлары мен жоспарларына іске асыру мақсатында, қолайлы материалдардан; фольга, сым, картон т.б. өздері таңдаған әшекейлі бұйымдарды жасайды. Мысалы; қапсырма (қыз - келіншектер киімінің екі өңірін қаусырып, іліп тұратын ілгек), әшекейлі сырға, білезік, шолпы және т.б. Оларға әр алуан әшекей тастар салынады. Бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану қажет. Сабақтағы жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау керек. Бұйым жасау мысалы: қапсырманың қалып үлгісін жасап, қатырма қағазға түсіреміз де қиып аламыз. Қалып үлгіні фольганың бетіне қойып, жан - жағын сызамыз. Бүктеу үшін 1см - дей артықтау алып, оны қиып аламыз. Қатырма қағаздан жасалған қапсырманы фольгамен қаптап, жиектерін тегістеп бүктейміз. Қапсырманың бетіне қарындашпен әр түрлі өрнектерді ойып саламыз. Жұмыс аяқталғаннан кейін аудитория назарына ұсынылады. Қорытынды сұрақтары: 1.Әшекей бұйымдарды ата? 2. Зергерлік бұйымдарды қандай тастармен әшекейлейді? 3.Зергерлік бұйым жасаған кезде қандай әдіс тәсілдерді қолдандың? 4. Жұмыс барысында қиындықтар кездесті ме және қандай жетілдіру амалдарын пайдаландың? Жұмыстар бүкіл сынып алдыңда талқыланып бағаланады. | Керек болатын заттар; фольга, сым, картон, әшекейге арналған түрлі түсті тастар, бисерлар, қайшы, кеңсе пышағы, бояу түрлері, желім т.б. заттар Қазақтың ұлттық әшекейлері https://www.youtube.com/watch?v=20wZuCDpxQM Зергерлік өнерді жаңғыртушы шебер https://www.youtube.com/watch?v=IPCq1mtmHUU Полимерді ермек саздан сырға жасау. https://www.youtube.com/watch?v=f6UswEb4ZyI |
Сабақтың соңы | Оқушылар жеке және топта орындаған жұмыстарының нәтижелерін көрсетеді. Жұмыстар критерийлербойынша бағаланады. | |
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерін қарым-қабілетіне қарай таңдай алады.Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді. . | Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды. Кері байланыс алады. | Егеулер,қайшы, түрлі формадағы шеку немесе із түсіру құралдары т.б. заттар мен материалдарды қолданып жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |