kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бұйым өру көркем еңбек пәнінен

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұйым өру түрлері туралы мағлұмат алады. Газеттен қаламсалғышты спиральды өру әдісі арқылы өріп жасау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бұйым өру көркем еңбек пәнінен»

28 Қысқа мерзімді жоспар «Бекітемін»

Мектеп директоры

____ Ә. Мелдебек

14.12.2017 ж


Ұзақ мерзімді жоспар:

Сәндік - қолданбалы өнер.


Мектеп: І.Есенберлин атындағы жалпы орта мектебі

Күні: 14.12.2017 ж.


Мұғалімніңаты-жөні: Абдикова Махфуза

Сынып: 5-сынып (ұлдар).


Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы


Бұйым өру .


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.3.2-Түрлі конструкциялық, табиғи және жасанды материалдардан қарапайым бұйым дайындау

5.2.3.3- Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

5.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ширатылған газеттен спиральды өру арқылы жасалатын түрлі бұйымдар туралы түсінік қалыптастырады, ширатылған газеттен қаламсалғышты спиральды өріп жасайды.

Көптеген оқушылар: Ширатылған газеттен спиральды өру арқылы жасалатын түрлі бұйымдар туралы түсінік қалыптастырады, ширатылған газеттен түзу, ретімен орналастырылған спиральды өріп жасайды.

Кейбір оқушылар: Ширатылған газеттен спиральды өру арқылы жасалатын түрлі бұйымдар туралы түсінік қалыптастырады, ширатылған газеттен түзу, ретімен орналастырылып, түстік шешімін жақсы таңдап, нақышына келтіріп спиральды өріп жасады.


Бағалау критерийлері

  • Ширатылған газеттен спиральды өру арқылы жасалатын түрлі бұйымдар туралы түсінік қалыптастырады;

  • Ширатылған газеттен түзу, ретімен орналастырылып, түстік шешімін жақсы таңдап, нақышына келтіріп спиральды өріп жасады.



Тілдік мақсаттар



Оқушылар: Түс, Цвет, Colour

Оқушылар орындай алады:

Бұйым жасаудағы өзінің және өзгенің шығармашылдық идеясын, ойын түсіндіріп береді.

Пәндік тіл және терминология:

тоқыма, aлаша, кілем, қамшы, былғары, бисер, ши

Диалогқа/жазбаға қажетті тіркестер:

-Өздеріңе ұнаған өру техникасы түрін атаңдар.

-Өру дегеніміз не?

-Спиральды өру сенің ойыңша оңай ма ?

Құндылықтарды дарыту



Басқа адамдардың еңбегін құрметтеу.

Бір-біріне деген сенімге негізделіп құрылған қарым-қатынас

құрметтеу

Пәнаралық байланыстар

тарих, орыс тілі, математика

АКТ қолдану дағдылары

Бұйым өру өнеріне қатысты материалдарды көрсетуде АКТ қолданады.

Бастапқы білім

Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу.

С а б а қ б а р ы с ы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут



Өткенді қайталау

3 минут



Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды орналастыру, амандасу, құралдарын дайындау.

Аттары жазылған стикерлерді таңдап, артында жазылған сандар арқылы топқа бөлінеді.

Өткен тақырыптарды қайталау мақсатында «Қадамдар сөйлейді» әдісін орындауға тапсырма беріп, орындалу ережесімен таныстырады. Ереже бойынша тақтада көрсетілген суретті көріп, онда бейнеленген өнер туындысының қай жанрға жататынын әңгімелеп айтып беріп орындайды.














Оқулық, құрал-жабдықтар



Түрлі-түсті стикерлер











Сабақтың ортасы

3 минут













































































Көрсету

4 минут














































Жеке жұмыс

25 минут





Бұйым өру





1.Бұйым үлгілерін қарастырыңдар. Жұмыстар қандай материалдардан орындалған ?

2.Өру техникасы бірдей ме ?






Ши-өрудің ежелден келе жатқан түрлерінің бірі. Ши-ши өсімдігінің (атауы да содан тараған) немесе қамыстың сабақтарынан өрілген тоқыма. Өру өнері Қазақстанда ертеден тараған.




Қазақ қолөнерінің ши тоқыманың негізгі үш түрі болған. Олар: өре ши-ши сабақтарын қарапайым өну; шабақ ши –сабақтары түрлі түсті жүнге оралып, барлығы тегіс түрлі түсті жолақтардың кезектесуін құрайтын ши тоқыма; шым ши-киіз үйдің керегесі мен туырлығы арасына ілінетін өрнекті ши тоқыма.

Бисерден өру

Газеттен өру







Өру техникасында бұйым жасаңдар (таңдау бйынша).

1.Бұйым нобайы мен өру схемасын құрыңдар.

2.Түстік гамманы ескере отырып, материалдар мен құрал-жабдықтарды таңдаңдар.

Мұғалім ширатылған газеттерді спиральды өру схемасындағыдай қойып өру барысын көрсетеді.

Балалар мұғалімнің көрсеткен спиральды өру жолдарын басшылыққа алып, кезең-кезеңімен орындауға кіріседі.

Дескриптор:

  • Ширатылған газеттен спиральды өру арқылы жасалатын түрлі бұйымдар туралы түсінік қалыптастырады;

  • Ширатылған газеттен түзу, ретімен орналастырылып, түстік шешімін жақсы таңдап, нақышына келтіріп спиральды өріп жасады.

Бұйым жасау барысында сақталуы тиіс критерийлер:

  • Ширатылған газетті түзу, ретімен орналастыру.

  • Схемаға сәйкес спиральді өру.

  • Түстік шешімін жақсы анықтау


Оқулық 40 - бет



Тоқу түрлерімен танысу http://infourok.ru/urok-vizanie-klass-740635.html













Оқулықтың 41 - беті


















Ширатылған газеттер

Пластикалық ыдыс


Сабақтың соңы

3 минут







Кері байланыс

1 минут







Үйге тапсырма

Оқушылар жеке орындаған бұйымдарының нәтижелерін көрсетеді. Жұмыстар критерийлер бойынша бағаланады.

Сұрақтары бар қорап әдісі арқылы жаңа сабақты пысықтауға тапсырма береді.

Өру арқылы бұйым жасау үшін қандай материалдар қолданылады?

Өру арқылы жүнді пайдаланып жасалатын ұлттық бұйымды ата.

Өру арқылы былғарыдан жасалатын ұлттық бұйымды ата.

Газеттен өру арқылы қандай бұйымдар жасауға болады екен?

Газеттен бұйым өру үшін ең бірінші не істеу керек?

Саған қандай материалмен өрген ұнады?

Келесі сабақа қандай бұйым тоқуға әрекет жасар едің?

Бүгін біз қандай әдіспен өруді үйрендік?

Түсінбедім Сұрағым бар Түсінді

Жұмысты аяқтау.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспар лайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Оқушылар жұмыстың қиын немесе барынша жеңіл түрлерінқарым-қабілнетіне қарай таңдай алады.Берілген ресурс бойынша талдап, сұрақтарға жауап береді.

Өздерінің және басқалардың жұмыстарын талдайды.

Сынып бағалауы.

Материалдарды қолданып бетперде дайындау барысындақауіпсіздік техникасының сақталуын міндеттеу қажет.

Сабақ бойынша рефлексия

  • Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

  • Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

  • Жеткізбесе, неліктен?

  • Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

  • Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

  • Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Технология (мальчики)

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бұйым өру көркем еңбек пәнінен

Автор: Абдикова Махфуза Темирхановна

Дата: 10.05.2018

Номер свидетельства: 469075
