Просмотр содержимого документа
«Изготовление национальных сувениров»
Тақырыбы: Изготовление национальных сувениров
Мақсаты: Сувенирлерді көркемдеп жасау тәсілдерін меңгерту
Міндеттер: -Көркемдеп өңдеу әдістерін меңгерту үшін әртүрлі сувенирлермен таныстыру
- Балаларды ұлттық нақышта сувенирлер жасауға үйрету.
- Шығармашылық қабілетін қиялын дамыту.
-Жинақылыққа,шыдамдылыққа,шеберлікке тәрбиелеу.
Қажетті құрал жабдықтар:Картон,желім,түрлі-түсті қағаздар,қарындаш.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Жаңа материалды түсіндіру.
а) Практикалық жұмыс:
III. Қорытынды
Бүгінгі сабағымызда біз сіздермен жақындарымызға сыйлық ретінде әр түрлі сувенирлерді жасаймыз. теориялық бөлімі жаңа материалды түсіндіру.Ұлттық қол өнер түрлерінен жасалынған бұйымдар жіне сувенирлер түрлері сан алуан.«Адам - өз өмірінің суретшісі, ол өмірді сырлап бояуға, оған ажар, түр беруге, оны әшекелейлеп өрнектеуге еңбек етеді», деп Баубек Бұлқышев айтқандай сәндік – қолданбалы өнер дегеніміз, ғасырлар бойы қазағымыздың өз өміріне енгізіп, ерекше орын беріп отырған өнер туындыларының бірі, біз бүгін сабақта осы ұлы сөзге сүйене отырып, адам өз өмірін, қандай заттармен және қуаныш – қызықтарын қалай бөліседі екенін білеміз.
Кез-келген адамның ғұмырында бақытты кездері аз болмайды. Олар: туған күн, мектепті жоғары оқу орнын бітіру, атақ, дәреже, мемлекеттік наградалар алу, жаңа үйге кіру, қымбат автокөлік міну және тағы да басқа оқиғалар мен мерекелер, мерейтойлар. Мұндай кездері адамдар өздерінің қуаныш-қызықтарын жақын туған-туыс, дос, жолдас, көршілерімен ақ дастарқан басында, ән-күй құшағында бірге бөліседі. Шақырылған қонақтар түрлі сыйлықтар әкеледі. Сыйлықты бұлардан басқа жай күндері де ізгі құрмет белгісі ретінде ұсынуға болады. Әдейі жіберілген сыйлық, мейлі гүл шоғы, ашық хат болсын, бағасы қымбат болмаса да, ол адамға қуаныщ сыйлайды, көңіл-күйін сергітеді. Сыйлық алған адам өзгенің өзіне деген ілтипатын, қамқорлығын сезінеді, рухани шабытқа бөлінеді.
Бүгінгі сабағымызда біз сіздермен жақындарымызға сыйлық ретінде әр түрлі сувенирлерді жасаймыз.
Сувенир – француз тілінен аударғанда – «естелік», «еске сақтау» мағынаны білдіреді. Практикалық жұмысты бастамай отырып сіздерге сұрақ қойғым келеді. 1.Қазақ халқында өандай сувенирлер кеңінен таралған?
2.Сыйлықты қашан береді?
3.Сапардан сыйлық әкелу
4.Сыйлық таңдау талғамы
5.Кімге қандай сыйлық ұсынады?
6.Сыйлықты қалай ұсынған жөн?
7.Сыйлықты қалай қабылдаған жөн?
Әр халықтың өзіне тән қалыптасқан салт-дәстүрлері бар және де ол әр елде әрқилы. Мысалы: Кения, Танзания елдерінде осы елдердегі масай деген халықта үйленетін жігіт болашақ жарының аяғының астына өзі аулап өлтірген арыстанның терісін тастайды. Бұл болашақ балаларының арыстандай өжет, батыл, қайратты болып туып, өсуі үшін. Осы сияқты тағы қандай тағы қандай салт-дәстүрлерді білесіңдер? Балалардың жауабы.
Практикалық жұмыс:
Жұмысқа дейін:
1.Жұмысқа қажетті құрал саймандарды түгендеп, мұқият тексер.
2.Жұмыс орныңды, саймандарыңды ережеге сай орналастыр.
3.Жұмыс орныңда артық ешнәрсе тұрмасын.
4.Қауіпсіздік ережені сақтау.
Слайд. Алдын ала берілген тапсырмаларлдың көрінісі. Әр түрлі сувенирлерді көркемдеп өңдеу үшін композициялық пішін арқылы жаттығып көреміз.
Балалар жұмысы. Бірдей мөлшерде киіз үй пішіндерін алып,үлгіні басып сызады,бөлшекті қиып,үстіңгі әшекейі үшін ою үлгісін басып қиып жапсырып жасайды.Ал есігін жасау үшін қағазды тең бөлікке бөліп әр қайсысын жеке-жеке дайындайды. Қосымша көмек беріледі.
Сабақ қорытындысы.Ең әдемі сувенирлер көрмесін ұйымдастыру Балалардың жұмыстарын талдау, бағалау және көрме ұйымдастыру.